Praha - Problémy s nadváhou jsou u žen v každém životním období spojeny s hormony, od puberty přes těhotenství a přechod až po věk seniorský.
Ve všech těchto obdobích také platí stejná základní rada na udržení váhy a kondice - používat selský rozum a všeho s mírou, řekla garantka projektu Všeobecné zdravotní pojišťovny Žij zdravě lékařka Radka Jedličková. Nadbytečná kila má přes polovinu českých žen.
V regeneraci pomáhají tělu zdravá strava, pravidelné cvičení a dostatečný spánek, připomněla lékařka.
Riziko obezity prudce stoupá v pubertě. Dívky se nedokážou vyrovnat s tím, že tělo dostává ženské tvary. První pokusy o drastické diety se objevují v 11 letech, hrozí anorexie.
Proč ženy přiberou?
V pubertě dívky odmítají autority, a tak se rady o zdravé výživě a pohybu míjejí účinkem. Dívky chodí do rychlých občerstvení a končí se sportem, takže tloustnou.
V těhotenství některé ženy přiberou víc jen tím, že kvůli početí braly hormony. Obvykle je ale nadměrný nárůst váhy z přejídání. I když je žena těhotná, neměla by jíst za dva, upozornila lékařka.
Pokud před otěhotněním měla žena normální váhu, může přibrat deset až 12 kilo, pokud byla obézní, stačí pět až devět kilo. Chutím na různá jídla může žena vyhovět, tělo si řekne, co potřebuje. Většinou si žádá víc mléčných výrobků.
V těhotenství není vhodný aerobik
Nejvhodnějším pohybem v tomto období jsou dlouhé procházky s kočárkem a plavání. Hubnout se nemá v těhotenství ani krátce po porodu. Aerobik vhodný není, dítě pak může odmítat mateřské mléko, protože se do něj uvolnila kyselina mléčná, která při cvičení vzniká ve svalech.
Podle lékařky je mýtus, že v přechodu každá žena ztloustne. Pravda je, že v těle ženy přibývá tuková tkáň, hlavně v oblasti břicha, a ubývá tkáň svalová.
Není ale žádoucí, aby se žena snažila dostat na váhu ze svých 20 let. Lehká nadváha je lepší, tuková tkáň na hýždích je zdrojem estrogenů a žena tak je méně ohrožena řídnutím kostí. Vhodná je chůze a plavání.
Po šedesátce ženám ubývá svalové hmoty a řídnou kosti, v tomto věku má kila navíc 70 procent českých žen. Pravidelně cvičit je možné i ve stáří, je to prevence nemocí srdce a cév.
Vhodná je chůze. Podle lékařky se potvrdilo, že kdo v mládí cvičil a po čtyřicítce přestal, je na tom hůř než ten, kdo začal cvičit až po čtyřicítce.