Praha předělá náplavku, podniky musí přes léto zavřít. Nevěděli jsme to, zlobí se majitelé

Barbora Němcová Lukáš Prchal Barbora Němcová, Lukáš Prchal
5. 4. 2018 12:16
Podle primátorky Adriany Krnáčové (ANO) ale provozovatelé jen zbytečně vyvolávají paniku, letní provoz plavidel a pravidelných farmářských trhů zůstane zachován.
Pražská náplavka. | Video: Tomáš Cetkovský

Praha - Kvůli revitalizaci Rašínova nábřeží budou pobřežní provozovny na náplavce celé léto uzavřeny. Nucený konec provozu v hlavní sezoně se nelíbí provozovatelům.

"Takzvanou revitalizací dosud velmi vitálního místa zcela zbytečně umrtví letní přestavba, kterou nelze z neznámých důvodů posunout o pár měsíců na dlouhé studené období, kdy se k řece nikomu nechce," stěžuje si na svých facebookových stránkách centrum Bajkazyl, které provozuje na náplavce bar, servis kol a zajišťuje kulturní akce.

"Vypadá to, že politické ambice zvítězily nad zájmy obyvatel a návštěvníků Prahy," dodává.

Podle primátorky Adriany Krnáčové (ANO) ale provozovatelé svými tvrzeními jen vyvolávají paniku. "Provoz náplavky jako veřejného prostranství bude omezen opravdu minimálně. Jedná se pouze o tři provozy v takzvaných kobkách a menší prostor před nimi," sdělila Krnáčová Aktuálně.cz s tím, že revitalizace kobek musí proběhnout nyní, protože na podzim začne rekonstrukce celého prostoru náplavek. "Ty by se staly zcela nepřístupné, včetně provozů na lodích," dodala.

Martin Kontra z Bajkazylu kritizuje i to, že se o uzavření provozoven dozvěděli až v tomto týdnu. "Měli jsme neoficiální informace, z kterých bylo patrné, že se rekonstrukce nestihne, takže jsme byli při plánování akcí opatrní," řekl Aktuálně.cz.

Kontra zároveň připomíná, že Bajkazyl dostal v letošním roce od města grant na kulturní činnost. "Teď je otázka, kde ji realizovat," dodává.

Revitalizace náplavek za čtvrt miliardy měla začít už loni na podzim, kvůli průtahům způsobeným stavebním zákonem ale začne až 20. dubna.

Letní provoz plavidel a pravidelných farmářských trhů zůstane podle primátorky zachován.

Koordinátor správy náplavek Jan Nejedlý na zaslané dotazy neodpověděl.

 

Právě se děje

Další zprávy