Senátoři povolili cyklistům alkohol. Kritici se bojí toho, co 0,8 promile v krvi přinese

Radek Bartoníček Petr Koděra Radek Bartoníček, Petr Koděra
25. 8. 2016 12:22
Senátoři schválili novelu o provozu na pozemních komunikacích, která dovoluje cyklistům mít v krvi 0,8 promile alkoholu. Schválení v horní komoře předcházela dlouhá debata, ve které někteří senátoři před přijetím takové změny zákona varovali. Podle nich je už dnes situace na tuzemských cyklostezkách a silnicích závažná, protože se po nich pohybuje množství agresivních cyklistů i motoristů. Novelu musí ještě schválit Sněmovna.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Nejtěsnějším možným způsobem prosadili senátoři změnu zákona, která by cyklistům umožnila vypít několik skleniček piva nebo vína. Ke schválení bylo potřeba 21 hlasů, a právě takový počet hlasoval pro. Šest senátorů hlasovalo proti a zbytek se zdržel hlasování.

Návrh Zdeňka Škromacha (ČSSD), Iva Valenty a dalších senátorů požaduje, aby cyklisté na cyklostezkách, v obcích a na silnicích třetí třídy mohli mít až 0,8 promile alkoholu v krvi, pokud pojedou na jízdním kole sami. Další podmínkou je to, že alkohol nevyloučí jejich schopnost řídit kolo. Sankce by se na cyklistu nadále vztahovaly i v případě, pokud by pod vlivem alkoholu zavinil dopravní nehodu.

Podle Škromacha s Valentou by se povolením rozumné míry alkoholu u cyklistů srovnal nevyvážený stav, kdy v sousedním Rakousku jedno či dvě piva za řídítky nevadí. "Na cyklostezky jedno pivo nebo pohárek vína patří," tvrdí slovácký miliardář Valenta, který ve čtvrtek argumentoval v Senátu i podporou živnostníků.

"Jsem přesvědčen o tom, že je nezbytně nutné liberalizovat pravidla pro cyklisty, podpořit další rozvoj cykloturistiky v naší zemi a zároveň tak pomoci nejen moravským vinařům, ale také dalším stovkám malých živnostníků, kteří podél husté sítě cyklostezek rozvíjejí své podnikatelské aktivity," řekl a ohradil se proti těm, kteří upozorňují na podnapilé cyklisty. "Nikdo z nás nechce opilé cyklisty. A ti, kdo nám tuto argumentaci předhazují, jsou podle mne pouze zaslepení puritáni, odtrženi od holé reality."

Několik senátorů vystoupilo proti novele zákona a nejvíce ze všeho poukazovali na agresivitu českých řidičů i cyklistů. Proti tomu se ohradil v závěrečné řeči Zdeněk Škromach, který oponoval, že občanům věří. "Říkat, že jsme v něčem mimořádní, obzvláště v tom, co je špatné, považuji za určitou nedůvěru vůči občanům vlastní země," uvedl.

Proti alkoholu vystoupil senátor Jozef Regec, který řadu let reprezentoval Česko v cyklistice. "Nemyslím si, že je dobře, co teď děláme, lidský život máme jen jeden, je krátký a měli bychom si ho užívat," varoval s tím, že cyklisté určitě nebudou hranici 0,8 promile dodržovat. "Neznám cyklistu, který bude mít 0,8 promile a přestane pít. Každý si dá více skleniček piva nebo vína. Nemyslím si, že jsme připraveni na to, abychom byli schopni tuto hranici dodržovat," prohlásil.

Nejvíce proti novele vystupoval dlouholetý starosta Šumperka, senátor Zdeněk Brož, který poukazoval na možné problémy ohledně silnic, kde by mohli jezdit cyklisté podnapilí.

"Zkusme se dnes zeptat, kolik cyklistů skutečně ví, po jaké silnici jedou. A v případě, že to nebudou domácí, jak se dozví, že najeli z polní cesty na silnici třetí třídy, nikoliv první nebo druhé? Co se bude dít mezi obcemi, které jsou spojené jen silnicemi druhé třídy?" ptal se Brož, který se obává i o bezpečí dětí. "Nejhorší je, když podnapilý cyklista doprovází dítě na jeho vlastním kole," tvrdil a popisoval situace, kdy se takové dítě s dospělým pod vlivem alkoholu objeví například na složitějších křižovatkách.

Poslanci jsou spíše proti

Zákon s výraznou změnou se nyní vrátí poslancům, kteří ho musí potvrdit. Ačkoliv už loni jednou alkohol za řidítky odmítli, není jisté, zda to udělají znovu.

"Po divadle, které kolem tohoto tématu vyvolali senátoři, je možné všechno. Podobně jako u protikuřáckého zákona," tvrdí poslanec Karel Šidlo, dopravní expert komunistů, který s povolením alkoholu u cyklistů zásadně nesouhlasí. "Pokud by to prošlo, byl by to nešťastný průlom do nulové tolerance alkoholu na českých silnicích," dodal Šidlo.

Poslanec ANO Martin Kolovratník, který je zpravodajem většiny dopravních zákonů, věří, že jeho kolegové ve Sněmovně nezmění názor a alkohol u cyklistů znovu odmítnou. "Před volbami je to nepopulární krok, ale cyklisté jsou účastníky silničního provozu a policejní statistiky jasně dokládají, že alkohol za řidítky není v pořádku," řekl Kolovratník. Rozhodnutí senátorů pak považuje za hloupost. "Hlasovali nezodpovědně a hazardují s lidskými životy," dodal poslanec.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Merkelová podpořila na mítinku svého stranického kolegu Lascheta, varovala před levicovou vládou

Německá dosluhující kancléřka Angela Merkelová na mítinku ve Stralsundu osobně podpořila svého stranického kolegu z konzervativní unie CDU/CSU Armina Lascheta, který se chce po nedělních parlamentních volbách postavit do čela Německa. Ústředním tématem setkání s voliči, při kterém vydatně pršelo, bylo varování před levicovým obratem Německa, který by mohl nastat v případě vítězství sociálnědemokratického kandidáta Olafa Scholze.

"Budeme se muset vrátit k řádným financím," prohlásila Merkelová s tím, že Německo má nyní nadměrné výdaje kvůli následkům pandemie nemoci covid-19. Masivní podpora k udržení pracovních míst vedla k velkému zadlužení. Pokud by volby vyhrál Scholz a do vlády pozval vedle Zelených také postkomunistickou Levici, rozpočtové hospodaření by podle kancléřky do pořádku nedal.

Laschet před koalicí sociálních demokratů, Zelených a Levice varuje opakovaně, podle něho by to znamenalo politické zemětřesení. Před politickým obratem země doleva varoval i Michael Sack, konkurent sociálnědemokratické premiérky Meklenburska-Předního Pomořanska Manuely Schwesigové. V této spolkové zemi se v neděli vedle parlamentních voleb konají i zemské volby, do kterých konzervativce vede Sack.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

České fotbalistky deklasovaly doma v kvalifikaci MS Kypr

České fotbalistky deklasovaly ve druhém kvalifikačním utkání o postup na mistrovství světa v roce 2023 na domácím hřišti Kypr 8:0 a dostaly se se čtyřmi body do čela neúplné tabulky skupiny C. Andrea Stašková s Lucií Martínkovou daly v Liberci dvě branky, po jedné přidaly Kamila Dubcová, Tereza Krejčiříková, Klára Cvrčková a jeden gól byl vlastní.

Osmigólovým vítězstvím vyrovnaly svěřenkyně trenéra Karla Rady výhru nad Ázerbájdžánem z kvalifikace MS ze srpna 2010. Jejich rekordním triumfem je vítězství 12:0 nad Litvou z roku 1997.

Ve druhém duelu skupiny C se dnes od 20:45 představí favorizované Nizozemky na hřišti Islandu.

České reprezentantky chtěly v Liberci navázat na úspěšný úvod kvalifikace, kdy v prvním zápase remizovaly na hřišti obhájkyň stříbra a úřadujících evropských šampionek z Nizozemska 1:1. Proti kyperskému outsiderovi se dostaly do vedení už v 9. minutě, kdy povedenou týmovou akci zakončila Stašková.

O tři minuty později se podařilo Češkám náskok zvýšit poté, co si centr Szewieczkové srazila do vlastní brány Charalambusová. Radův výběr dál udával tempo hry a v úvodní půlhodině se prosadila i důrazně dorážející Dubcová. Do přestávky se trefila po přihrávce Staškové tvrdou střelou také Krejčiříková.

Také ve druhé části Češky dominovaly a po dvou přesných hlavičkách Martínkové a další trefě Staškové se dostaly do vedení o sedm gólů. Konečný stav zpečetila ve třetí minutě nastaveného času střídající Cvrčková. Dvacetiletá útočnice dosáhla premiérové branky při prvním startu v národním dresu.

Na mistrovství světa, které budou v roce 2023 společně hostit Austrálie a Nový Zéland, z Evropy přímo postoupí devět vítězů kvalifikačních skupin, celky z druhých míst čeká baráž. Radovy svěřenkyně usilují o premiérovou účast na velkém turnaji.

Utkání skupiny C kvalifikace mistrovství světa 2023 fotbalistek v Liberci:

ČR - Kypr 8:0 (4:0)

Branky: 9. a 63. Stašková, 56. a 65. Martínková, 12. vlastní Charalambusová, 26. Dubcová, 42. Krejčiříková, 90.+3 Cvrčková.

Sestava ČR: Votíková - Šlajsová (71. Ringelová), Bertholdová, Necidová, Bartoňová (57. Mrázová) - Krejčíříková (58. Bužková), Cahynová, Dubcová - Stašková, Martínková (71. Cvrčková), Szewieczková (57. Chlastáková). Trenér: Rada.

Zdroj: ČTK
Další zprávy