Násilník musí pryč z ČSSD, kmotra se Paroubek zastává

Deník Aktuálně.cz upozornil, že severočeský politik Martin Prokeš zbil hasiče do bezvědomí
Jiří Paroubek s kmotrem své dcery Bendou: Že se obklopuje lidmi s vadnou minulostí, předsedovi nevadí.
Jiří Paroubek s kmotrem své dcery Bendou: Že se obklopuje lidmi s vadnou minulostí, předsedovi nevadí. | Foto: Martina Machová

Teplice - Další usvědčený násilník a funkcionář z ČSSD Martin Prokeš by měl ze sociální demokracie odejít.

Shodují se na tom jak lídři ČSSD v Ústeckém kraji, kam Prokeš patří, tak špičky stranického vedení. Podobné excesy podle nich poškozují partaj před volbami.

"Z toho, co jsem se dočetl, jde hrůza. Já bych nechtěl být ve stejné straně s tímto člověkem," reagoval na zprávy o napadení hasiče sociálním demokratem Prokešem místopředseda ČSSD Milan Urban.

"Ty informace jsou silné kafe," přitakává populární severočeský politik a rovněž místopředseda ČSSD v Ústeckém kraji Jaroslav Foldyna.

"Lidé nám kvůli tomu píší. Když jsem si na facebooku vyvěsil fotky z tělocvičny, přišlo: 'Taky chodíte bít lidi?' Pro mě to je dost nepříjemná situace. Já nikoho netluču," připomíná další problém, na který upozornil v posledních dnech deník Aktuálně.cz.

Foto: Aktuálně.cz
Jiří Paroubek reaguje ve svém blogu na Aktuálně.cz:
Jsou problémy a problémy

Deník Aktuálně.cz v krátké době popsal hned dva případy, kdy členové ČSSD měli problémy s policií a soudy.

Nejprve v prosinci loňského roku vyšlo najevo, že krajský místopředseda Karel Vrba byl v minulosti několikrát odsouzen za ublížení na zdraví, výtržnictví a loupeže (o jeho deliktech více zde).

Druhý příběh násilníka z ČSSD zveřejnil deník Aktuálně.cz tento týden. Martin Prokeš podle svědků zbil v loni v únoru na oficiálním plese města Teplic dobrovolného hasiče, který posléze skončil s vážným poraněním v nemocnici.

"Obžaloba byla podána pro ublížení na zdraví a výtržnictví. Soudkyně uvažuje o tom, že věc bude narovnána ve spolupráci s probační a mediační službou," řekl Aktuálně.cz předseda okresního soudu v Teplicích Roman Dobeš. Martin Prokeš by pak neměl ani záznam v trestním rejstříku.

"Nejsme republikáni"

Že zprávy ze severu Čech poškozují stranu před volbami, se shodují i další místopředsedové strany. Nabízí na první pohled jednoduché řešení.

Jaroslav Foldyna: Když jsem zveřejnil fotky z tělocvičny, lidi psali: 'Taky chodíte bít lidi?'
Jaroslav Foldyna: Když jsem zveřejnil fotky z tělocvičny, lidi psali: 'Taky chodíte bít lidi?' | Foto: Ondřej Besperát

"U republikánů by mi to nevadilo, ale u ČSSD takový člověk působit nemá. Budeme tlačit na to, aby ve straně nebyl, tedy stejný postup jako u Vrby," konstatoval vlivný ústecký sociální demokrat Arno Fišera.

"Pan Prokeš by navíc sám měl zvážit setrvání ve straně," doplňuje ho další místopředsedkyně strany a ústecká hejtmanka Jana Vaňhová.

Jejich prohlášení však mají háček. Všichni tři patří v rámci kraje spíše k stranické opozici. Jaroslav Foldyna, ač lídr zdejší ČSSD v krajských volbách, se nakonec hejtmanem nestal.

Kde jsou Paroubkovi lidé

A ani Fišera s Vaňhovou nepatří mezi oblíbence předsedy Paroubka a jeho vlivného poslaneckého asistenta.

Na severu Čech totiž v současnosti nabývá na převaze právě novopečený kmotr Paroubkovy dcery Margarity Petr Benda. A Martin Prokeš je jeho kamarád od dětství.

A i když doporučení, aby obviněný násilník opustil stranu, zní i od předsedy ČSSD Jiřího Paroubka, kandidát na příštího premiéra nenechá na svého chráněnce Petra Bendu sáhnout.

Spojování již druhého násilníka v kraji právě s jeho osobou považuje za účelové.

"Má asi takovou logiku, jak ve Švejkovi - to je syn toho propíchnutýho, to bude asi také pěkný lump. Vyvozovat nějaké konotace k panu Bendovi, protože to je nějaký jeho kamarád, který se někde popral, je trošku hloupé," míní.

Pobouřené kraje

Excesy ČSSD v severních Čechách ale již připoutaly pozornost ostatních regionů. Straníci tvrdí, že si to Severočeši musí co nejrychleji vyřešit sami.

"Není možné, aby z Ústeckého kraje přicházela celá série negativních informací o tamní organizaci sociální demokracie, která zhoršuje naše celostátní vnímání. Určitě je potřeba, aby s tím kolegové z Ústí začali něco dělat," komentuje situaci první místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Násilníci ve straně totiž nejsou jedinou aférou provázející severočeskou ČSSD. Jak upozornil deník Aktuálně.cz, lídři sociální demokracie pořádali minimálně do roku 2008 své stranické akce i soukromé oslavy v hotelu, kde se poskytovaly služby veřejného domu. Přítomnost prostitutek dokazují policejní záznamy.

Hotel patří bratru Martina Prokeše Václavovi, který - ačkoli není člen ČSSD - zastupuje stranu v komisi pro regionální rozvoj a cestovní ruch.

Častým hostem tu byl mimo jiné lídr sociální demokracie v Ústeckém kraji Petr Benda. Hotel v rámci stranické akce navštívil v prosinci 2006 i předseda strany Jiří Paroubek.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Krmenčíkův gól opět pomohl PAOK k výhře nad AEK Atény

Útočník Michael Krmenčík se střelecky prosadil ve druhém utkání PAOK Soluň za sebou a opět proti AEK Atény. Svým čtvrtým gólem v řecké fotbalové lize pomohl k výhře 2:1, kterou si jeho tým upevnil druhé místo za už jistým mistrem Olympiakosem Pireus.

Po téměř měsíci Krmenčík nastoupil v základní sestavě a ve 47. minutě otevřel skóre zápasu svým osmým soutěžním gólem za PAOK, kde od od ledna hostuje z belgických Brugg. Vzápětí zvýšil Stefan Schwab z penalty na 2:0, domácí v nastaveném čase už jen snížili rovněž z pokutového kopu.

Minulý týden Krmenčík skóroval proti AEK v poháru a pomohl svému týmu k postupu do finále.

před 3 hodinami

Nymburk podlehl Karsiyace 73:84 a v Lize mistrů končí opět ve čtvrtfinále

Basketbalisté Nymburka prohráli na závěrečném turnaji Ligy mistrů s tureckým týmem Pinar Karsiyaka 73:84 a stejně jako loni se rozloučili se soutěží ve čtvrtfinále. V pátém ročníku si svěřenci trenéra Orena Amiela vyrovnali svůj nejlepší výsledek. Karsiyaku čeká v pátek boj o nedělní finále se Zaragozou, která zdolala pořádající Nižnij Novgorod 86:78.

Nymburku nepomohl k úspěchu ani double double Stephena Zimmermana za 11 bodů a 10 doskoků či 14 bodů Hayden Daltona. Třetí tým turecké ligy dotáhli k úspěchu 19 body Sek Henry a dva hráči s double double Rayman Morgan (18 bodů a 16 doskoků) a Metecan Birsen (12 bodů a 13 doskoků).

Další zprávy