Vývoj sportovních náramků, biokosmetika, kyberobrana. Univerzity modernizují obory

Helena Havranová
27. 11. 2019 19:15
Informační války, sportovní technologie nebo globální sucha. Univerzity reagují na současné problémy a požadavky a otevřely letos několik nových studijních programů. Rozvoji oborů přispěl také nový systém institucionálních akreditací. Národní akreditační úřad zatím udělil povolení třinácti vysokým školám, které si tak mohou samy vytvářet a schvalovat své studijní programy.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Shutterstock

Obor, kde se studenti zabývají suchem i globálními změnami

Geografické informační systémy a dálkový průzkum Země v životním prostředí. Tak zní název bakalářského oboru, který loni otevřela Česká zemědělská univerzita (ČZU) v Praze.

Letos nastoupilo do programu celkem 69 studentů, tedy více než dvakrát tolik co v roce 2018. Podle vedoucí katedry aplikované geoinformatiky a územního plánování Petry Šímové se studentům líbí kombinace perspektivního oboru, vysoké odbornosti a přátelského neformálního prostředí, které Fakulta životního prostředí nabízí.

Program se specializuje na vzdělání v oblasti analytického využití geografických informačních systémů (GIS) a dálkového průzkumu Země (DPZ) pro ochranu a tvorbu životního prostředí. Zvláštní důraz je kladen na vysoce aktuální problematiku vody a sucha v krajině a ochrany biodiverzity v podmínkách globální změny.

"Potýkáme se se suchem a ztrátou biodiverzity. Data o všem jsou, poskytují je družice, případně je můžeme lokálně doplnit z letadel či dronů. Nemáme ale odborníky, kteří z nejmodernějších dat o prostředí dovedou vytvořit podklady pro praktická rozhodnutí či dál vědní obor posunout," vysvětlila důvody založení oboru Šímová.

Obor zaměřený na geoinformatiku je možné v Česku studovat také například na Mendelově univerzitě v Brně, Univerzitě Palackého v Olomouci nebo Karlově univerzitě v Praze. Novinka na ČZU se liší hlavně v možnosti specializace, kterou si studenti při studiu vyberou.

"Pokud vás zajímá živá příroda, věnujte se analýzám v ekologii a biogeografii. Pokud jste spíše technicky zaměření, vyberte si hydrologii a vodní hospodářství," uvádí univerzita na svých stránkách.

 

Právě se děje

Další zprávy