Lidovcům i pravici pomohla malá účast. Ukázali, jak je důležité mít pilné a disciplinované voliče

Luboš Kreč Luboš Kreč
15. 10. 2016 18:28
Lidovci byli ve volbách do Senátu nesporně úspěšní. Rozhodujícím faktorem byla ale hlavně mimořádně nízká volební účast, v níž vynikla disciplína lidoveckých příznivců. Ostatně své bývalé partaji za to vysekl poklonu i lídr TOP 09 Miroslav Kalousek: "KDU-ČSL dala zprávu celé politické scéně, co při nízké volební účasti znamená široká a věrná voličská základna. Každý politický soupeř si z toho musí vzít ponaučení."
Předseda lidovců Pavel Bělobrádek u voleb.
Předseda lidovců Pavel Bělobrádek u voleb. | Foto: ČTK

Praha - Lidovci nebo kandidáti s jejich podporou získali třetinu všech senátorských křesel, o nichž se tento a minulý týden ve volbách rozhodovalo. Pro KDU-ČSL je to nesporný úspěch, neznamená to ovšem, že by strana byla tam, kam se ji snaží manévrovat její šéf Pavel Bělobrádek - tedy široce přijímanou středovou partají po vzoru německých křesťanských demokratů. Rozhodujícím faktorem byla spíš mimořádně nízká volební účast, v níž vynikla disciplína lidoveckých příznivců.

Ostatně své bývalé partaji za to vysekl poklonu i lídr TOP 09 Miroslav Kalousek: "KDU-ČSL dala zprávu celé politické scéně, co při nízké volební účasti znamená široká a věrná voličská základna. Každý politický soupeř si z toho musí vzít ponaučení."

Právě velmi nízká část - ve druhém kolem přišlo málo přes 15 procent voličů - naopak zradila hnutí ANO, které dominovalo krajským volbám z minulého týdne a do druhého kola senátního klání mu prošlo hned 14 kandidátů z celkových 27 obvodů. Jenže nakonec z toho jsou pouze dva senátoři. To je hodně špatná úspěšnost, zvlášť ve srovnání s lidovci: zatímco KDU-ČSL neprošli jen dva kandidáti, ANO hned dvanáct.

Celkově senátní volby ovládla pravice. Kromě lidovců může být spokojená ODS, která udržela tři křesla v horní komoře parlamentu a prošel i ostravský Zdeněk Nytra, který kandidoval s její podporou a TOP 09. Kalouskova strana má dva senátory, úspěšní ve dvou regionech byli i Starostové.

Ale opět: velkou roli tady nepochybně sehrála volební účast, neboť lidé, kteří dávají hlasy stranám napravo od středu, bývají, co se voleb týče, odpovědnější a pečlivější. Naopak právě kvůli tomu propadlo ANO, jehož elektrorát je hodně nestabilní a široce rozkročený, takže přimět ho jít volit do nepopulárního Senátu by byl tak trochu zázrak.

Zároveň se také ukázalo, jak důležité je, aby kandidáti byli lidé, kteří mají opravdu silnou vazbu k regionu a jsou v něm aktivní. Evidentně, zvláště ve chvílích malého zájmu voličů, je to podstatnější než známé jméno. Právě proto neuspěl ministr průmyslu Jan Mládek na Táborsku, žokej Jiří Váňa v Karlových Varech nebo hokejista Jiří Šlégr v Mostě.

Asi největším překvapením těchto voleb je konec Zdeňka Škromacha ve vysoké politice. Muž, který byl místopředsedou Senátu nebo ministrem práce, doplatil také na to, že jeho soupeřka byla oblíbená lidovecká starostka, která dokázala k urnám "přitáhnout" víc lidí.

Pro něj to dobrá zpráva není, pro předsedu ČSSD Bohuslava Sobotku v té záplavě povolební bídy ovšem docela ano. Škromach byl jeho kritikem a přímou spojkou Miloše Zemana v ČSSD. To se teď změní. Na druhou stranu, adeptů ochotných posloužit Zemanovým zájmům je v sociální demokracii, jak naznačuje dění poslední dní, pořád dost.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 47 minutami

O funkci rektora Univerzity Karlovy se uchází současná prorektorka a bývalý děkan Filozofické fakulty

O funkci rektora Univerzity Karlovy v dalších letech se ucházejí dva lidé. Současnou hlavu školy Tomáše Zimu, který na začátku příštího roku ve funkci skončí, by mohla vystřídat prorektorka pro studijní záležitosti Milena Králíčková či bývalý děkan Filozofické fakulty Univerity Karlovy Michal Stehlík. Ve středu v 18:00 vypršel termín pro podání návrhů na pozici. Sdělil to předseda Akademického senátu univerzity František Zahálka. Zima řídí univerzitu druhé volební období. Volba nové hlavy školy bude 22. října.

"Můžu konstatovat, že do standardní doby byly podány pouze dva návrhy (na rektora), a to paní profesorka Králíčková a pan profesor Stehlík,“ uvedl Zahálka. I když teoreticky se ještě někdo mohl přihlásit třeba datovou schránkou na poslední chvíli, další kandidáty Zahálka neočekává. "Na podatelně, ve spisové službě a na sekretariát (akademického) senátu nikdo nic dalšího nedoručil," řekl. Kandidáti se představí akademickému senátu 15. října.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Černošický úřad rozhodl v řízení s Babišem. Závěry ale zatím zveřejnit nechce

Černošický městský úřad rozhodl v řízení o přestupku proti zákonu o střetu zájmů, které vede s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Obsah rozhodnutí nezveřejní, informoval dnes na svém webu. Podnět podala organizace Transparency International, podle níž Babiš porušuje zákon tím, že ovládá média. Premiér střet zájmů dlouhodobě odmítá.

Černošický úřad na webu uvedl, že dnes odeslal Babišovu zmocněnci dokument, kterým rozhodl v projednávané věci možného přestupku. "Vlastní obsah rozhodnutí Městský úřad Černošice není oprávněn zveřejnit," dodal. Na rozhodnutí upozornil Seznam Zprávy.

Černošický úřad, který je úřadem s rozšířenou působností pro Průhonice, kde premiér žije, vede s Babišem řízení o přestupku kvůli vlastnictví mediálních společností Londa a Mafra. Babiš nařčení z porušování zákona odmítá. Tvrdí, že vložením Agrofertu do svěřenských fondů ztratil vliv na holding i na všechny společnosti do něj začleněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy