Ledovka způsobila stovky zranění, v neděli hrozí znovu

Domácí ČTK Domácí, ČTK
15. 12. 2012 19:30
V noci mohou silnice a chodníky opět namrzat. Sobotní vývoj jsme sledovali online
Nehoda v Roudnici nad Labem (ledovka 15. prosince 2012)
Nehoda v Roudnici nad Labem (ledovka 15. prosince 2012) | Foto: Karel Kubeš

Praha - Ledovka v sobotu ve velké části republiky od rána způsobila stovky automobilových havárií a poranění, která lidé utrpěli po pádu na kluzkých chodnících.

K nejpostiženějším patřily střední Čechy a Praha, řada autobusů na Kladensku a v okolí hlavního města nedojela k cestujícím. Na Moravě a ve Slezsku na rozdíl od většiny Čech počasí zatím problémy nedělalo.

Dopoledne meteorologové varování před ledovkou zmírnili. V Libereckém kraji, na východě Čech ani na většině území Moravy a Slezska nehrozí. Nově ale hydrometeorologický ústav varuje před tvorbou náledí v noci na neděli zejména na severu Moravy a Čech.

Ve většině českých krajů a části jižní Moravy hrozí až do nedělního dopoledne kromě náledí znovu i ledovka, která je nebezpečnější. Záchranáři, policisté i silničáři upozorňují na to, že v noci mohou silnice a chodníky opět namrzat.

V hlavním městě komplikovala ledovka život zejména chodcům. Mluvčí pražské zdravotnické záchranné služby uvedla, že záchranáři museli ošetřit už více než 90 zranění, způsobených právě pádem na namrzlém chodníku.

V Plzeňském kraji silničáři hlásí, že ačkoli se snaží silnice ošetřovat chemicky, mrznoucí déšť směs na silnicích naředí a ta opět mrzne. Nejhorší byla situace v příhraničních oblastech - hlavně na Domažlicku, Klatovsku a zejména na Tachovsku. Silničářům se s největším nasazením dařilo udržet sjízdné silnice především první třídy a exponované silnice druhé třídy, na zbytku cest se tvoří náledí.

Při nárazu auta do stromu zemřel ráno člověk na silnici číslo 24 u Majdaleny na Jindřichohradecku. Pravděpodobnou příčinou nehody byla vysoká rychlost a namrzlá vozovka.

Průběžně jsme pro vás sledovali informace z jednotlivých krajů.

Jak to vypadá ve vašem okolí? Pošlete nám aktuální fotku!

 

Praha

Hlavní tahy jsou po chemickém ošetření s opatrností sjízdné, hlavně dlážděné chodníky ale kloužou. "Nejhorší jsou chodníky, kde jsou kostky, tam je situace velmi vážná," uvedl mluvčí pražské Technické správy komunikací Tomáš Mrázek. Lidé by proto podle něj měli vyrazit do ulic, jen pokud je to opravdu nezbytné.

Ačkoli lidí zraněných po pádu na chodníku přibývalo i odpoledne, nárůst už nebyl tak prudký jako ráno a dopoledne, kdy byla ledovka nejhorší. Mluvčí pražské záchranné služby Jiřina Ernestová uvedla, že k 13:00 ošetřili záchranáři 80 zraněných, k 16:30 jich bylo 92. "Takže to narůstá, ale ne zatím takovým tempem jako dopoledne," řekla a dodala, že v noci a ráno se stav může opět zhoršit.

"Chodníky jsou kompletně pod ledem, jediná šance na chůzi je sejít do vozovky, které jsou aspoň částečně ošetřené. Autobusy jezdí," líčí situaci v pražských Dejvicích kolem osmé hodiny ranní reportér deníku Aktuálně.cz. Dodává, že pod ledem jsou i přistupové cesty k metru Dejvická.

Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Několikanásobně oproti průměru přibylo i dopravních nehod, mnoho řidičů totiž navzdory apelům policie usedlo za volant, uvedla policejní mluvčí Eva Kropáčová. Od rána do odpoledne pražští policisté řešili více než 120 nehod.

"I přestože jsme již od ranních hodin prostřednictvím všech médií informovali veřejnost o velmi špatné sjízdnosti všech komunikací, řidiči našich výstrah neuposlechli," poznamenala policejní mluvčí. Většinou však podle ní naštěstí nešlo o vážné havárie, ale o menší kolize na vedlejších komunikacích. Bourali nejen řidiči osobních aut, ale i autobusů a také hasičů. "V tuto chvíli opakovaně varujeme všechny řidiče, pokud je to jenom trochu možné, aby nikam nevyjížděli a raději zůstali doma, jelikož se situace ve večerních hodinách s největší pravděpodobností opět zhorší," dodala Kropáčová.

Mluvčí ROPID Filip Drápal uvedl, že vzhledem k počasí není možné ve Středočeském kraji a okrajových částech hlavního města garantovat autobusové jízdní řády. "Doporčujeme všem cestujícím, pokud je nutné cestovat, vyhradit si na cestu výraznější časovou rezervu nebo využít kolejové dopravy PID," uvedl Drápal a omluvil se za případné komplikace.

Střední Čechy

Na menších silnicích se motoristé místy potýkají i s uježděnou vrstvou sněhu, mrznoucí déšť je hlášen na Berounsku, Kladensku a v okrese Praha-západ. Na teplické dálnici řidiči musejí počítat se sněhovými přeháňkami, na řadě míst kraje také mrholí. Na Benešovsku, Příbramsku a Rakovnicku leží místy na silnicích uježděná vrstva sněhu krytá posypem.

S potížemi se ráno projíždělo Kutnou Horou, kde se vytvořila na silnici ledovka. Zejména dlážděné úseky v centru města byly podle policie téměř nesjízdné.

"Chodníky, z velké časti i vozovky, jsou pod ledem. Vyjít od nádraží k chrámu Sv. Barbory je husarským kouskem. Relativně nejbezpečnější je jít zbytky sněhu. Posypové vozy jsou pilně v akci," hlásí ze středních Čech reportér deníku Aktuálně.cz.

Stejná situace je i v Úvalech u Prahy. "Chodniky jsou zcela pod ledem. Silnice z Úval do Říčan je jen mokrá," zaznamenala v půl jedné odpoledne reportérka Aktuálně.cz.

Komplikace byly hlášeny i v Mělníku, Mladé Boleslavi nebo na silnicích na sídlišti v Králově Dvoře na Berounsku. Motoristé ráno bourali u Libiše na Mělnicku, kde se střetla dvě osobní auta. V Hostouni na Kladensku havaroval autobus, v Hlásné Třebani na Berounsku se srazil sypač s osobním vozem. Všechny kolize se obešly bez zranění.

Řada autobusů na Kladensku a v okolí Prahy pak nedojela k cestujícím. Řidiči dostali pokyn jezdit jen po hlavních tazích a nepřeceňovat síly.

Ledovka v Plzni, jak ji 15. prosince 2012 zachytil čtenář Daniel Neumann
Ledovka v Plzni, jak ji 15. prosince 2012 zachytil čtenář Daniel Neumann | Foto: Daniel Neumann

"Od rána jsme nejezdili celou část severního okresu Praha-západ, to znamená Roztoky, Okoř, Tursko a tak dále. Před hodinou se nám tam podařilo rozjet první autobusy, a to ještě jenom po úsecích hlavních silnic," uvedl ředitel dopravní společnosti ČSAD MHD Kladno Ludomír Landa půl hodiny před polednem.

Stejná situace je podle něj ve směru na Křivoklátsko, na silnicích z Kladenska na Rakovnicko sjízdnost končí na úrovni Unhoště a Braškova. Problémy jsou například i v Kladně ve směru na Švermov a v Hostouni směrem k letišti.

Mluvčí ROPID Filip Drápal uvedl, že vzhledem k počasí není možné ve Středočeském kraji a okrajových částech hlavního města garantovat autobusové jízdní řády. "Doporčujeme všem cestujícím, pokud je nutné cestovat, vyhradit si na cestu výraznější časovou rezervu nebo využít kolejové dopravy PID," uvedl Drápal a omluvil se za případné komplikace.

Liberecký kraj

Silničáři po preventivním posypu tvrdí, že silnice jsou bez větších potíží sjízdné, na některých místech ale dělá problémy silný vítr, který vytváří sněhové jazyky.

V Liberci jsou některé chodníky namrzlé, záchranná služba v souvislosti s ledovkou však zatím vyjíždět nemusela.

Ústecký kraj

Ledovka a mrznoucí déšť komplikoval od noci provoz na silnicích Ústeckého kraje. Při jedné dopravní nehodě zemřel třiačtyřicetiletý řidič auta. Silničáři stále doporučují obezřetnou jízdu, přestože se stav vozovek odpoledne výrazně zlepšil. V noci ale mohou silnice opět namrzat.

Tři vozovky nižších tříd na Ústecku jsou kvůli sněhovým jazykům neprůjezdné. "Jedná se o úseky silnic z Krásného lesa do Petrovic a Adolfova," uvedl dispečer zimní údržby v Ústeckém kraji. Na některých místech je naváto až 1,5 metru sněhu. Silničáři tam mají tři frézy, vozovky chtějí zprůjezdnit v průběhu noci.

Uzavřena byla dopoledne také jedna trať na železnici. Vlaky nejezdily zhruba dvě hodiny kvůli sněhovým závějím mezi Mikulášovicemi a Panským na trati z Rumburku ve směru ke státní hranici s Německem.

Ledovka pokryla silnice v Ústeckém kraji po druhé hodině ranní. "Silnice jsou mokré, stále jezdíme a solíme," uvedl po 16:00 dispečer zimní údržby. Velké problémy s ledovkou byly například odpoledne na silnici 271 mezi obcemi Klíny a Mníšek na Mostecku. Stalo se tam také několik dopravních nehod, které se ale obešly bez zranění.

Veřejnou dopravu se podařilo udržet v provozu. "Máme trochu zpoždění na linkové dopravě. Když je někde problém, čekáme na silničáře," uvedl dopoledne František Berger z Dopravního podniku měst Most a Litvínov, který zajišťuje městskou dopravu na Mostecku, Teplicku a části Lounska. V krajském Ústí ráno nevyjel jen jeden spoj, jinak se podle dispečera jezdí podle jízdních řádů.

Moravskoslezský kraj

Silnice v Moravskoslezském kraji jsou sjízdné bez větších problémů. Teploty se vesměs pohybují nad nulou a neprší, takže se zatím nikde netvoří ledovka.

Potíže nehlásí ani bruntálská správa silnic v podhůří Jeseníků. Silnice jsou zde všechny sjízdné, ty chemicky ošetřené jsou vlhké, na cestách ošetřených posypem je uježděná vrstva sněhu.

Jihomoravský kraj

Většina silnic na jižní Moravě je sjízdná bez omezení. Jsou holé a vlhké nebo mokré. Pouze ve vyšších polohách na Blanensku se místy tvoří sněhové jazyky a zůstává vrstva ujetého sněhu krytá posypem a některé silnice nižších tříd jsou sjízdné jen se zvýšenou opatrností. Opatrnost je na místě i na Znojemsku, kde padá mrznoucí déšť.

Karlovarský kraj

Všechny silnice v Karlovarském kraji, kde se přes den tvořila ledovka, jsou sjízdné. V kraji před 17:00 ustaly srážky a silničářům se daří udržovat silnice bez ledu. Řidiči by měli přesto věnovat jízdě zvýšenou pozornost, řekla dispečerka krajských silničářů Jana Matějíčková.

Silnice v kraji namrzaly v noci, ráno se situace uklidnila, později ale zase začalo pršet a srážky okamžitě na silnici namrzaly a tvořily ledovku, popsala dispečerka. Silničáři měli v terénu veškerou techniku, jakmile ale posypali solí některé zledovatělé úseky, déšť sůl zředil a odplavil. Problémy s ledovkou byly například v okolí Kraslic a Krajkové na Sokolovsku či u Horního Kramolína a Velké Hleďsebe na Chebsku.

Podle policejního mluvčího Pavla Valenty dnes řidiči do 17:00 nahlásili policii v Karlovarském kraji 19 nehod, většinou drobnějších kolizí. "Nejčastější dnešní příčinou je nedodržení bezpečné vzdálenosti mezi vozidly a nepřizpůsobení jízdy stavu a povaze vozovky," dodal.

Plzeňský kraj

Silničáři, kteří od noci bojovali v Plzeňském kraji s neustále se tvořící ledovkou, postupně zvládají situaci na silnicích zlepšit. Silnice první a druhé třídy byly kolem 16:30 sjízdné, většinou mokré nebo se zbytky rozbředlého sněhu a ledu. Řidiči by stále měli jízdě věnovat zvýšenou opatrnost. Cestáři se nyní soustřeďují na silnice třetí třídy, které se dopoledne zejména na Domažlicku, Klatovsku a Tachovsku či v Plzni pokrývaly ledem, řekl dispečer krajských silničářů Jiří Slapnička. Zdravotníci měli dnes v souvislosti s počasím výrazně větší počet výjezdů k úrazům.

Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Zuzana Hronová

"Proti ranním a dopoledním hodinám už je situace o hodně klidnější. Snažíme se dokončit údržbu na silnicích třetí třídy. To znamená, že především tam, kde to jde, se snažíme stáhnout sněhovou nebo ledovou břečku, která vznikla. Naštěstí už žádné větší přeháňky nejsou. Je mlha, takže místy může mžít," popsal Slapnička. S oteplením ale přichází další nebezpečí. Na silnice může lokálně vytékat voda z tajícího sněhu z polí, ucpaných příkopů a podobně. Pokud se ochladí a takové místo zmrzne, nemohou to řidiči předem předvídat, upozornil dispečer.

Královehradecký kraj

Na některých silnicích v kraji stále zůstává vrstva uježděného sněhu. Na Jičínsku a Rychnovsku hrozí sněhové jazyky. U Lukavice na Rychnovsku dnes ráno hasiči pomáhali vyprostit zapadlý sypač.

Hlavní silniční tahy v kraji byly ráno po chemickém ošetření většinou mokré. Sníh zůstává především na silnicích nižších tříd a na cestách v horách, například v Krkonoších je na silnicích zhruba pět centimetrů uježděného sněhu.

Pardubický kraj

Na silnicích hrozí sněhové jazyky, kvůli závějím je neprůjezdná silnice třetí třídy mezi Pokřikovem a Vojtěchovem na Chrudimsku. Před závějemi silničáři varují i na Orlickoústecku a v okolí Třemošnice na Chrudimsku. Na silnici první třídy číslo 11 v úseku Suchý Vrch - Červená Voda je ujetá vrstva sněhu krytá posypem.

Zledovatělý sníh leží například v okolí Hlinska. V okolí Lanškrouna, na Svitavsku a Pardubicku někde leží zbytky rozbředlého sněhu.

Olomoucký kraj

Vozovky druhé a třetí třídy pokrývá na Šumpersku a Jesenicku ujetá vrstva sněhu krytá posypem, místy se tvoří sněhové jazyky. Sníh nebo jeho zbytky leží i na některých regionálních tazích Olomoucka a Prostějovska.

Ostatní silnice v kraji jsou převážně holé a vlhké či mokré a chemicky ošetřené, ledovka zatím motoristům v regionu potíže nedělá. Viditelnost místy na Šumpersku snižují lokální mlhy.

Zlínský kraj

Vozovky druhé a třetí třídy pokrývá na Valašsku ujetá, až sedmicentimetrová vrstva sněhu krytá posypem, místy jsou vyjeté ledové koleje. Sníh nebo zbytky sněhu leží i na některých regionálních tazích na Zlínsku a Kroměřížsku. Ostatní vozovky v kraji jsou převážně holé a mokré, místy je na komunikacích sněhová kaše.

Vysočina

Silnice jsou sjízdné pouze se zvýšenou opatrností. Na Havlíčkobrodsku se na komunikacích tvoří sněhové jazyky. Úsek dálnice D1 na Vysočině je po chemickém ošetření mokrý. Podle silničářů proto zůstává sjízdný bez omezení.

Sněhové jazyky se tvoří na silnicích nižších tříd kromě Havlíčkobrodska také na Pelhřimovsku. Jinde na komunikacích leží zledovatělá nebo ujetá vrstva sněhu.

Jihočeský kraj

Nehoda u Majdaleny.
Nehoda u Majdaleny. | Foto: Policie ČR

Ledovka na chodnících a silnicích v sobotu způsobila výrazný nárůst počtu úrazů chodců v Jihočeském kraji. Lidé si nejčastěji při podklouznutí zlomí kotník, předloktí nebo si poraní hlavu, řekla mluvčí jihočeské záchranné služby Petra Kafková. Traumatologické oddělení českobudějovické nemocnice podle ní kvůli velkému příjmu pacientů posílilo službu.

"Jde o několikanásobný nárůst úrazů v porovnání s předchozími dny," řekla Kafková. Přesné číslo, kolikrát museli záchranáři u takových zranění zasahovat, nezná. Dodala však, že vyjíždějí k úrazům chodců na území celého kraje.

Počasí od rána komplikuje také provoz na silnicích. V jihočeském kraji stále prší a na komunikacích se tvoří ledovka. Od rána se na vozovkách stalo přes dvě desítky nehod. Při jedné z nich zemřel u Majdaleny na Jindřichohradecku sedmatřicetiletý muž. Nepřežil náraz do stromu. Žena a dvě děti, které cestovaly v autě, jsou zraněny.

Meteorologové stále varují před tvorbou náledí. "Nabádáme proto řidiče k pomalé jízdě se zvýšenou opatrností," řekla jihočeská policejní mluvčí Štěpánka Uhlířová.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Státní zástupce znovu podal obžalobu kvůli úniku odposlechů Béma s Janouškem

Státní zástupce znovu podal žalobu na bývalého předsedu Věcí veřejných Víta Bártu a policistu Jana Petržílka kvůli úniku odposlechů bývalého pražského primátora Pavla Béma a lobbisty Romana Janouška. Žalobce viní Bártu s Petržílkem ze zneužití pravomoci a ohrožení utajované informace. O znovupodání žaloby informovala pondělní Mladá fronta Dnes (MfD).

Nově podaná obžaloba už v utajeném režimu není. "Jediná odstraněná vada je, že obžaloba již není utajována. Spis je i přes výhrady městského soudu a vrchního soudu utajován stále stejně," řekl MfD Petržílkův advokát Václav Němec. Důkazně se podle něj spis vůbec nikam neposunul.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Venezuelský opoziční předák López, který je blízkým spolupracovníkem Guaidóa, uprchl do Španělska

Venezuelský opoziční předák Leopoldo López v neděli dorazil do Španělska poté, co se rok a půl ukrýval v rezidenci španělského velvyslance ve venezuelské metropoli Caracasu. Lópezovi se nejprve podařilo utéci do Kolumbie, odkud odletěl do Madridu, kde se znovu shledal se svou rodinou. López je blízkým spolupracovníkem šéfa parlamentu Juana Guaidóa, jehož uznává na šest desítek zemí prozatímním prezidentem Venezuely. Guaidó se snaží přimět k demisi autoritářskou vládu Nicoláse Madura s cílem uspořádat v zemi svobodné volby.

López slíbil, že i z exilu bude podporovat politickou opozici v její snaze sesadit Madura. "Venezuelci, toto rozhodnutí nebylo jednoduché. Ujišťuji vás ale, že můžete počítat s tím, že budu bojovat odkudkoli. Nebudeme odpočívat a budeme pokračovat dnem i nocí ve snaze dosáhnout svobody, kterou si všichni Venezuelci zasluhují," uvedl López.

Zdroj: ČTK
Další zprávy