Strážníci nasazují tělo, aby zjistili,jak se Praha dusí

Pavel Baroch
19. 2. 2009 12:40
Vědci zkoumají i karcinogenní látky v organismu
Strážník se sondou na hrudi
Strážník se sondou na hrudi | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Po pražských ulicích chodí v těchto dnech strážníci s "podivnou" výzbrojí.

Na hrudi jim visí plastová trubička - odběrná sonda, která nasává stejný vzduch, jaký městští policisté dýchají. Kromě toho jim vědci odebírají vzorky krve a moče.

Výzkum má pomoci odpovědět na otázku, co vybrané škodliviny v pražském ovzduší včetně rakovinotvorných látek způsobují v lidském organismu.

"Měření ještě zopakujeme v červnu a příští rok v únoru," řekl Aktuálně.cz Radim Šrám ze společné laboratoře Ústavu experimentální medicíny Akademie věd a Zdravotního ústavu Středočeského kraje.

Pražské ovzduší patří především kvůli husté automobilové dopravě k nejvíce znečištěným v celé republice.

Vyšší riziko rakoviny

Šrám, který se vlivem znečištěného ovzduší na zdraví lidí zabývá dlouhodobě, obdobné výzkumy jako teď s pražskými strážníky dělal v minulých letech už několikrát, naposledy před dvěma lety.

Už v roce 2001 badatelský tým zjistil, že v bílých krvinkách městských policistů v Praze, kteří se prakticky denně pohybují po ulicích se spoustou aut, se častěji objevuje poškození chromozomů a DNA než u lidí žijících dál od rušné dopravy.

"Jako fakt se bere, že čím více má člověk v buňkách takovýchto poruch, tím vyšší je i riziko, že onemocní rakovinou," konstatoval už tehdy Šrám.

Účast je dobrovolná

Současný výzkum se kromě vlivu karcinogenních látek zaměřuje i na indikátory kardiovaskulárních chorob. Účatsní se ho zhruba 65 strážníků z prvního a pátého pražského obvodu. Účast je dobrovolná.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

"Takové měření nemůžete dělat jinak, než je to dobrovolné," poznamenal Šrám. Podle Zdeňky Hejny, ředitele městské policie Prahy 5 poslouží výzkum i k tomu, aby se strážníci mohli účastnit například různých rehabilitačních programů.

"Zdravotní stav našich policistů nám není lhostejný," řekl Aktuálně.cz Hejna, který rovněž v uplynulých dnech vyrážel do terínu s trubičkou na rameni. "Už jsem se výzkumu zúčastnil v minulosti. Výsledky byly hodně špatné," dodal.

Vědcům se dobrovolně přihlásil i Martin Hájek, zástupce ředitele městké policie Prahy 1. "Dozvíme se, co dýcháme, a co by se mělo dělat, aby se rizika snížila," řekl Aktuálně.cz Hájek.

Přechodně neplodní muži

Vědci pravidelně přinášejí nové poznatky o tom, jak znečištěné ovzduší negativně působí na lidské zdraví. Mezi nejnovější poznatky patří i to, že muži, kterým chybí jeden specifický gen, mohou být přechodně v zimních měsících, během topné sezony, neplodní.

"Tyto dispozice má asi polovina mužů," konstatoval pražský vědec Radim Šrám.

Jeho brněnský kolega Jiří Rubeš zkoumal dva roky 36 mužů z Teplicka. Vědci zjistili zvýšenou fragmenatci DNA ve zralých spermiích, která je spojována právě s neplodností. Jde přitom o přechodnou změnu, která se objevuje při zvýšených koncentracích škodlivin v ovzduší, třeba při topení nekvalitním uhlí.

Při jiném výzkumu badatelé rovněž zjistili prokazatelný vliv špinavého ovzduší - předebším karcinogenních polycyklických aromatických uhlovodíků - na lidský plod v těle matky, přičemž nejrizikovější je počátek těhotenství.

"Rodí se kvůli tomu děti s nižší porodní hmotností," konstatoval Šrám. Dodal, že takové děti obvykle bývají i častěji nemocné a zdravotní potíže se u nich mohou objevit i v pozdějším věku, jsou například náchylnější k vysokému krevnímu tlaku nebo kardiovaskulárních onemocněním.

 

Právě se děje

Další zprávy