Jurečka: Naše kandidátka na Hodonínsku porazila Škromacha, protože nekecá od bazénku a má výsledky

Adéla Skoupá Adéla Skoupá
8. 10. 2016 20:53
Místopředseda lidovců a ministr zemědělství Marian Jurečka označil svou stranu za černého koně senátních i krajských voleb. "Neměli jsme tak silné finanční prostředky jako hnutí ANO, ani velkou politickou sílu jako ČSSD. Přesto se výsledek blíží deseti procentům. Je to velice zajímavý signál i pro příští parlamentní volby," řekl Jurečka v povolebním rozhovoru.
Marian Jurečka
Marian Jurečka | Foto: Radim Beznoska

Praha - Pro lidovce podle jejich předsedy Pavla Bělobrádka nedopadly volby ani velkou výhrou, ani velkou prohrou – označil je za solidní a vyzdvihl hlavně vítězství ve Zlínském kraji. Jeho místopředseda a ministr zemědělství Marian Jurečka, který sledoval sčítání hlasů společně s Bělobrádkem, však výsledky komentuje o něco optimističtěji a po sčítání hlasů byl dobře naladěn.

"V celkovém počtu mandátů jsme podle propočtu, který jsme si dělali, posílili. A netřeba podceňovat výsledek prvního kola senátních voleb," řekl Jurečka ve volebním štábu lidovců v pražském paláci Charitas. Jurečka bude podle svých slov spokojený, pokud KDU-ČSL získá kolem osmi křesel v Senátu. Ve druhém kole přitom o ně bude příští týden bojovat deset "ryzích" kandidátů lidovců a několik těch, které lidovci podporují.

Jurečka označil svou stranu za černého koně voleb. "Neměli jsme tak silné finanční prostředky jako hnutí ANO, ani velkou politickou sílu jako ČSSD. Přesto se výsledek blíží deseti procentům. Je to velice zajímavý signál i pro příští parlamentní volby," řekl.

Právě úspěch osobností v regionech považuje za dobrý základ k tomu, aby se partaji v budoucnu dařilo i na celostátní úrovni. "Dlouhodobý úspěch se nedá budovat shora. Viděl jsem to u Věcí veřejných nebo TOP 09. Pokud máte dobrou základnu v regionech, úspěch se dostaví," říká Jurečka.

Jako příklad uvádí úspěch v Jihomoravském kraji, kde kandidátka za KDU-ČSL Anna Hubáčková porazila senátora Zdeňka Škromacha (ČSSD). "Na to by si před volbami vsadil málokdo. To je přesně příklad komunálního politika, který má za sebou výsledek a jenom nekecá od bazénku," směje se Jurečka.

Podle něj se nyní strana musí zaměřit se na kraje, kde zatím lidovci příliš nebodují – hlavně ty na západě země, jako je třeba Plzeňský nebo Ústecký. Zklamáním jsou podle Jurečky i střední Čechy, kde získala KDU-ČSL 3,5 procenta. "Přáli jsme si přehoupnout se přes hranici pěti procent," říká Jurečka.

Nyní bude pro lidovce rozhodující vyjednávání koalic – sám ministr zemědělství se prý chce zapojit do vyjednávání ve své domovině na Hané.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Maďarský parlament přijal zákon posilující kontrolu nad kulturou

Maďarský parlament ve středu přes odpor opozice schválil kontroverzní zákon, který posiluje vládní kontrolu nad kulturou. V pondělí proti chystanému právnímu předpisu demonstrovalo v centru Budapešti několik tisíc lidí a protestní internetová petice získala kolem 50.000 podpisů, napsala agentura DPA.

Zákon počítá se vznikem Národní kulturní rady, která by měla vládě umožnit "strategicky řídit sektor kultury". Kromě toho při jmenování ředitelů městských divadel a dalších institucí dotovaných státem musí být zajištěn souhlas ministra kultury. Dosud o tom, kdo řídí divadla, rozhodovaly městské úřady samostatně.

Část opozičních zákonodárců při hlasování na znamení nesouhlasu vstala a dala si před obličej černé divadelní masky. Informoval o tom portál 444.hu na základě videa, které na facebooku zveřejnil liberální poslanec Tordai Bence.

Zdroj: ČTK
Další zprávy