Panenka princezny s fialovými vlasy v pestrobarevných šatech. Žlutá gumová kachnička i s kachňaty. Sada ke krášlení nehtů pro dívky. Anebo třeba nafukovací míč s beruškami.
Tyto hračky mohou vypadat lákavě a peněženka nad nimi nezapláče, protože jsou levnější než značkové výrobky. Ale pozor. Všechny uvedené hračky se v posledním roce dostaly na seznam nebezpečných výrobků, před kterými na svých stránkách varuje ministerstvo zdravotnictví.
Evropská unie sice zakazuje, aby se k zákazníkům dostaly hračky, které mohou dítěti způsobit poranění nebo obsahují nebezpečné látky. "Všichni ale vnímáme, že na trhu nejsou dostupné jen výrobky z prověřených zdrojů a od seriózních výrobců či dovozců. Je dobré připomenout, v období, kdy mnozí nakupují dárky, že je potřeba být obezřetný," říká hlavní hygienička a ředitelka Státního zdravotního ústavu Barbora Macková.
Například u zmíněné žluté kachničky z Číny laboratorní testy potvrdily přítomnost látek zvaných ftaláty. Ty se používají například pro změkčení plastů, pro děti ale představují velké nebezpečí.
"V epidemiologických studiích se zjistilo, že vystavení některým ftalátům je spojeno s poruchami reprodukčního systému zejména u chlapců, což může vést k jejich neplodnosti v dospělosti," uvádí Jitka Sosnovcová, vedoucí Národní referenční laboratoře pro materiály určené pro styk s potravinami a pro výrobky pro děti do 3 let.
K tomu jsou ftaláty spojované s poruchami imunity, způsobit mohou astma, alergie nebo ekzémy. Ovlivňují i tvorbu hormonů a tím přispívají k rozvoji některých nádorových onemocnění, obezity nebo poruch chování a pozornosti.
Varováním je zápach i silná vůně
Varovným signálem svědčícím o obsahu ftalátů může být nápadná měkkost či vláčnost materiálu a také chemický zápach. "Pokud na to přijdeme až po rozbalení hračky, máme možnost je v prodejně vrátit. Případně se obrátit na dozorové orgány, které hračky kontrolují - třeba na Českou obchodní inspekci nebo krajské hygienické stanice," radí Sosnovcová. Opatrnost doporučuje také u hraček, které nápadně lepí nebo pouštějí barvu.
Nebezpečné mohou být i výrobky, které naopak nápadně voní. U některých těchto hraček, například dětské kosmetiky, to podle zkušeností lékařů vyvolávají zakázané látky, které mohou způsobovat podráždění kůže i vznik alergií. "U velmi malých dětí bych se velice voňavých hraček vyvarovala," dodává odbornice.
Skrytým rizikem mohou být také nevhodné konzervační látky použité u hraček, které jsou určeny k přímému kontaktu s citlivou dětskou kůží. Mohou mít dráždivé účinky nebo způsobovat přecitlivělost kůže. Jedná se zejména o hračky, jejichž účelem je zlepšení tvořivých schopností dítěte, jako jsou prstové barvy, modelíny, tekuté písky a slizy. Do hraček se konzervační látky přidávají kvůli omezení růstu plísní a mikroorganismů.
Pozor je třeba dát i na hračky, které obsahují malé a snadno oddělitelné části, které může dítě vdechnout nebo spolknout a případně se i udusit. Nemusí jít jen o stavebnice, ale i o hračky s našitými knoflíky či magnety.
Jenže ne všechna nebezpečí lze takto dobře rozpoznat. Z některých barviv se uvolňují aminy, z textilu zase formaldehyd a z gumy nitrosaminy. Nevykazují žádný chemický zápach ani další varovné signály. Přitom jde o rakovinotvorné látky, které mohou přispět k vzniku nádorů v dospělosti. "Kontrolní orgány se snaží tyto výrobky sledovat. Bohužel se nedají odzkoušet všechny výrobky," vysvětluje Sosnovcová.
Pozor na Temu nebo Shein
Jednou poučkou se ale řídit lze. Výrobci v Evropské unii se musí řídit velice přísnými pravidly pro výrobu a složení hraček. Jejich výrobky sice bývají dražší, riziko koupě nebezpečné hračky se ale snižuje. To potvrzují i kontroly - problémové zboží obvykle pochází ze zemí, jako je Čína.
Tyto hračky se přitom do Česka dostávají ve velkém. Prodávají se nejen v asijských obchodech a tržnicích, ale stále více také přes čínské internetové obchody, jako je Temu nebo Shein. Zboží je zde sice levné, ale často nekvalitní a mnohdy nebezpečné. I když někdy vypadají výrobky stejně jako značkové, může jít o napodobeninu v horší kvalitě a s nevhodným složením. Riziky spojenými s čínskými tržišti se zabývá i Evropská unie.
"Právě při nákupu na těchto tržištích si spotřebitelé musí být možných rizik vědomi, protože výrobky prodávané na takových platformách se kontrolují jen obtížně a velmi sporadicky. A mnohem hůře realizovatelná jsou i následná vymáhání požadovaných nápravných opatření, včetně stahování výrobků z trhu," připomíná Jitka Sosnovcová.