Praha – Celkem 152 lidí z uprchlických táborů v Iráku chce do České republiky přepravit Nadační fond Generace 21. Má jít hlavně o křesťany, kteří jsou podle nadace v současném konfliktu v Sýrii a Iráku jednou z nejohroženějších skupin. Nynější perzekuci křesťanů v Sýrii a Iráku přirovnávají k nacistickému pronásledování Židů.
"Ve čtvrtek jsme žádost o přijetí těchto lidí předali Úřadu vlády a nyní čekáme na odpověď. Jednali jsme s premiérem i úředníky na ministerstvu vnitra a setkali jsme se s podporou, nikdo nám ale nic neslíbil," uvedl koordinátor projektu Jan Talafant.
Pro uprchlíky je podle Talafanta zajištěný převoz i ubytování v Česku. Nadace má prý dostatek financí na pokrytí ročního pobytu uprchlíků. Poté už by měli být soběstační.
"Chceme je rozdělit mezi rodiny, farnosti, a to rovnoměrně v regionech tak, aby se nevytvořila ghetta. Od lidí máme i nabídky na zaměstnání a pomoc s integrací. Ozvalo se nám přes 1500 českých rodin," řekla redaktorka katolického časopisu RC Monitor Zdeňka Rybová, která se na projektu také podílí.
Peníze nadace shání od tuzemských i zahraničních organizací.
Rodiny přišly o všechno
Mezi 152 lidmi je i 60 dětí, celkový věkový průměr uprchlíků je 26 let. Polovina mužů má vysokoškolské nebo vyšší odborné vzdělání, u žen je to asi čtvrtina.
"Jde o lidi, kteří přišli o domovy, práci a mnohdy i o rodinné příslušníky. Nejsou to ekonomičtí imigranti, nemají peníze na to, aby zaplatili pašerákům. Žijí v uprchlických táborech, i tam jsou ale jako křesťané pronásledováni," říká Talafant.
Že je situace v uprchlických táborech v Iráku hrozná, potvrzuje i humanitární pracovník Saman Hasan, který sám tímto táborem prošel.
"Z domova dostávám strašné zprávy. Křesťané tam žili stovky let a nyní přišli o všechno. Nemají naději na návrat. Jsem vděčný, že se čeští lidé snaží pomáhat, ale pomoc se opožďuje," popisuje.
Jak rychle by vláda o osudu 152 uprchlíků mohla rozhodnout, nikdo z nadace nedokáže odhadnout. Sami jsou ale připraveni převoz zorganizovat okamžitě poté, co k němu dostanou povolení.