Senátoři povolili cyklistům alkohol. Kritici se bojí toho, co 0,8 promile v krvi přinese

Radek Bartoníček Petr Koděra Radek Bartoníček, Petr Koděra
25. 8. 2016 12:22
Senátoři schválili novelu o provozu na pozemních komunikacích, která dovoluje cyklistům mít v krvi 0,8 promile alkoholu. Schválení v horní komoře předcházela dlouhá debata, ve které někteří senátoři před přijetím takové změny zákona varovali. Podle nich je už dnes situace na tuzemských cyklostezkách a silnicích závažná, protože se po nich pohybuje množství agresivních cyklistů i motoristů. Novelu musí ještě schválit Sněmovna.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Nejtěsnějším možným způsobem prosadili senátoři změnu zákona, která by cyklistům umožnila vypít několik skleniček piva nebo vína. Ke schválení bylo potřeba 21 hlasů, a právě takový počet hlasoval pro. Šest senátorů hlasovalo proti a zbytek se zdržel hlasování.

Návrh Zdeňka Škromacha (ČSSD), Iva Valenty a dalších senátorů požaduje, aby cyklisté na cyklostezkách, v obcích a na silnicích třetí třídy mohli mít až 0,8 promile alkoholu v krvi, pokud pojedou na jízdním kole sami. Další podmínkou je to, že alkohol nevyloučí jejich schopnost řídit kolo. Sankce by se na cyklistu nadále vztahovaly i v případě, pokud by pod vlivem alkoholu zavinil dopravní nehodu.

Podle Škromacha s Valentou by se povolením rozumné míry alkoholu u cyklistů srovnal nevyvážený stav, kdy v sousedním Rakousku jedno či dvě piva za řídítky nevadí. "Na cyklostezky jedno pivo nebo pohárek vína patří," tvrdí slovácký miliardář Valenta, který ve čtvrtek argumentoval v Senátu i podporou živnostníků.

"Jsem přesvědčen o tom, že je nezbytně nutné liberalizovat pravidla pro cyklisty, podpořit další rozvoj cykloturistiky v naší zemi a zároveň tak pomoci nejen moravským vinařům, ale také dalším stovkám malých živnostníků, kteří podél husté sítě cyklostezek rozvíjejí své podnikatelské aktivity," řekl a ohradil se proti těm, kteří upozorňují na podnapilé cyklisty. "Nikdo z nás nechce opilé cyklisty. A ti, kdo nám tuto argumentaci předhazují, jsou podle mne pouze zaslepení puritáni, odtrženi od holé reality."

Několik senátorů vystoupilo proti novele zákona a nejvíce ze všeho poukazovali na agresivitu českých řidičů i cyklistů. Proti tomu se ohradil v závěrečné řeči Zdeněk Škromach, který oponoval, že občanům věří. "Říkat, že jsme v něčem mimořádní, obzvláště v tom, co je špatné, považuji za určitou nedůvěru vůči občanům vlastní země," uvedl.

Proti alkoholu vystoupil senátor Jozef Regec, který řadu let reprezentoval Česko v cyklistice. "Nemyslím si, že je dobře, co teď děláme, lidský život máme jen jeden, je krátký a měli bychom si ho užívat," varoval s tím, že cyklisté určitě nebudou hranici 0,8 promile dodržovat. "Neznám cyklistu, který bude mít 0,8 promile a přestane pít. Každý si dá více skleniček piva nebo vína. Nemyslím si, že jsme připraveni na to, abychom byli schopni tuto hranici dodržovat," prohlásil.

Nejvíce proti novele vystupoval dlouholetý starosta Šumperka, senátor Zdeněk Brož, který poukazoval na možné problémy ohledně silnic, kde by mohli jezdit cyklisté podnapilí.

"Zkusme se dnes zeptat, kolik cyklistů skutečně ví, po jaké silnici jedou. A v případě, že to nebudou domácí, jak se dozví, že najeli z polní cesty na silnici třetí třídy, nikoliv první nebo druhé? Co se bude dít mezi obcemi, které jsou spojené jen silnicemi druhé třídy?" ptal se Brož, který se obává i o bezpečí dětí. "Nejhorší je, když podnapilý cyklista doprovází dítě na jeho vlastním kole," tvrdil a popisoval situace, kdy se takové dítě s dospělým pod vlivem alkoholu objeví například na složitějších křižovatkách.

Poslanci jsou spíše proti

Zákon s výraznou změnou se nyní vrátí poslancům, kteří ho musí potvrdit. Ačkoliv už loni jednou alkohol za řidítky odmítli, není jisté, zda to udělají znovu.

"Po divadle, které kolem tohoto tématu vyvolali senátoři, je možné všechno. Podobně jako u protikuřáckého zákona," tvrdí poslanec Karel Šidlo, dopravní expert komunistů, který s povolením alkoholu u cyklistů zásadně nesouhlasí. "Pokud by to prošlo, byl by to nešťastný průlom do nulové tolerance alkoholu na českých silnicích," dodal Šidlo.

Poslanec ANO Martin Kolovratník, který je zpravodajem většiny dopravních zákonů, věří, že jeho kolegové ve Sněmovně nezmění názor a alkohol u cyklistů znovu odmítnou. "Před volbami je to nepopulární krok, ale cyklisté jsou účastníky silničního provozu a policejní statistiky jasně dokládají, že alkohol za řidítky není v pořádku," řekl Kolovratník. Rozhodnutí senátorů pak považuje za hloupost. "Hlasovali nezodpovědně a hazardují s lidskými životy," dodal poslanec.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Při požáru ubytovny na Sibiři zemřelo 11 lidí, další dva jsou zranění

Jedenáct lidí zemřelo a další dva utrpěli zranění při požáru dřevěné ubytovny pro zahraniční pracovníky v Tomské oblasti na západní Sibiři. S odkazem na místní úřady o tom informovala agentura TASS. Podle uzbeckého ministra pro mimořádné situace pocházelo deset obětí z Uzbekistánu. Jedenáctý mrtvý byl Rus.

Podle ruského ministerstva pro mimořádné události požár vypukl v 04:00 místního času (23:00 SEČ) a zcela zničil objekt o rozloze kolem 200 metrů čtverečních. "Podle posledních informací tam žilo 14 lidí, dvěma se podařilo utéct a 11 dalších zemřelo. Osud zbývající osoby je neznámý," sdělil agentuře TASS místní představitel.

Všechny oběti pracovaly pro dřevařskou společnost Greenwood. Shořelá budova přitom podle ruských úřadů nebyla určena pro bydlení. Na místo neštěstí dorazil gubernátor Tomské oblasti Sergej Žvačkin a nařídil požární bezpečnostní kontrolu v celém regionu.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Bývalé sídlo Tuzexu v centru Prahy koupila skupina Generali, plánuje rozsáhlou rekonstrukci objektu

Dům v centru Prahy, v němž v minulosti sídlil například Tuzex, získala skupina Generali. Budovu na rohu ulic Jeruzalémská a U Půjčovny čeká rozsáhlá rekonstrukce. Cenu transakce ani plánované využití domu Generali neuvedla. V roce 2017 změnil majitele za 355 milionů korun. Podle odborníků by vzhledem k lokalitě byla vhodná přestavba na hotel nebo rezidenční bydlení. Informuje o tom deník E15.

Objekt U Půjčovny 10 je v památkově chráněné lokalitě. Jde o rohový dům se dvěma nezávislými vchody a vjezdem. V budově je kromě komerční plochy 14 bytů. Celá budova má pět nadzemních podlaží. Objekt je z poloviny dřevěná vestavba se zděnými obvodovými zdmi. Součástí areálu je velký sál, který lze využívat na konference. K objektu patří sousední parcela, která byla využívána jako hřiště.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zda bude mít Kubera státní pohřeb, rozhodne rodina, Senát jeho nástupce zvolí v únoru

Den po náhlém úmrtí předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS) se v úterý sejde organizační výbor horní komory Parlamentu, složený z vedení Senátu a zástupců senátních klubů. Očekává se, že jeho členové se vyjádří mimo jiné ke způsobu, jakým Senát uctí Kuberovu památku, a také k výběru jeho nástupce. V novodobé historii země je to poprvé, kdy ve funkci zemřel jeden z nejvyšších ústavních činitelů.

Kubera stál v čele horní parlamentní komory od předloňského roku. Zda bude mít státní pohřeb či pohřeb se státními poctami, záleží na rozhodnutí rodiny.

První místopředseda Senátu Jiří Růžička (za STAN) předpokládá, že Senát by se k volbě nového předsedy mohl sejít na mimořádné schůzi v první polovině února. Kandidáty mohou podle zákona navrhnout senátorské kluby i jednotliví senátoři.

Zdroj: ČTK
Další zprávy