Praha - Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) plánuje rozdat pět milionů korun praktickým lékařům, kteří se rozhodnou otevřít si praxi v některém z odlehlých regionů. Až 250 tisíc pro každého lékaře je určeno na vybavení ordinace, stejnou částku by mohli praktici získat na plat sestry.
Němeček oznámil svůj záměr po úterní schůzce s předsedou Svazu měst a obcí ČR Františkem Luklem. Ministerstvo je připraveno dát pět milionů korun, a to lékařům i obcím.
Dotační program v úterý schválila porada vedení ministerstva a byl rozeslán k připomínkám, uvedl ministr. Předpokládá, že první výzvy k přihlášení do programu by byly už v dubnu, maximálně začátkem května. Lukl doplnil, že obce podpoří začínající lékaře například poskytnutím prostor pro ordinaci či nákupem zimních pneumatik v horských oblastech.
Němeček řekl, že podpora bude směřovat k praktickým lékařům pro dospělé a praktickým lékařům pro děti a dorost. Bude-li zájem větší, poskytne ministerstvo víc peněz. Ukáže-li se, že je třeba finančně podpořit vznik praxí i jiných lékařských odborností, měl by se program rozšířit i na ně.
Dotace maximálně 70 procent
Podpora se týká hlavně praxí v příhraničních a horských oblastech, kde je lékařů nedostatek. Získat ji mohou tam, kde alespoň jednou bylo vypsáno neúspěšně výběrové řízení. Obrátit se na ministerstvo mohou lékaři, kteří by v těchto oblastech chtěli praxi provozovat. Dotacemůže pokrýt maximálně 70 procent celkových nákladů na zřízení praxe a maximálně 50 procent na plat sestry v prvním roce rozjezdu praxe.
Ve spolupráci se Svazem měst a obcí, kraji a sdruženími praktických lékařů pro děti a dorost i pro dospělé hodlá ministerstvo upřesnit oblasti, kde je pomoc nejnaléhavější. Podle ministra půjde o pilotní, rozjezdový projekt, který je možno dále upravovat.
Ministr připomněl, že pro dostupnost primární péče je už v letošní úhradové vyhlášce navýšení úhrad od zdravotních pojišťoven až o 30 procent tam, kde dvakrát bylo neúspěšné výběrové řízení. Zdravotní pojišťovny by už neměly uzavírat smlouvy s dalšími praxemi ve velkých aglomeracích, jako jsou Praha či Brno, kde je dostatek praktických lékařů. Smlouvy by jim naopak měly nabízet v regionech, kde jsou další lékaři potřeba.
"Pro stabilizaci sítě primární péče, kam se vedle praktických lékařů řadí i ambulantní gynekologové, začne Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra dávat smlouvy na dobu neurčitou. Trvalé smlouvy nabídla loni ambulantním specialistům," řekla v pondělí mluvčí největší zaměstnanecké pojišťovny s více než 1,2 milionu pojištěnců Hana Kadečková.
Podle mluvčího Všeobecné zdravotní pojišťovny Oldřicha Tichého ale nejsou smlouvy na dobu neurčitou z pohledu největší pojišťovny s 5,9 milionu pojištěnců ničím novým. Praktickým lékařům pro děti, dorost i dospělé je VZP dává od roku 2008. Gynekologové a všichni ambulantní specialisté mají smlouvy na dobu neurčitou od loňska, řekl Tichý.
Praktičtí lékaři mají od zdravotní pojišťovny placený paušál za každého pacienta a k tomu úhrady za jednotlivé výkony. Průměrná ordinace lékaře pro dospělé si za rok vydělá kolem dvou milionů korun, bonifikace by tak znamenala zvýšení příjmu o 600 tisíc korun ročně. U praktických lékařů pro děti a dorost by měla bonifikace činit asi 550 tisíc korun.