Jiří Pospíšil na konci září přečetl ve sněmovně dopis příslušného policejního útvaru, jak byli odposloucháni politici a novináři při vyšetřování úniku známé Kubiceho zprávy na veřejnost. Dokument, který ministr přečetl, byl označen stupněm utajení "důvěrné".
Podle NBÚ, který má na starosti bezpečnostní prověrky, mohl ministr spáchat trestný čin ohrožení utajované informace.
"Napsali nám, že pokud ho sama sněmovna do konce roku nepotrestá, zahájí s ním přestupkové řízení," řekl Aktuálně.cz šéf mandátového a imunitního výboru Miloslav Kala (ČSSD).
NBÚ pak Aktuálně.cz potvrdil, že proti ministrovi řízení o přestupku zahájí. Zákony ale umožňují, aby NBÚ na požádání poslance-ministra věc vrátil před sněmovní výbor. Ten by pak disciplinární řízení proti zákonodárci vedl.
| |
|
Sněmovna je proti
Mandátový a imunitní výbor sice o dospise NBÚ jednal, ale nerozhodl se. Naopak ústavně právní výbor se tento týden jednoznačně za Pospíšila postavil.
"Za projevy ve sněmovně nemůže být poslanec trestán, má imunitu," řekl Aktuálně.cz předseda výboru Marek Benda.
"Je to bezprecedentní situace," míní Benda, kterého se ale problém také týká. Byl to právě on, kdo kromě ministra Pospíšila a exministra vnitra Bublana dostal tajný materiál a na schůzi o informacích z něho mluvil. Je proto možné, že ho sněmovna nebo NBÚ bude také stíhat.
"Exekutiva si takto nemůže vyrážet a říkat, že bude stíhat poslance. To se už musí konečně jasně říct," míní ale poslanec.
Trest i potíže s prověrkou
Pro ministra Pospíšila nebo i poslance Bendu by případný trest mohl znamenat i potíže do budoucna. Protože ohrozil utajované skutečnosti, nemusel by získat jako řadový poslanec bezpečnostní prověrku. Jako ministr ji má, vláda Mirka Topolánka ale zatím vládne bez důvěry.
Řadoví poslanci Pospíšil či Benda by se bez prověrky například nemohli stát členy branně-bezpečnostního výboru, komise pro kontrolu BIS nebo odposlechů.
V případě, že by se někdy Pospíšil rozhodl pro dráhu právníka, nestal by se bez prověrky státním zástupcem. Pokud by chtěl podnikat v oboru utajovaných skutečností, jeho firma by nedostala licenci.
Na otázku, zda bude chtít NBÚ potrestat i poslance Bendu, vedení úřadu neodpovědělo. I kdyby úřad chtěl zahájit řízení o přestupku, musí počkat na to, jestli sněmovna poslance nepotrestá sama. Toto řízení má totiž přednost.
Śest proti šesti
Ministr Pospíšil podezření vznesená NBÚ odmítá.
"Já jsem byl zbaven mlčenlivosti pro jednání před orgánem státu. Poslanecká sněmovna je orgán státu. Tuto věc jsem předtím konzultoval s právními experty. Je to v pořádku," říká.
Postihu od kolegů v Poslanecké sněmovně se zatím vyhnul.
Mandátový a imunitní výbor sice hlasoval, zda s ministrem zahájit disciplinární řízení, ale dopadlo to nerozhodně. Výbor má dvanáct členů - pro trest bylo pět sociálních demokratů a komunista, proti pět poslanců z ODS a poslankyně zelených.
Podle Kaly je to totiž s výkladem ústavy složitější. "Článek 27 sice říká, že za projevy ve sněmovně zákonodárce nelze trestně stíhat, ale neříká už jasně, že nelze zahájit přestupkové řízení. Já si myslím, že by měl být potrestán za přestupek," řekl Kala, který se ve sněmovně začal možného Pospíšilova postihu za přestupek domáhat mezi prvními.
Kdo dostane trest?
Sněmovna ministra Pospíšila za zveřejnění tajností nepotrestá, není ale jisté, že se disciplinárnímu řízení vyhne také poslanec Benda. Mandátový a imunitní výbor bude o jeho prohřešku také mluvit. "Jednat o tom musíme," řekl Kala.
Hlasování by také mohlo dopadnout plichtou, to by ale Benda nesměl být členem výboru. "O sobě nemůže hlasovat, je tedy možné, že výbor odhlasuje disciplinární řízení," míní Kala.
"Je to osobní iniciativa pana Kaly. Jsem na to připraven," řekl Aktuálně.cz Benda, který tvrdí, že není zcela jasné, že bude výbor hlasovat proti němu.
Disciplinární řízení ve sněmovně odpovídá trestnímu řízení, protože nahrazuje trestní stíhání. Poslanec má právo hájit se před výborem i s pomocí advokáta. V minulosti se takto už řešili některé vzájemné urážky poslanců, výsledkem ale byla pouze omluva.
"Konstruovat z projevu ve sněmovně přestupek nebo trestný čin, to tady ještě nebylo," míní Benda, který je zákonodárcem nepřetržitě od roku 1990.
Zpráva není tajná
Poslanec Benda Aktuálně.cz potvrdil, že zpráva, kvůli které zasedají dva výbory a NBÚ žádá trest, navíc už není tajná. Plukovník Tomáš Almer, šéf Útvaru zvláštních činností policie, který má na starosti odposlechy, ji odtajnil. To ale neznamená, že se Pospíšil neprovinil. Četl ji v době, kdy tajná byla.
Za to, že zprávu předal poslancům, možná bude Almer také potrestán.
Informoval o odposleších, čeká ho trest ČTĚTE ZDE
Inspekce ministra vnitra dosud jeho případ definitivně neuzavřela. Almer ale Aktuálně.cz potvrdil, že jeho nadřízený případ přezkoumal a dospěl k závěru, že žádný přestupek nespáchal.
Kauzu probere i Senát
Kauzou kolem odposlechů politiků a některých novinářů se bude zabývat i Senát. Včera totiž nově zřídil Stálou komisi pro ochranu soukromí.
Koho poslouchala policie ČTĚTE ZDE
Její předseda, lidovecký senátor Josef Kalbáč, Aktuálně.cz potvrdil, že na jedné z prvních schůzek se komise zaměří také na tento problém. "Budeme se tím zabývat, stále se o tom mluví a řeší se to," řekl Kalbáč.
Vyšetřování odposlechů začalo na začátku října. Prověřuje se, zda bylo použití odposlechů právně v pořádku, nebo zda má případ politický podtext. Vyšetřování vede Národní bezpečnostní úřad, nové vedení inspekce ministra vnitra a také právě ministr spravedlnosti.
Státní zástupkyně už prohlásila, že odposlechy byly podle ní v pořádku.