Praha- Ekonomická diplomacie je prioritou, ušetřit by bylo možné vzájemným zastupováním agentur. Shodovali se na tom v úterý ministři financí a zahraničí Andrej Babiš (ANO) a Lubomír Zaorálek (ČSSD) po jednání o rozpočtu ministerstva zahraničí na příští rok. Podle Zaorálka se shodli i na tom, že síť zastupitelských úřadů není možné kvůli úsporám redukovat.
"Tady je shoda, že nemůžeme kvůli tomu zavírat úřady a stahovat jejich pracovníky," řekl po schůzce Zaorálek ČTK a České televizi. Babiš v pondělí uvedl, že by byla potřeba celková revize velvyslanectví a obchodních zastoupení, aby ministerstvo přesně vědělo, která potřebuje a která nikoli. Zaorálek byl ochoten k diskusi o efektivitě ambasád, ne však ke snižování jejich počtu.
Babiš připustil, že diplomacie má vyšší náklady mimo jiné kvůli nízkému kurzu koruny. Za růstem výdajů je podle Zaorálka mimo jiné zvýšení nájmů v objektech, kde sídlí české ambasády. Jenom růst nákladů na činnost úřadů a posílenou ekonomickou diplomacii představuje podle Zaorálka 380 milionů korun.
Babiš po schůzce zopakoval, že u různých zastoupení Česka v zahraničí, ať už jde o česká centra, střediska CzechInvest, CzechTrade nebo CzechTourism, by se dala více využít součinnost. "Že zástupce jedné organizace může zastupovat i jiné organizace, a nemusíme mít na jednom místě pět šest zástupců těchto organizací," uvedl Babiš. Zaorálek s tím souhlasil. Tady máme opět stejný pohled - hledat efektivitu, ale zároveň nebránit funkčnosti," dodal Zaorálek.
Že zastoupení státu v zahraničí nelze v současném světě omezovat, prosazoval také prezident Miloš Zeman na úterní schůzce s premiérem a ministry zahraničí a obrany.
Vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO) v pondělí volal po tom, aby ministerstvo zahraničí udělalo celkovou revizi velvyslanectví a obchodních zastoupení.