Praha - Dvaačtyřicet procent obyvatel dýchalo vloni vzduch s příliš vysokými koncentracemi rakovinotvorných látek.
Vyplývá to z aktuální Zprávy o stavu ovzduší, kterou v pondělí dostane na stůl vláda.
Ještě horší situace je u přízemního ozonu: Ovzduší s nadlimitními hodnotami dýchalo vloni 69 procent lidí. U mikroskopických částic prachu to bylo 15 procent obyvatel.
"Nejhorší oblastí z hlediska znečištění ovzduší zůstává Ostravsko-karvinská oblast (zatížení průmyslem a energetikou) a aglomerace Praha a Brno (zatížení dopravní)," konstatuje se v dokumentu, který má Aktuálně.cz k dispozici.
Pozitivním trendem je, že se znečištění ovzduší v posledních letech mírně zlepšuje. "V meziročním srovnání se zlepšila kvalita ovzduší a zmenšilo se území, na kterém byly překročeny imisní limity," uvádí ekologická zpráva.
Ovzduší s nadlimitními hodnotami drobných částic prachu dýchalo vloni o 17 procent obyvatel méně než v roce 2007. V případě rakovinotvorného benzo(a)pyrenu to bylo o 11 procent lidí méně.
Pomohla i ekonomická krize
Zpráva o stavu životního prostředí konstatuje, že se české ovzduší v uplynulém roce zlepšilo také díky hospodářské krizi.
"Je pravděpodobné, že se na tomto vývoji podílelo zpomalení hospodářského růstu a následný ekonomický pokles v průběhu 4. čtvrtletí 2008 v důsledku nastupující globální ekonomické krize," uvádí se v dokumentu.
"Přes určité zlepšení však situace zůstává nevyhovující," upozorňuje zpráva, kterou ve spolupráci s Českým hydrometeorologických ústavem a dalšími institucemi připravila CENIA, informační agentura životního prostředí.
Nejšpinavější ovzduší? Ostrava-Bartovice
I když vzduch s nadlimitními hodnotami rakovinotvorných látek dýchalo vloni méně lidí než v předchozích letech, na některých místech naopak koncentrace vzrostla.
Největší nárůst zaznamenaly stanice Českého hydrometeorologického ústavu v Ostravě-Porubě, menší pak v Ostravě-Bartovicích, Ostravě-Přívozu a v Českém Těšíně.
"Nejvyšší roční průměrná koncentrace benzo(a)pyrenu byla naměřena, stejně jako v předchozích letech, v Ostravě-Bartovicích, kde byla hodnota cílového imisního limitu překročena více než 9krát," uvádí se ve zprávě Českého hydrometeorologického ústavu, která byla jedním z podkladů Zprávy o stavu životního prostředí v roce 2008.
Problém malých vesnic
Karcinogenní látky v ovzduší ovšem nejsou problémem jen velkých aglomerací, ale i malých obcí.
Na vesnicích sice nejsou drahé měřící přístroje, ovšem podle expertů zde ovzduší otravují exhalace například ze starých neekologických kotlů, v nichž lidé spalují nekvalitní uhlí nebo dokonce odpadky.
"Znečištění ovzduší benzo(a)pyrenem je problémem jak v dopravně a průmyslově zatížených oblastech, tak i v malých sídlech (lokální topeniště)," uvádí se ve Zprávě o stavu životního prostředí.
Výzkum Státního zdravotního ústavu před časem například ukázal, že v relativně čistém prostředí obce Havlovice nad Úpou v podhůří Krkonoš se do ovzduší dostalo z domácích komínů šestkrát více rakovinotvorných látek, než vyprodukuje průměrná tepelná elektrárna po odsíření.