Na falešný recept získali psychotropní léky, které pak prodávali na internetu. Hrozí jim až 10 let

ČTK ČTK
2. 8. 2017 13:25
Krajský soud v Brně ve středu udělil tresty skupině šesti lidí, kteří na internetu prodávali nelegálně léky, které získali v lékárnách na falešné recepty. Šlo o psychotropní léky, jako jsou například Lexaurin či Diazepam. Soud trojici tří mužů a žen označil za organizovanou skupinu, což však všichni odmítli. Soud jim uložil tresty v rozmezí šesti až deseti let. Rozsudek je nepravomocný a případ se bude řešit dále u Vrchního soudu v Olomouci, někteří odsouzení se na místě odvolali.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Shutterstock

Brno - Krajský soud v Brně potrestal šest lidí vězením na šest až deset let za nelegální obchod s léky. Tři muži a stejný počet žen na základě falešných receptů nelegálně prodali tisíce balení léků s psychotropními látkami, podle soudu fungovali jako organizovaná skupina. Rozsudek není pravomocný. Někteří z obžalovaných se na místě odvolali, státní zástupce si ponechal lhůtu. Případ se dál bude řešit u Vrchního soudu v Olomouci.

Skupina léky prodávala od roku 2012 přibližně do roku 2016. Díky falešným receptům její členové v lékárně vyzvedávali léky, které prostřednictvím internetu následně nabízeli k prodeji zhruba za trojnásobnou cenu. Šlo o léky, které obsahují návykové látky a nesmějí být prodávány bez receptu jako Hypnogen, Diazepam, Neurol či Lexaurin.

Prodejem si podle obžaloby přišli asi na 3,5 milionu korun, soud ale částku snížil o náklady a neuskutečněné obchody. Léky prodávali desítkám lidí po celé České republice, někteří z jejich klientů je pak prodávali dál.

Desetiletý trest uložil soud vůdci skupiny Pavolu Mackovi, devítiletý trest dostal Jiří Majer, který je vystudovaný lékárník a skupině dodal odbornost. S trestem 8,5 roku od soudu odešel Milan Odehnal, který působil především v roli řidiče.

Ke trojici se později přidaly Iveta Krchová a Erika Rendeková, které pomáhaly s obstaráváním léků a jejich prodejem, přičemž některé z léků prodávaly na vlastní pěst. Obě u soudu dostaly devítiletý trest. Na šest let půjde do vězení Vendula Schuhová, která se starala o zadávání inzerátů s léky na internetu, odměnou jí byly léky, na kterých byla závislá.

Většina obžalovaných se přiznala, popřeli ale, že by jednali jako organizovaná skupina. Odehnal tvrdil, že sice Majera a Macka vozil a věděl i o převážených lécích, nevěděl údajně ale o tom, že jde o nelegální obchod.

"Obžalovaní fungovali jako organizovaná skupina, popsali, jakým způsobem docházelo k získávání léků a k jejich prodejům, všichni kromě Odehnala popsali i svoji roli ve skupině," uvedla v odůvodnění předsedkyně senátu Andrea Svobodová. Odehnala však stejně jako ostatní podle soudkyně usvědčovaly například i telefonní odposlechy.

 

Právě se děje

Další zprávy