Na Ostravsku se umírá dřív. Může za to i špinavý vzduch

Pavel Baroch
17. 1. 2010 8:30
Moravskoslezské děti také dříve trpí na choroby dýchacího ústrojí
Zkraje letošního roku koncetrace jemného prachu několikanásobně překročily hygienické limity
Zkraje letošního roku koncetrace jemného prachu několikanásobně překročily hygienické limity | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Lidé na Ostravsku se dožívají nižšího průměrného věku, než je v republice obvyklé.

Podle Radima Šráma z Ústavu experimentální medicíny za to může i tamní vzduch znečištěný jemným prachem a dalšími škodlivinami včetně rakovinotvorných látek.

Například muži v Ostravě umírají asi o 1,5 roku dříve, než je celostátní průměr. V Karviné se rozdíl dokonce blíže ke dvěma rokům. Zkraje 80. let se přitom muži na Ostravsku dožívali zhruba stejného věku, jako byl republikový průměr.

Kratší život mají v Ostravě a Karviné i ženy, ovšem rozdíl s celorepublikovým průměrem není tak velký jako u mužů.

Nejšpinavější vzduch v Evropě

Ovzduší v Moravskoslezském kraji a přilehlých polských okresech je přitom v některých ohledech nejšpinavější v celé Evropě.

Potvrdilo se to i v prvních dnech letošního roku, kdy vzduch kvůli exhalacím a "vhodným" meteorologickým podmínkám už několikrát výrazně zhoustnul. Například v úterý koncentrace polétavého prachu místy i více než trojnásobně překročily hygienický limit.

Foto: Ústav experimentální medicíny

Kromě špinavého ovzduší má na kratší život vliv rovněž to, jestli dotyčný člověk kouří, co jí, jestli sportuje nebo kolik pije alkoholu.

17 mrtvých, 21 let absence

Skupina expertů v odborném časopise Ochrana ovzduší vypočítala, kolik lidí zemře v ostravské čtvrti Radvanice/Bartovice kvůli vysokým koncentracím mikroskopického prachu menšího než 2,5 mikrometru.

"Dlouhodobá inhalace pravděpodobně může zavinit ročně úmrtí na všechny diagnózy asi u 17 osob," konstatuje se v článku, v němž odborníci propočetli i to, jak dlouho lidé kvůli různým chorobám marodí a nechodí do práce. Došli k neuvěřitelnému číslu 21 let.

"Počet dnů s omezenou aktivitou, kdy postižené osoby nepůjdou do práce, předčilo očekávání," poznamenali autoři průzkumu.

Úředník nadýchá více jedů než strážník

Radim Šrám z Ústavu experimentální medicíny dlouhodobě porovnává, kolik jedů nadýchají městší strážníci v Praze a v Karviné a kolik úředníci v Ostravě.

Údaje jsou velmi zajímavé: ostravský úředník v uzavřené kanceláři nadýchá v zimních měsích asi třikrát více karcinogenních látek než pražský strážník, který chodí po ulicích přeplněných auty.

"V místnosti přitom bývá tak padesát, šedesát procent toho, co je obvykle venku," řekl Aktuálně.cz Šrám. 

Čtyřikrát víc dětí má astma

Znečištěné ovzduší má výrazný vliv i na zdravotní stav dětí. Na Ostravsku například trpí astmatem až 4krát více dětí než jinde.

Když experti porovnávali astma u dětí v Prachaticích na Šumavě a v zaprášené Ostravě, zjistili, že tato choroba se projevuje u ostravských dětí dříve než u prachatických.

U některých dětí zjistí lékaři astma už pár měsíců po narození. A nejvíce tato nemoc propuká u ostravských dětí mezi půl rokem a 3,5 lety.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Babiš věří, že Zemana přesvědčí, aby nevetoval daňový balíček

Premiér Andrej Babiš (ANO) věří, že přesvědčí prezidenta Miloše Zemana, aby nevetoval daňový balíček. Jeho výhrady k předpisu nicméně chápe, řekl Babiš Rádiu Z. Prezident svůj úmysl sdělil v úterý při schůzce ministryni financí Aleně Schillerové (za ANO). Podle Zemana předpis v nynější podobě výrazně narušuje rozpočtovou stabilitu. Prezident je také nespokojen s tím, že navzdory dohodě balíček neobsahuje zrušení superhrubé mzdy a zavedení nových sazeb daně z příjmu pouze na dva roky.

"Já ho půjdu nějak ukecat, musím ho přesvědčit," řekl dnes Babiš Rádiu Z. Věří, že Zemana přesvědčí. "Chápu výhrady prezidenta, ale on je samozřejmě z ČSSD, která chtěla vždy navyšovat daně, hnutí ANO je vždy snižovalo," prohlásil. Zeman byl předsedou sociální demokracie, později však stranu opustil a s jejími představiteli vedl řadu sporů.

Daňový balíček obsahuje mimo jiné zrušení superhrubé mzdy a zavedení sazeb z příjmu 15 a 23 procent. Zemanovi ale vadí pozměňovací návrh Pirátů, který zvyšuje daňovou slevu na poplatníka. Babiš navrhuje senátorům, aby při projednávání balíčku úpravu slevy na poplatníka zrušili. Výpadky příjmů obcí a krajů chce kompenzovat 20 miliardami korun ročně, a to po dobu dvou let.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Ukrajinská tajná služba prověřuje obchod s českými houfnicemi

Agenti ukrajinské tajné služby SBU za podpory zásahové jednotky provedli ve čtvrtek domovní prohlídky v kancelářích státního zbrojařského koncernu Ukroboronprom a jeho obchodní společnosti Ukrspecexport. Razie souvisí s nákupem vyřazených houfnic Dana československé výroby od české firmy Excalibur Army, uvedla na svém webu televize 112 s odvoláním na opozičního poslance Oleksije Hončarenka. Právě Hončarenko na transakci upozornil generální prokuraturu. ČTK se snaží získat vyjádření české firmy.

"Poslanecké upozornění ohledně možného spáchání úmyslných skutků ke škodě obranyschopnosti Ukrajiny představiteli ministerstva obrany a státní společnosti Ukrspecexport, a sice konkrétně uzavření kontraktu s českou společností Excalibur Army na dodání vyřazených samohybných houfnic ráže 152 milimetrů Dana, bylo prozkoumáno. Oznamujeme, že skutečnosti uvedené ve vašem poslaneckém upozornění jsou předmětem vyšetřování, které SBU v rámci trestního stíhání zahájila 17. listopadu," sdělila poslanci prokuratura. V případu prý může jít o vlastizradu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy