Studenti se od letoška učí o ochraně hydrosféry a ekologických katastrofách
Na ochranu životního prostředí se zaměřuje také Vysoká škola chemicko-technologická v Praze, která od letošního roku nabízí obor Voda a prostředí. Za tři roky studia se studenti naučí, jak se chová voda v životním prostředí nebo jak chránit a využívat vodní zdroje. Důraz je kladen také na dopad lidské činnosti na vodní zdroje a jejich využití a ochranu.
"Zásobování obyvatel vodou, příprava vody v požadované kvalitě pro řadu průmyslových odvětví nebo hospodaření s vodou v krajině bude potřeba řešit neustále. Je to téma, které bude i v budoucnu velmi aktuální," myslí si Vladimír Kočí z chemicko-technologické univerzity.
Do prvního ročníku letos nastoupilo 36 studentů a kromě předmětů zaměřených za chemii nebo fyziku patří mezi povinné kurzy také Změna klimatu, Úprava vody nebo Environmentální legislativa.
Absolventi najdou uplatnění například v čistírnách odpadních vod, laboratořích, nebo inspekčních orgánech. "Problematika hospodaření s vodou je v současné době velmi diskutované téma. Odborníci v daném odvětví jsou a budou velmi žádaní," dodal Kočí.
Na stejné fakultě mohou studenti od letošního roku studovat také nový program zaměřený na jedy a látky poškozujících životní prostředí, o který je podle velký zájem. "V současnosti je to nejatraktivnější studijní program fakulty. Hlásí se na něj polovina všech zájemců o studium," uvedl proděkan fakulty Marek Šíra.
Absolventi oboru Ekotoxikologie a environmentální analýza by měli po ukončení tříletého studia vědět, jak předcházet poškozování životního prostředí i jak řešit ekologické katastrofy. "Je to studijní program, který má dlouhodobou perspektivu. Odborníci na toto téma jsou již nyní na trhu práce žádaní a jejich potřeba bude nadále narůstat," řekl Šíra.