Ostravané mají v těle tolik jedů, že to ohrožuje zdraví

Pavel Baroch
27. 5. 2009 15:22
Ukázal to unikátní výzkum na strážnících a úřednících
Obyčejný den v Ostravě
Obyčejný den v Ostravě | Foto: Ludvík Hradilek

Ostrava/Praha - Lidé na Ostravsku dýchají tak vysoké koncentrace škodlivých látek, že kvůli tomu mohou mít v budoucnu vážné zdravotní potíže včetně rakoviny. Anebo může být ohrožen zdravý vývoj jejich ještě nenarozeného dítěte.

Vyplývá to z prvních výsledků výzkumu, při němž vědci pomocí speciálních sond umístěných na tělech dobrovolníků přesně zjišťují, jaké škodliviny a v jakých dávkách lidé ve vybraných městech dýchají.

Odběrné sondy nosily desítky strážníků a úředníků v Ostravě, Karviné a v Praze. V "souboji" Ostravsko versus Praha dopadla severní Morava po vyhodnocení prvních testů hůře.

"Ukazuje se, že je to vážný problém, vždyť na Ostravsku žijí statisíce lidí," řekl deníku Aktuálně.cz vedoucí výzkumu Radim Šrám ze společné laboratoře Ústavu experimentální medicíny Akademie věd a Zdravotního ústavu Středočeského kraje. Na Ostravsku jsou největším znečišťovatelem ovzduší hutě a další těžký průmysl, svůj podíl má i automobilová doprava.

Ostravsko má nejšpinavější ovzduší v Evropě

Výsledky odrážení to, co už se zjistilo při měření škodlivin v ovzduší: Ostravsko a přilehlé kraje v Polsku mají nejvyšší koncentrace jemného prachu a rakovinotvorného benzo(a)pyrenu v celé Evropě.

"První předběžné výsledky projektu potvrzují to, co víme z měření jednotlivých stanic imisního monitoringu, tedy že Moravskoslezský kraj je z hlediska kvality ovzduší velmi zatíženou oblastí," konstatoval první náměstek hejtmana Miroslav Novák.

Karvinští strážníci nadýchali nejvíc škodlivin

Výzkum na Ostravsku a v Praze se zaměřil právě i na sledování koncentrací rakovinotvorného benzo(a)pyrenu.

Výsledky ukázaly, že třiadvacet strážníků v Karviné nadýchalo 6,6 nanogramu této látky na metr krychlový. Pětašedesát jejich kolegů v Praze ovšem jen 0,8 nanogramu.

U sedmdesáti úředníků Moravskoslezského kraje ukázaly testy hodnotu 2,55 nanogramu, ovšem podle Radima Šráma jsou tyto výsledky ovlivněny tím, že pracovníci krajského úřadu tráví většinu času v kanceláři.

"V místnosti bývá tak padesát, šedesát procent toho, co je venku," řekl Aktuálně.cz Šrám, podle něhož by se tak skutečné venkovní hodnoty mohlo pohybovat okolo pěti nanogramů.

Dětské oddělení polikliniky Kartouzská v Praze.
Dětské oddělení polikliniky Kartouzská v Praze. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Astma u dětí výrazně přibývá

Podle Šráma už expozice vyšší než jeden nanogram poškozuje genový materiál v lidském těle. Při průměrné koncentraci 2,8 nanogramu pak například hrozí negativní dopad na zdravý vývoj lidského plodu anebo vážné choroby v budoucnosti - například rakovina, cukrovka nebo vysoký krevní tlak.

U dětí se mohou rovněž častěji objevovat bronchitidy a další dýchací choroby. To potvrzuje zkušenost ostravské dětské lékařky Evy Schallerové, která sleduje zdraví dětí v nejzatíženějších čtvrtích Radvanice a Bartovice už od 80. let.

Tvrdí, že zatímco v roce 2001 trpělo astmatem 128 dětí a alergiemi 299, předloni už to bylo 328 astmatiků a 393 alergiků. V Ostravě je až čtyřikrát více dětského astmatu než v jiných částech republiky.

Muži mohou darovat krev maximálně pětkrát za rok, ženy o jeden odběr méně. Podle zákoníku práce je dárcovství krve překážkou v práci z důvodu obecného zájmu. Dárci tedy náleží pracovní volno s náhradou mzdy v plné výši.
Muži mohou darovat krev maximálně pětkrát za rok, ženy o jeden odběr méně. Podle zákoníku práce je dárcovství krve překážkou v práci z důvodu obecného zájmu. Dárci tedy náleží pracovní volno s náhradou mzdy v plné výši. | Foto: Ondřej Besperát

Ve své ordinaci Schallerová denně ošetří kolem osmdesáti dětí se záněty horních cest dýchacích. "Když je smog, tak mám dvakrát více pacientů s alergiemi," řekla Schallerová před časem Aktuálně.cz.

Co všechno škodliviny způsobují

Vedoucí projektu Radim Šrám uvedl, že výzkum nadále pokračuje, aby se například upřesnilo, jaké změny v lidském těle vysoké koncentrace benzo(a)pyrenu vyvolávají.

Vědci chtějí také analyzovat, nakolik se na znečištěném ovzduší na Ostravsku podílí těžký průmysl ze sousedního Polska.

"Předpokládáme, že tyto výsledky budou podkladem pro návrh preventivních opatření, které přispějí ke snížení zdravotního rizika ostravské populace vlivem znečištěného ovzduší," poznamenal Šrám. Dodal, že v současnosti se vyhodnocují vzorky krve a moče testovaných dobrovolníků.

 

Právě se děje

Další zprávy