Na zledovatělém chodníku si vážně poranil kotník. Po deseti letech dostane od Prahy milion

Barbora Němcová Barbora Němcová
30. 1. 2017 15:50
Muž, který si na zledovatělém chodníku vážně poranil nohu, se po více než deseti letech dočkal odškodnění ve výši přes 750 tisíc korun. Kromě toho od hlavního města dostane 213 tisíc na náklady řízení. Jak uvedl mužův advokát, jeho klient má trvalé následky a kotník ho stále bolí. Městský soud mu nárok na peníze potvrdil až poté, co Ústavní soud odmítl odůvodnění soudů nižších instancí.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Thinkstock

Praha – Téměř milion korun dostane od Prahy muž, který si před více než deseti lety zranil na zledovatělém chodníku kotník. "Městský soud v Praze schválil smír mezi žalobcem a Technickou správou komunikací, odškodné 753 tisíc i s úroky a náklady řízení přes 213 tisíc se zavázalo zaplatit město Praha," řekla Aktuálně.cz mluvčí městského soudu Markéta Puci.

Na rozhodnutí upozornil server iDnes. Pravou nohu si muž poranil 20. ledna 2006 v Pražského ulici na Barrandově na chodníku, který se v zimě neudržuje. Muž má podle svého právníka trvalé následky a kotník ho stále bolí. "Má zhoršenou pohyblivost a je to spojené i s bolestí," upřesnil advokát Mario Švehelka.

Městský soud v Praze žalobu nejprve zamítl s tím, že zraněný muž bydlel nedaleko a situaci mohl předvídat. Rozhodnutí potvrdil i Nejvyšší soud. Ústavní soud se ale v loňském roce chodce zastal. Zdůvodnil to tím, že muž měl vhodnou obuv, vybral si nejlepší možnou cestu a přizpůsobil stavu chodníku i tempo chůze.

Podle advokáta se dříve magistrát bránil tím, že nešlo o nepředvídatelnou situaci, a argumentoval také vyhláškou, která chodník označuje jako komunikaci, na kterém se neprovádí údržba. "Tuto argumentaci ale Ústavní soud odmítl," dodal Švehelka.

 

Právě se děje

Další zprávy