zajímavosti

Japonsko pátrá po pěti členech posádky z potopené čínské lodi

Japonská pobřežní hlídka ve středu pátrá po pěti členech posádky čínské rybářské lodi, která se v úterý potopila blízko sporné oblasti teritoriálních vod obou zemí. Informovala o tom agentura AP.

Plavidlo Shen Lian Cheng 707 s výtlakem 105 tun vyslalo nouzový signál v úterý z oblasti asi 330 kilometrů severně od ostrova Išigaki nedaleko Japonskem kontrolovaného souostroví Senkaku ve Východočínském moři. Na tyto ostrovy si činí nárok také Číňané, kteří je nazývají Tiao-jü a v posledních měsících zvýšili námořní aktivitu v jejich blízkosti.

Zdroj: ČTK

Z Hondurasu vyrazila do Spojených států další karavana migrantů

Z honduraského pohraničí se vydala ke guatemalským hranicím další takzvaná karavana migrantů. Zatím čítá na 500 lidí, kteří se chtějí pak dále přes Mexiko dostat až do USA. Informovala o tom dnes televize CNN. Jde o první karavanu migrantů mířící do USA od prezidentských voleb v USA, které začátkem listopadu vyhrál demokrat Joe Biden, od něhož mnozí očekávají mírnější přístup k imigraci, než byl odmítavý postoj jeho předchůdce Donalda Trumpa.

Zdroj: ČTK

Ministr Havlíček má od středečního večera ochranku, důvod neuvedl

Vicepremiéra a ministra průmyslu, obchodu a dopravy Karla Havlíčka (za ANO) od středečního večera hlídá ochranka. Důvodem podle Havlíčka byla situace, kterou policie České republiky vyhodnotila jako riziko osobního ohrožení. Ochranka mu byla přidělena dočasně s ohledem na další vývoj dané situace. Havlíček to dnes řekl novinářům, dříve na to již upozornil server iDNES.cz. Počet členů, kteří mají na něho dohlížet, nechtěl ministr komentovat.

"Pohybuji se v oblasti, která je v tomhle velmi náročná s ohledem na i různé tlaky, které jsou přirozeně vyvíjeny, ať už ve smyslu energetiky, telekomunikací nebo dopravy. Jsou to samozřejmě témata, která dneska hýbou společností. A konečně i ministerstvo dopravy je největším investorem v České republice. V dané situaci to asi není úplně nepochopitelné, že se čas od času objeví nějaké tlaky nebo ataky nebo snaha učinit určité nepříjemnosti," uvedl Havlíček.

Zdroj: ČTK

Ocenění Česká hlava dostane imunolog Hořejší, schválila to vláda

Uznávaný molekulární imunolog Václav Hořejší letos dostane národní ocenění Česká hlava. Vláda v pondělí schválila návrh Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI), uvedl na webu tiskový odbor kabinetu. Vědec, který v říjnu oslavil 71. narozeniny, vedl dlouhá léta Ústav molekulární genetiky Akademie věd ČR (ÚMG AV), profesně uspěl v Česku i v zahraničí. S oceněním se pojí odměna jeden milion korun.

Hořejší je známý díky objevům nových molekul, které jsou důležité pro aktivaci a regulaci efektorových funkcí bílých krvinek, konkrétně T-lymfocytů. Výsledkem spolupráce jeho týmu s biotechnologickými firmami je také příprava řady monoklonálních protilátek pro studium membránových a vnitrobuněčných komponent imunitní reakce. Hořejší je autor či spoluautor zhruba 250 vědeckých článků. Působí také jako popularizátor vědy a často se v médiích vyjadřuje k odborným i společenským tématům.

Zdroj: ČTK
Pokračovat