Praha – U příležitosti státního svátku 17. listopadu se budou na známých místech Prahy konat dvě desítky demonstrací a happeningů. Některé z nich se však stejně jako loni nebudou přímo týkat událostí z listopadů 1939 a 1989.
Akce se budou konat na Václavském náměstí, Národní třídě, náměstí Míru, u Národního divadla nebo na Albertově a očekává se účast tisíců lidí, na které budou dohlížet stovky policistů.
„Na dodržování veřejného klidu a pořádku bude dohlížet několik stovek policistů z různých útvarů, budeme spolupracovat s dalšími útvary policejního prezidia, strážníky městské policie, ale také s pracovníky magistrátu,“ řekl Aktuálně.cz policejní mluvčí Tomáš Hulan.
Policie bude také řešit, zda účastníci nebo organizátoři neporušují zákon například ve svých projevech. „Ve spolupráci s úředníky magistrátu budeme řešit také to, zda nedochází k jednání v rozporu se shromažďovacím zákonem, například v některém z projevů,“ dodal Hulan.
Demonstrace pro a proti migraci
Organizátoři svolávají akce, které například podporují migraci. Konat se ale budou i protesty proti přijímání uprchlíků. Ke shromáždění Bloku proti islámu a hnutí Úsvit – Národní koalice, které se uskuteční na Albertově, navíc pravděpodobně promluví prezident Miloš Zeman.
Připomínka listopadových událostí na Albertově je jeho jediná plánovaná akce v souvislosti se 17. listopadem. A to i přesto, že prezident při svých návštěvách krajů stihne i několik akcí za den.
"Pan prezident si zítra připomene 17. listopad na pražském Albertově krátce po druhé hodině odpoledne a bude to jediná událost, kterou má pan prezident v souvislosti s listopadovými událostmi v plánu," řekl redakci Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček a potvrdil, že prezident projev pravděpodobně pronese a mluvit bude, jak je jeho zvykem, spatra.
Prezidentův úmysl promluvit k protiislámskému shromáždění nepovažuje za příliš vhodný rektor Karlovy univerzity Tomáš Zima. “Když tam bude mluvit například ke Straně práv občanů, je to v pořádku. Ale vystupovat nebo identifikovat se s hnutím, které je i našimi orgány označované jako extremistické, to vhodné není,” řekl Aktuálně.cz Zima.
Martin Konvička, předseda protiislámského hnutí, nedávno pronesl, že ruší demonstraci na Hradčanském náměstí proti nelegální imigraci a proti islamizaci Evropy a přidá se ke shromáždění na Albertově, kde pravděpodobně také pronese projev.
Protesty proti Zemanovi
Na náměstí Míru se naopak spojí dvě akce na podporu migrace, Czech team, svolaná českými dobrovolníky, kteří pomáhali na Balkáně uprchlíkům, se shromážděním Refugees Welcome (Uprchlíci, vítejte). Ta vyzývá k solidaritě s uprchlíky a kritizuje xenofobní postoje části české společnosti.
Některé letošní akce budou znovu i protesty právě proti Miloši Zemanovi. Prezidentovi odpůrci se loni sešli na Národní třídě, kde mu vystavili červenou kartu. Organizátoři loňského protestu v úterý pořádají akci Karta pro příštího prezidenta, při níž budou mít lidé možnost napsat na karty jména těch, které by rádi viděli jako Zemanova nástupce.
Z Národní třídy se Zemanovi odpůrci později přesunou na Václavské náměstí. Tam se připojí k Setkání dobré vůle, které svolaly spolek Podhradí a iniciativa Proti projevům nenávisti.
Na Národní třídu také svolala protikomunistická iniciativa Bez komunistů.cz happening Ulice volby, ulice svobody. Hlavním symbolem bude rudá klec symbolizující komunismus a velká stěna, na kterou budou lidé psát například to, co pro ně znamená svoboda.
Ve dvě hodiny odpoledne se na Václavském náměstí sejdou příznivci prezidenta Miloše Zemana, kteří se bojí uprchlické vlny. Lidé si mají přinést zelené karty na podporu prezidenta.
Na úvod demonstrace Za naši kulturu a bezpečnou zem zazpívá předseda Svobody a přímé demokracie Tomio Okamura státní hymnu v duetu se zpěvačkou Beatrice Todorovou. Na demonstraci za referendum o vystoupení z Evropské unie a proti nezákonným imigrantům a islámu pak vystoupí například herec Ivan Vyskočil nebo hudebník Aleš Brichta.
Tradiční připomínky historických událostí
Na stejném místě se shromáždí také příznivci Dělnické strany sociální spravedlnosti, kteří budou protestovat „proti imigraci a islamizaci Evropy“.
Ne všechny akce jsou však zaměřené na migraci nebo prezidenta Zemana. Na Staroměstském náměstí budou lidé odpoledne demonstrovat proti ministrovi financí Andreji Babišovi a jeho „totalitní politice“, na Malé Straně se v poledne sejdou kritici rozhodnutí Akreditační komise zrušit obor speciální pedagogika na Univerzitě Jana Amose Komenského.
Kromě demonstrací se uskuteční i tradiční připomínky historických událostí z roku 1939 i 1989. Starší výročí připomene pietní akt k uctění památky studentů Hlávkovy koleje, kteří se v roce 1939 stali oběťmi nacistické persekuce, na Národní třídě pak v ranních hodinách bude vzpomínková akce k výročí pádu komunistického režimu.
Protestovat se nechystají ani na piazzetě Národního divadla, kde se už v deset hodin dopoledne sejdou lidé kvůli koncertu Díky, že můžem!, který připomene sametovou revoluci.