Do senátních voleb se přihlásilo 231 kandidátů, nejvíce osobností jde do boje na Praze 11

ČTK ČTK
2. 8. 2016 18:52
Do podzimních senátních voleb se přihlásilo nejméně 231 kandidátů. Největší výběr by mohli mít voliči v Praze 11, kde bylo nominováno 13 osobností. Nejmenší nabídku by měli mít letos voliči na Kutnohorsku a Novojičínsku, kde se do voleb přihlásilo jen po šesti kandidátech. O znovuzvolení se letos uchází 19 z 27 senátorů. Patří mezi ně místopředsedové horní komory Zdeněk Škromach (ČSSD) a Miluše Horská z klubu KDU-ČSL a nezávislých nebo místopředseda ODS Miloš Vystrčil.
Senátní volby.
Senátní volby. | Foto: Jiří Kropáček

Praha - Do letošních senátních voleb by mělo být přihlášeno nejméně 231 kandidátů. Vyplývá to z informací od registračních úřadů - radnic v sídlech volebních obvodů. Největší výběr by mohli mít voliči v Praze 11, kde bylo nominováno 13 osobností.

Údaje o počtu kandidátů ale nechtěla sdělit radnice v Praze 10, zájem o kandidaturu v jejím obvodu oznámilo osm adeptů. Lhůta pro nominace skončila v úterý v 16:00.

V roce 2010 o místa v Senátu ve 27 obvodech, kde se bude volit i letos, bojovalo 227 kandidátů. O dva roky později to bylo 233 adeptů a předloni 244 uchazečů o senátorské křeslo.

Nejmenší nabídku by měli mít letos voliči na Kutnohorsku a Novojičínsku, kde se do voleb přihlásilo jen po šesti kandidátech. Naopak na Bruntálsku jich bylo 11 a na Mělnicku, Pardubicku, Ústecku, v Ostravě a v Praze 6 jich bylo deset.

19 senátorů se uchází o znovuzvolení

O znovuzvolení se letos uchází 19 z 27 senátorů. Patří mezi ně místopředsedové horní komory Zdeněk Škromach (ČSSD) a Miluše Horská z klubu KDU-ČSL a nezávislých nebo místopředseda ODS Miloš Vystrčil. O mandát naopak nebude usilovat jeden z nejdéle sloužících senátorů Přemysl Sobotka (ODS).

Mezi senátory by mohli patřit nynější poslanci, například ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) nebo bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO). Kandidují také filozof Václav Bělohradský (za ČSSD a Stranu zelených), předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková (za Úsvit), bývalý disident František "Čuňas" Stárek (za ODS) či hudebník Felix Slováček (za Stranu soukromníků).

Většinu kandidátů budou tvořit tradičně regionální politici a další místní osobnosti.

Počet kandidujících se může ještě změnit podle toho, zda všichni nominovaní dostojí zákonným požadavkům a projdou registračním sítem. To bude trvat do 19. srpna. První kolo senátních voleb se uskuteční souběžně s krajskými volbami 7. a 8. října.

 

Právě se děje

Další zprávy