Lidovcům i pravici pomohla malá účast. Ukázali, jak je důležité mít pilné a disciplinované voliče

Luboš Kreč Luboš Kreč
15. 10. 2016 18:28
Lidovci byli ve volbách do Senátu nesporně úspěšní. Rozhodujícím faktorem byla ale hlavně mimořádně nízká volební účast, v níž vynikla disciplína lidoveckých příznivců. Ostatně své bývalé partaji za to vysekl poklonu i lídr TOP 09 Miroslav Kalousek: "KDU-ČSL dala zprávu celé politické scéně, co při nízké volební účasti znamená široká a věrná voličská základna. Každý politický soupeř si z toho musí vzít ponaučení."
Předseda lidovců Pavel Bělobrádek u voleb.
Předseda lidovců Pavel Bělobrádek u voleb. | Foto: ČTK

Praha - Lidovci nebo kandidáti s jejich podporou získali třetinu všech senátorských křesel, o nichž se tento a minulý týden ve volbách rozhodovalo. Pro KDU-ČSL je to nesporný úspěch, neznamená to ovšem, že by strana byla tam, kam se ji snaží manévrovat její šéf Pavel Bělobrádek - tedy široce přijímanou středovou partají po vzoru německých křesťanských demokratů. Rozhodujícím faktorem byla spíš mimořádně nízká volební účast, v níž vynikla disciplína lidoveckých příznivců.

Ostatně své bývalé partaji za to vysekl poklonu i lídr TOP 09 Miroslav Kalousek: "KDU-ČSL dala zprávu celé politické scéně, co při nízké volební účasti znamená široká a věrná voličská základna. Každý politický soupeř si z toho musí vzít ponaučení."

Právě velmi nízká část - ve druhém kolem přišlo málo přes 15 procent voličů - naopak zradila hnutí ANO, které dominovalo krajským volbám z minulého týdne a do druhého kola senátního klání mu prošlo hned 14 kandidátů z celkových 27 obvodů. Jenže nakonec z toho jsou pouze dva senátoři. To je hodně špatná úspěšnost, zvlášť ve srovnání s lidovci: zatímco KDU-ČSL neprošli jen dva kandidáti, ANO hned dvanáct.

Celkově senátní volby ovládla pravice. Kromě lidovců může být spokojená ODS, která udržela tři křesla v horní komoře parlamentu a prošel i ostravský Zdeněk Nytra, který kandidoval s její podporou a TOP 09. Kalouskova strana má dva senátory, úspěšní ve dvou regionech byli i Starostové.

Ale opět: velkou roli tady nepochybně sehrála volební účast, neboť lidé, kteří dávají hlasy stranám napravo od středu, bývají, co se voleb týče, odpovědnější a pečlivější. Naopak právě kvůli tomu propadlo ANO, jehož elektrorát je hodně nestabilní a široce rozkročený, takže přimět ho jít volit do nepopulárního Senátu by byl tak trochu zázrak.

Zároveň se také ukázalo, jak důležité je, aby kandidáti byli lidé, kteří mají opravdu silnou vazbu k regionu a jsou v něm aktivní. Evidentně, zvláště ve chvílích malého zájmu voličů, je to podstatnější než známé jméno. Právě proto neuspěl ministr průmyslu Jan Mládek na Táborsku, žokej Jiří Váňa v Karlových Varech nebo hokejista Jiří Šlégr v Mostě.

Asi největším překvapením těchto voleb je konec Zdeňka Škromacha ve vysoké politice. Muž, který byl místopředsedou Senátu nebo ministrem práce, doplatil také na to, že jeho soupeřka byla oblíbená lidovecká starostka, která dokázala k urnám "přitáhnout" víc lidí.

Pro něj to dobrá zpráva není, pro předsedu ČSSD Bohuslava Sobotku v té záplavě povolební bídy ovšem docela ano. Škromach byl jeho kritikem a přímou spojkou Miloše Zemana v ČSSD. To se teď změní. Na druhou stranu, adeptů ochotných posloužit Zemanovým zájmům je v sociální demokracii, jak naznačuje dění poslední dní, pořád dost.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Vraždu novináře Chášukdžího schválil podle amerických tajných služeb saúdskoarabský korunní princ

Saúdskoarabský korunní princ Muhammad bin Salmán schválil operaci s cílem zajmout nebo zabít novináře a kritika Rijádu Džamála Chášukdžího, který byl v roce 2018 brutálně zavražděn na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu. K takovému závěru podle čerstvě zveřejněné zprávy dospěly americké tajné služby, informovaly světové zpravodajské agentury.

Washington avizoval, že ještě dnes oznámí opatření související s kauzou zavražděného novináře.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 42 minutami

V Chrastavě hořela výrobní hala, škoda bude za 100 milionů

Zhruba pět hodin bojovali hasiči s požárem průmyslového objektu v Chrastavě u Liberce. Vpodvečer dostali oheň pod kontrolu. Hasiči vyhlásili nejvyšší stupeň požárního poplachu. Kvůli ohni se evakuovalo asi 100 lidí. Nikdo nebyl zraněn. Škoda byla předběžně odhadnuta na 100 milionů korun. Dohašování skrytých ohnisek potrvá do noci, řekl krajský mluvčí hasičů Jakub Sucharda.

"Bude to dlouhodobá záležitost, hala byla zasažena ve velkém rozsahu," dodal. Podle něj bylo ohněm poškozeno několik tisíc metrů čtverečních. Hořelo v areálu pobočného závodu firmy Grupo Antolin. Požár zasáhl výrobní halu na polyuretanové výrobky společně se sklady. Lidem v okolí město preventivně doporučovalo, aby neotevírali okna.

"Laboratoř z Kamenice nenaměřila zvýšené koncentrace žádných jedovatých látek v ovzduší," uvedl Sucharda. Příčina požáru se bude zjišťovat a vyšetřování podle Suchardy zřejmě potrvá delší dobu. Vyšetřovatel příčin požáru a policisté začnou s šetřením v sobotu po poledni. Kvůli požáru nejezdily odpoledne vlaky na trati mezi Libercem a Chrastavou. Provoz železnice ve zpomaleném režimu byl obnoven navečer.

Zdroj: ČTK
Další zprávy