Škromacha porazila žena, které říká Aničko: Nedá se nic dělat, respektuji vůli lidí

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
15. 10. 2016 15:47
Zdánlivě neporazitelný politický matador Zdeněk Škromach z ČSSD prožívá těžkou prohru přímo ve svém domovském obvodu. V senátních volbách jej porazila nestranická soupeřka na kandidátce KDU-ČSL Anna Hubáčková, která je starostkou Ratíškovic. Škromach, který bydlí v Rohatci na Hodonínsku, tak našel přemožitelku v ženě z vedlejší vesnice, s kterou se velmi dobře zná a neříká jí jinak než Aničko.
Nová senátorka Anna Hubáčková přijímala gratulace v místním kulturáku s mnoha svými příznivci
Nová senátorka Anna Hubáčková přijímala gratulace v místním kulturáku s mnoha svými příznivci | Foto: Radek Bartoníček

Ratíškovice - Všichni kolem ní se už radovali a blahopřáli jí k vítězství, ale ona sama ještě pořád tlumila radost, která kolem ní panovala. Starostka Ratíškovic Anna Hubáčková, která se pustila do senátního souboje s velezkušeným  Zdeňkem Škromachem, nechtěla nic zakřiknout.

"Ještě raději počkejme, ještě zbývá sečíst spousta hlasů," tvrdila starostka ve chvíli, kdy byla sečtena necelá pětina okrsků a průběžný výsledek ukazoval, že má téměř 70 procent hlasů. 

Rybička se ještě mrská

Výsledky senátního souboje se rozhodla sledovat ve zdejším kulturáku, kam přicházelo stále více místních lidí, kteří ji s kampaní pomáhali a přijali pozvání na závěrečné posezení, které bylo připravené bez ohledu na výsledek. "Chtěla jsem všem poděkovat, protože mi spousta lidí v naší obci pomáhala a podporovala mě," vysvětlovala Hubáčková.

S každou další minutou ale začínala věřit, že to vyjde. Na plátně běžela televize, ve které už Škromach přiznával porážku. "Už je to jasné, už to jasné, rybička ještě mrská, ale už ví, že je konec," glosoval vystoupení končícího senátora šéf lidovců na jihu Moravy Roman Celý.

Hodinu po uzavření volebních místností se už ale nechala strhnout k oslavám i Anna Hubáčková. Přijímala gratulace a radovala se společně se svými nejbližšími. "My jsme tě viděli v televizi," volali malí vnuci na babičku, která měla slzy v očích. "Všem hrozně moc děkuju," opakovala několikrát, zatímco kolem ní už bylo slyšet ťukot skleniček.

"Anička nás nenechala na suchu," připomněl někdo hlavní heslo její kampaně Nenechám vás na suchu, což byl odkaz na ochranu životního prostředí. Na dlouhé oslavy ale nebyl čas, bylo třeba zvedat další a další telefony -  mimochodem, Hubáčkové gratuloval po telefonu i brněnský biskup Vojtěch Cikrle. "To by mě zajímalo, kde na mě vzal vůbec telefon," usmívala se vítězka, na které ale bylo vidět, že jí i tento telefon udělal radost.

Škromach postával u bazénku

Zato sousedním Rohatci, v místech, kde bydlí Zdeněk Škromach, panovala i přes slunečné počasí pochmurná nálada. Zdeněk Škromach stál u svého pověstného bazénku, ze kterého vysílal v minulosti svá "poselství", a věděl, že si bude muset hledat novou práci.

"Nedá se nic dělat, vůle lidí byla taková, jaká byla, já to respektuji," říkal Škromach, který přitom ještě před uzavřením volebních místností věřil v úspěch. "Bude to velmi těsné. Ale myslím, že o něco málo vyhraju," avizoval.

Už samotný pohled do Ratíškovic a Rohatce ale naznačoval už v sobotu dopoledne, že starostka bude mít zřejmě převahu. Zatímco v Ratíškovicích bylo možné vidět řadu lidí, kteří šli volit svou starostku za senátorku, v Rohatci byly ulice spíše prázdné.

"Zdeněk Škromach sice udělal docela dost, jak slyším lidi tady u nás doma, ale přece jen dost lidí říkalo, že čas od času jsou změny potřeba. A Anička ze sousedních Ratíškovic je prý dobrá starostka," říkal hostinský z rohatecké hospody U sudu.

Bývalý místopředseda ČSSD Škromach nechtěl hádat, proč mu voliči nedali více hlasů, podle něj bude dost času vše analyzovat. Jeho Hovory z bazénku možná překryly všechno ostatní, co v politice dělal, ať už to, že podle statistik patřil mezi vůbec nejaktivnější senátory, nebo že předložil třeba i zákon umožňující mít v sobě 0,8 promile alkoholu při jízdě na kole.

Platili jsme daň za dvě volební období v krajských samosprávách i za vládu, říká Zdeněk Škromach. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 8 minutami

V mešitě na východě Afghánistánu došlo k výbuchu, zemřelo nejméně 20 lidí

Nejméně 20 lidí přišlo o život a 40 dalších bylo zraněno při explozi v mešitě ve východoafghánské provincii Nangarhár. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na místní představitele. Agentura AFP píše o 17 mrtvých, agentura Reuters o deseti obětech či zraněných. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Katalánský expremiér se přihlásil belgickým úřadům, do Španělska se vrátit nechce

Katalánský expremiér Carles Puigdemont, který je už téměř dva roky na útěku před španělskou justicí kvůli obvinění ze vzpoury, se v pátek dostavil v Bruselu na prokuraturu. Důvodem je obnovený evropský zatykač, který tento týden vydal španělský soudce.

Belgický soudce rozhodl, že Puigdemont bude na rozhodnutí o vydání čekat na svobodě.

Puigdemontovi ve Španělsku hrozí vězení kvůli neústavnímu referendu o nezávislosti Katalánska z roku 2017. Španělské justici se odmítá vydat, protože ji nepovažuje ze nezávislou. Svůj proces označuje za politický.

Další zprávy