Návrh smlouvy s USA o obranné spolupráci je hotový, Američanům základnu nezajistí

ČTK Domácí ČTK, Domácí
12. 2. 2023 8:07
Důležitá česko-americká dohoda o obranné spolupráci (DCA) je krátce před schválením. Podle vrchního ředitele sekce obranné politiky a strategie ministerstva obrany Jana Jireše, který vedl český vyjednávací tým, je návrh smlouvy na pracovní úrovni dokončený. Po překladu do češtiny bude tento návrh putovat do vlády, která jej posoudí a následně schválí. Potom bude putovat do českého parlamentu.
Ministryně obrany Jana Černochová podepíše česko-americkou dohodu o obranné spolupráci  poté, co dohodu schválí vláda
Ministryně obrany Jana Černochová podepíše česko-americkou dohodu o obranné spolupráci poté, co dohodu schválí vláda | Foto: ČTK

"Velice pečlivě jsme s Američany tři čtvrtě roku projednávali každý detail, co přesně dohoda znamená," prohlašuje vrchní ředitel sekce obranné politiky a strategie ministerstva obrany Jan Jireš, když mluví o přípravě česko-americké dohody o obranné spolupráci (DCA). K vyjednávání měl blíž než kdokoliv jiný, protože vedl český vyjednávací tým. 

Přitom si byl vědom, jaké velké spory mezi politiky i veřejností vyvolala podobná smlouva na Slovensku, kde vláda jednala o slovensko - americké dohodě. "Nálady české společnosti jsou více prozápadní a pro NATO," míní Jireš, který si je jistý, že česká podoba smlouvy je dobře vyjednaná.  

Smlouva nastavuje podmínky možné spolupráce s americkými ozbrojenými silami na území Česka, zabývá se například ochranou životního prostředí, provozem motorových vozidel americkými vojáky a jejich rodinami nebo třeba postavením dodavatelů amerických ozbrojených sil. 

Řeší i otázku jurisdikce nad americkými vojáky. Stanovuje, že pokud tito vojáci v hostitelské zemi způsobí v souvislosti se svou službou trestný čin, jurisdikci nad nimi si ponechává vysílající země. Pokud by americký voják v Česku spáchal trestný čin mimo výkon služby, Česko může Spojené státy požádat o jeho postavení před české soudy. USA takovému požadavku na základě DCA vyhoví. Zabývá se také osvobozením amerických vojáků od daní a cel v Česku. 

"Tento týden jsme definitivně dořešili poslední nejasné věci, poslední detail se týkal ministerstva práce a sociálních věcí," řekl Jireš. Smlouva má podle něj přibližně 40 stran a pokrývá všechny relevantní tematické oblasti, které mohou souviset s možnou přítomností amerických vojáků v Česku nebo spoluprací amerických a českých ozbrojených sil na českém území.

Podobnou smlouvu má s USA řada zemí

Jireš tvrdí, že samotná smlouva sama o sobě nepovede například ke zřízení americké vojenské základny v Česku nebo k jiné přítomnosti amerických vojáků. "Pouze řeší to, že pokud se obě strany někdy v budoucnu domluví na působení amerických vojáků na území České republiky, tak v dohodě DCA bude přesně popsané, co to znamená a jaké bude jejich právní postavení," řekl.

Na vládu by se návrh smlouvy mohl dostat přibližně na začátku března. Následně bude její text zveřejněn a dokument při vhodné příležitosti podepíšou zřejmě ministři obrany. Následovat bude ratifikace v Parlamentu a podpis prezidenta.

Smlouvu DCA nebo její ekvivalent má s USA aktuálně z 29 aliančních zemí uzavřeno 24 států. Kromě Česka o ní jedná i Dánsko, se svým vstupem do NATO ji připravují i Finsko a Švédsko. Z východních členů aliance je Česká republika poslední zemí, která nemá podobnou smlouvu uzavřenu. Maďarsko ji přijalo před dvěma lety. Na Slovensku schvalování provázela ostrá vnitropolitická diskuse.

 

Právě se děje

Další zprávy