zajímavosti

Netopýři za pandemii covidu-19 nemohou, tvrdí opakovaně vědci z Izraele

Izraelští vědci přišli s dalšími argumenty, které podle nich svědčí o tom, že na začátku pandemie covidu-19 nebylo přenesení koronaviru na člověka od netopýrů. Vyplývá to ze studie týmu Telavivské univerzity, o níž dnes informoval server The Jerusalem Post.

Netopýři mají špatnou pověst a jsou označováni za "krvelačné draculy" či za šiřitele různých virů, včetně koronaviru SARS-CoV-2, napsal izraelský server. Tato tvrzení jsou ale podle nové studie vědců z Tel Avivu chybná, netopýři mají naopak pozitivní vliv, například v hubení hmyzu či opylování plodin.

"Netopýři mají vysoce účinný imunitní systém, který jim umožňuje relativně snadno bojovat s viry, včetně těch, jež jsou považovány za smrtelné," tvrdí vědci z týmu, jehož studie byla publikována v prestižním časopise iScience Journal. Vědci z Telavivské univerzity se zabývali desítkami článků a studií na toto téma a došli k závěru, že spojování netopýrů s počátkem pandemie covidu-19 koncem roku 2019 "není podloženo dostatečnými vědeckými důkazy". Ani téměř tři roky od začátku této pandemie tak vědci stále neznají její prvotní příčinu.

Maya Weinbergová, která se na této studii podílela, vysvětlila, jak je to s imunitním systémem netopýrů. "Všeobecně jsou netopýři mylně považováni za rezervoár mnoha nakažlivých nemocí, a to jenom proto, že byli shledáni sérologicky pozitivními, tedy že měli protilátky," citoval Weinbergovou server The Jerusalem Post. "To ale znamená, že nemoc přežili a vytvořili si protilátky, tudíž už nejsou nositeli viru," dodala.

V posledních letech došla podle izraelského deníku řada vědců k závěru, že netopýři jsou schopni bojovat s různými viry, včetně smrtelných, lépe než člověk a většina dalších savců. Proto by vědci měli jejich imunitní systém hlouběji studovat, což by mohlo pomoci vnést více světla do boje s nakažlivými nemocemi, stárnutím i rakovinou, uvedli vědci z Telavivské univerzity.

Čínská policie začala vyšetřovat influencerku, která se krmila žralokem bílým

Čínská policie začala vyšetřovat influencerku, která na svém vlogu zveřejnila nahrávku, na níž si peče a konzumuje velkého bílého žraloka. Záběry vlogerky známé pod internetovým pseudonymem Tizi ukazují, jak hoduje na ohroženém vrcholném predátorovi, o kterém policie ve městě Nan-čchung potvrdila, že je to velký bílý žralok. Informoval o tom zpravodajský server The Guardian. Vlogerka má bezmála osm milionů sledujících.

"Možná vypadá krutě, ale jeho maso je opravdu velmi křehké," říká Tizi na videu zveřejněném v polovině července, zatímco si ze žraločího těla trhala velké kusy grilovaného masa.

Video, které bylo mezitím z internetu smazáno, začínalo tím, jak Tizi rozbaluje dvoumetrového žraloka a lehá si vedle něj, aby ukázala, že je delší než ona. Poté žraloka rozřízla napůl, marinovala a grilovala, zatímco hlavu uvařila v pikantním vývaru.

Velký bílý žralok je na seznamu Mezinárodního svazu na ochranu přírody jako zranitelný druh, což je poslední stupeň před zařazením mezi ohrožené.

Zdroj: ČTK

Podnikatel Horáček přijal v kauze nemocničních zakázek půlroční trest

Podnikatel Tomáš Horáček, který byl obviněn v kauze údajných manipulací s nemocničními zakázkami, uzavřel se státním zástupcem dohodu o vině a trestu. Přijal půlroční trest, sedmiletý zákaz působení v obchodních společnostech a peněžitý trest pět milionů korun, uvedl dnes server Seznam Zprávy. Dohodu, podle které musí Horáček také uhradit škodu zhruba 600.000 korun, schválil Obvodní soud pro Prahu 5. Horáček spolupracuje s policií.

Severočeský podnikatel Horáček spolu s dalšími lidmi podle dřívějších informací policie ovlivňoval přidělování zakázek v nemocnicích, za což údajně žádal úplatky. Vedle Horáčka je v kauze stíhána také bývalá ředitelka Nemocnice na Bulovce Andrea Vrbovská, někdejší ředitel nemocnice František Novák nebo bývalý poslanec ODS Marek Šnajdr. Celkem bylo v kauze manipulace nemocničních zakázek postupně obviněno přes 20 lidí a osm právnických osob.

Cenu Pelikán letos obdrží předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský

Letošní olomouckou cenu Pelikán, kterou za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog každoročně uděluje dvouměsíčník Listy, získá právník a politik, bývalý ministr spravedlnosti a od roku 2003 předseda Ústavního soudu ČR Pavel Rychetský.

Plastiku Pelikána převezme ve středu 8. prosince v prostorách Filozofické fakulty Univerzity Palackého. ČTK o tom dnes informoval Tomáš Tichák z redakce Listů, které založil olomoucký rodák Jiří Pelikán v roce 1971 v exilu v Římě a které byly spolu s Tigridovým Svědectvím nejvýznamnějším českým exilovým časopisem.

Cenu Pelikán udělují Listy od roku 2004. Ocenění je udělováno osobnostem, které prosazují hledání pravdy v otevřeném a demokratickém dialogu, přitom však neváhají vystupovat proti společenskému zlu, a to ani za cenu osobních obětí či ztráty popularity. Autorem plastiky pelikána, upomínající na zakladatele Listů, je výtvarník a šperkař Pavel Herynek.

Zdroj: ČTK

Soubor 106 Kupkových kreseb se prodal v aukci za 51 milionů Kč

Soubor 106 kreseb Františka Kupky, které vznikly počátkem 20. století pro francouzskou encyklopedii, se v neděli v Praze vydražil za 42,6 milionu korun. Včetně aukční přirážky za cyklus zaplatí kupec 51,12 milionu korun. Vyvolávací cena souboru byla 25 milionů korun, zvyšovala se po 200.000 korunách příhozy dražitelů po telefonu či internetu.

Zdroj: ČTK

Začíná vánoční čas, je první adventní neděle

Začíná vánoční čas, dnes je první adventní neděle. Na adventním věnci je čas zapálit první ze čtyř svíček. Dříve advent býval dobou duchovní přípravy na Vánoce, dobou rozjímání a dobročinnosti, nyní je pro značnou část lidí ale spíš obdobím nakupování dárků. Už podruhé advent ovlivní epidemie koronaviru a omezení, která mají šíření viru zpomalit. Vláda tento týden zakázala konání vánočních trhů s výjimkou prodeje stromků a kaprů.

Ještě před jejich zákazem mnozí organizátoři avizovali, že omezí kulturní program nebo nebudou slavnostně rozsvěcet vánoční stromy tak, aby zbytečně nelákali velké množství lidí. Plánovali ale otevření prodejních stánků i provoz dalších atrakcí či doprovodný program.

První adventní neděle se označuje železná, druhá bronzová, třetí stříbrná a čtvrtá zlatá. Slovo advent pochází z latinského adventus, tedy příchod. Pro křesťany první adventní neděle připomíná příchod Ježíše Krista. Věřící přinášejí věnce do kostela, kde je kněz požehná. I přes omezení mohou stále lidé přijít rozjímat na roráty, což jsou ranní mše ke cti Panny Marie. Začínají brzy ráno ještě za tmy a v některých kostelích jsou slaveny jen při svíčkách.

Zdroj: ČTK

Policie pátrá po vězni, který uprchl z pracoviště v Nových Hamrech

Policisté na Karlovarsku pátrají po vězni, který v sobotu odpoledne utekl z nestřeženého pracoviště v Nových Hamrech. Pětadvacetiletý Nikolas Lazók měl v době útěku na sobě šedé triko a vězeňské montérky. Odejít měl směrem na Horní Blatnou, informovala policejní mluvčí Zuzana Týřová.

Zdroj: ČTK
Pokračovat