Narkomani vyzráli na zákaz. Pro léky jezdí do Polska

Markéta Chaloupská
6. 2. 2010 16:00
V počtu varen Česko drží v Evropě stále primát

Praha - Ač si od loňského května čeští narkomani nemohou jen tak koupit lék s pseudoefedrinem, ze kterého lze vyrobit pervitin, na drogové scéně se to nijak výrazně neprojevilo.

V počtu varen Česko drží v Evropě stále primát. Jen za minulý rok jich detektivové napočítali stovky.

Vynalézaví Češi totiž našli způsob, jak se k látce dostat jinak. Léky po tisících nakupují v zahraničí, hlavně v Polsku. Pozadu ale nezůstává ani náš východní a západní soused, tedy Slovensko nebo Německo.

"Nyní narkomani získávají většinu těchto léků v zahraničí," potvrzuje ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych.

A dokládají to i čísla. Od května loňského roku klesl prodej léků s obsahem této látky v ČR o osmdesát procent. A oproti tomu v Polsku se jejich spotřeba zvýšila o neuvěřitelných 280 procent.

Léky kam se podíváš

Čím to? U polských sousedů neplatí žádná omezení. Člověk si je tam může koupit téměř na každém rohu. Navíc látku pseudoefedrin obsahuje na dvacet tři druhů léků, zatímco u nás jde pouze o šest.

Česká policie o problému ví, zabránit mu ale příliš nemůže.

"S Polskem jsme domluvili, že nebudou prodávat tyto léky na benzinových pumpách. Poláci také vydali doporučení, aby lékárníci neprodávali více než čtyři balení. Ti slušní to dodržují, ti neslušní ne," říká Irena Pechová z NPC.

Volnou ruku mají narkomani také na Slovensku, ale i tam by to mohlo brzy skončit. Slovenští zákonodárci totiž vedou jednání o tom, jestli přípravky s pseudoefedrinem neprodávat pouze na recept.

Jsme první... v počtu varen

Česko dlouhodobě drží prvenství v počtu varen v Evropě. Typické jsou zejména malé kuchyňské varničky.

Jen za rok 2008 kriminalisté odhalili v Česku na 434 varen, z toho bylo pouze šest větších. Zhruba jedna třetina je na severozápadu Čech, Praze a Středočeském kraji a severní Moravě.

Důvod šíření je prostý: Narkomani se od sebe vzájemně učí.

Podle této kuchařky vařila rodina pervitin ve velkém
Podle této kuchařky vařila rodina pervitin ve velkém | Foto: Policie ČR

"Pokud jsou alespoň průměrně inteligentní, napodruhé se postup naučí. A varnu si zřídí sami," říká Frydrych.

Aspirin jen na občanku

Výdej léků zákonodárci omezili na začátku května 2009. Léky s pseudoefedrinem se daly koupit jen s občankou nebo kartičkou pojištěnce a lékárník směl vydat jen omezené množství balení.

Ověřování množství mělo zabránit tomu, aby narkomani přípravky zneužívali k výrobě pervitinu. Podle Státního ústavu na kontrolu léčiv šlo až 80 procent balení na výrobu této drogy.

V říjnu ale Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) nařídil zrušit evidenci lidí, kteří si tyto léky kupovali. A od té doby lidé při koupi musí pouze uvést datum narození a jméno.

Stále však platí, že při volném výdeji si může pacient odnést z lékárny maximálně 900 miligramů pseudoefedrinu, což odpovídá asi 30 tabletám či sáčkům některého ze šesti přípravků. Mezi hlídané léky patří Aspirin Complex, Daleron proti chřipce a nachlazení, Modafen, Nurofen Stopgrip, Panadol Plus Grip a Paralen plus.

Jakub Frydrych
Jakub Frydrych | Foto: Ludvík Hradilek

Léky na nic...

Jak dál s prodejem těchto léků nyní řeší jak zákonodárci, tak lékárníci. Česká lékárnická komora trvá na tom, aby se léky s pseudoefedrinem vydávaly pouze na recept. Jen tak lze podle nich zabránit zneužívání.

Navíc zdravotníci upozorňují, že nic takového jako pseudoefedrin není při nemoci zapotřebí. Kdyby z lékáren úplně vymizely, nic by se nestalo.

"Pseudoefedrin v lékových směsích krátkodobě zmírňuje zduření nosní sliznice. Ale to je všechno, pořádné léčivé účinky nemá," vysvětlil nedávno například primář Psychiatrické léčebny v pražských Bohnicích Karel Nešpor.

 

Právě se děje

Další zprávy