Praha - Měřicí stanice v sedmi evropských státech včetně České republiky zjistily v ovzduší nepatrné množství radioaktivního izotopu jodu 131. Množství izotopu, jehož vznik je vázán na lidskou činnost, je podle francouzského institutu pro ochranu před radiací IRSN natolik nízké, že nepředstavuje hrozbu pro lidské zdraví. Zdroj izotopu je nejasný, některá média spekulují o ruském původu, neboť ho poprvé zachytila norská stanice u ruských hranic.
Důvod k jakýmkoliv obavám o lidské zdraví neexistuje ani podle předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Dany Drábové. Hodnoty naměřené v Česku na konci ledna jsou podle ní velmi nízké. "Státní úřad pro jadernou bezpečnost upozorňuje, že informace o zvýšené aktivitě jodu měřené v atmosféře v různých zemích Evropy jsou některými zdroji pochybně interpretovány a nezdůvodněně zveličovány," uvedla.
Podobně se vyjádřila pro britský The Sun i Astrid Lilandová z norského úřadu pro jadernou bezpečnost. "Zdravotní rizika byla velmi nízká, což byl důvod, proč úřad nevyhlásil poplach po zjištění jódu 131 v průběhu druhého týdne v lednu," uvedla.
Jako první naměřili zvýšenou hodnotu jódu 131 na stanici v norském Svanhovdu už v polovině ledna. Poté se částice šířily do finského Laponska, střední Evropy a dále na západ.
Naměřené hodnoty neohrožují podle odborníků lidské zdraví, přesto je znepokojuje, že nikdo neví, odkud radioaktivita přichází. Podle Drábové však její zdroj určitě není v Česku.
Drábová Aktuálně.cz vysvětlila, že se izotop používá při diagnostice a terapii štítné žlázy. K úniku tedy mohlo dojít z nějaké továrny na výrobu léků.