Na armádu míří tisíce hackerských útoků týdně. Musíme se bránit, šmírovat nechci, říká Stropnický

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
27. 1. 2017 15:26
Ministr obrany Martin Stropnický upozornil na to, že k hackerským útokům na české vojenské cíle dochází denně, a proto by tajná služba dostala větší pravomoci. "Pokud si někdo myslí, že se nic neděje, tak já ujišťuji, že děje. Jsou na nás tisíce hackerských útoků týdně," vysvětluje v rozhovoru s Aktuálně.cz Stropnický. Převažují podle něj pokusy proniknout do e-mailových schránek. Stropnický tak odráží námitky, že posílení pravomocí Vojenského zpravodajství bude znamenat další zásah do soukromí občanů.
Ministr obrany Martin Stropnický.
Ministr obrany Martin Stropnický. | Foto: Vojtěch Marek

Praha – Česká armáda čelí tisícům hackerských útoků týdně a musí se jim umět bránit. Aktuálně.cz to v pátek řekl ministr obrany Martin Stropnický, který se ve sněmovně snaží prosadit novelu zákona o Vojenském zpravodajství. Ta právě počítá s posílením obrany českého kyberprostoru.

"Pokud si někdo myslí, že se nic neděje, tak já ujišťuji, že děje. Jsou na nás tisíce hackerských útoků týdně," vysvětluje Stropnický, proč chce dát v této oblasti vojenským zpravodajcům větší pravomoci. Nejčastěji podle něj jde o pokusy dostat se někomu do e-mailové schránky.

Projednávaná novela má rozšířit pravomoci vojenských zpravodajců, kteří už najímají hackery na případné odrážení útoků na strategické systémy, například na elektrárny. Tito specialisté do budoucna mají umět přes internet i zaútočit a zlikvidovat systémy nepřátel, kteří by se Česko snažili poškodit.

Řádné zabezpečení systémů důležitých pro fungování státu je podle ministra nutné i kvůli NATO. "Je to alianční povinnost. Dělám to proto, že je to nutné kvůli obraně této země. Ne kvůli tomu, abychom někoho šmírovali," doplnil ministr.

"Naši spojenci svou kyberobranu staví velmi podobně. Společnost se s tím musí vyrovnat. Máme kontrolní mechanismy, které jsou nastavené správně," odmítá ministr argumenty kritiků, podle nichž bude novela krokem k omezení soukromí. Stropnický však namítá, že úkolem zpravodajců nebude sledovat soukromé konverzace, vstup do internetové komunikace jim navíc bude muset povolit soud.

 

Právě se děje

Další zprávy