Praha - Vídeňská aukční síň Im Kinsky plánuje dražit 14. listopadu barokní sošku anděla, která byla podle pracovníků Národní galerie (NG) ukradena z kostela v České republice.
Ředitel Sbírky starého umění Vít Vlnas v úterý řekl, že pořadatele aukce o původu díla NG informovala, ti však jen doplnili do katalogu rozměry sošky.
Anděl je podle Vlnase i v registru odcizených a pohřešovaných uměleckých děl.
V katalogu vídeňského aukčního domu byla soška ještě v úterý odpoledne. NG na plastiku upozornila české ministerstvo kultury a také policii.
Hlavní restaurátor NG Petr Kuthan řekl, že příslušný odbor ministerstva se k problému stavěl bezradně a uvedl, že se nedá nic dělat, zatímco na policii stačil jeden telefonát "a začala jednat". Mluvčí ministerstva Markéta Ševčíková řekla, že v tomto případě je na policii, aby podnikla příslušné kroky.
Podle Vlnase jde o sošku z oltářního obrazu v kostele v Úterý u Teplé v západních Čechách, jejím autorem je Ignác František Platzer a pochází z roku 1752.
Kostel byl v 90. letech vykraden. V roce 2009 se soška anděla objevila na aukci v Německu, ale byla z ní stažena. Nyní má být dražena ve Vídni. Pořadatel aukce uvádí, že soška pochází z kostela sv. Václava u Plzně.
Jeho cenu odhaduje na 6500 až 10 000 euro, tedy až 253 000 korun.
Stovky tisíc děl za 23 let
Z českých kostelů a kaplí byly od roku 1989 odcizeny stovky tisíc uměleckých děl. Z 5500 sakrálních objektů jich zaznamenalo vloupání až 90 procent.
Nejhorší situace je v západních, východních, severních a středních Čechách, kde jsou mnohé kostely zcela vykradené a prázdné.
Kriminalita významně vzrostla po otevření hranic po roce 1989; mimo jiné ji ovlivnil zvýšený zájem západních překupníků o tuzemské umění.
Zatímco v roce 1989 se podle policejních statistik stalo 51 krádeží vloupáním do objektů se starožitnými a uměleckými předměty, o rok později jich už bylo 611 a v roce 1991 téměř 1000.
Od té doby se počty krádeží církevních a kulturních předmětů postupně snižují.
Příběhy českých kostelů:
Nejvíce církevních artefaktů z tuzemska končí v Německu, Rakousku, Itálii a Nizozemsku. Ačkoli se mnohdy kriminalistům ve spolupráci s Interpolem podaří odcizené věci najít, jejich navrácení do ČR naráží často na problém rozdílné legislativy států EU.
Jednou z úspěšných akcí, při níž se ukradená památka vrátila do Čech, byl případ barokního anděla ze severomoravského kostela, kterého zloději ukradli před devíti lety.
Ukradená soška putovala po celé Evropě a přes síť překupníků se dostala až do Itálie, kde byla letos objevena při razii proti skupině organizovaného zločinu.