Zeman se Drahoše pokusí převálcovat v televizi. V debatách musí uspět, remíza nestačí, říká expert

Tomáš Pergler
Aktualizováno 15. 1. 2018 9:28
Finalista prezidentských voleb Jiří Drahoš má před druhým kolem lepší pozici. Současný prezident Miloš Zeman se na druhou stranu opírá o pevnější voličskou základnu a může zabodovat v televizních debatách, myslí si politolog Lubomír Kopeček z brněnské Masarykovy univerzity. K negativní kampani se podle něj uchýlí oba tábory, může být přitom dvousečná.
Miloš Zeman.
Miloš Zeman. | Foto: Jakub Plíhal

Skončilo první kolo prezidentských voleb podle vašich očekávání? Co vás překvapilo?

Dalo by se debatovat, jestli je překvapením slabý výsledek Mirka Topolánka a naopak velmi dobrý výsledek Pavla Fischera a Marka Hilšera. Osobně mi ale nejpřekvapivější a vlastně i nejzajímavější přijde, že v některých perifernějších částech Česka byla výrazně podprůměrná volební účast. 

Například v Moravskoslezském kraji přišlo k volbám jen 56 % voličů a v Karlovarském a Ústeckém kraji dokonce ještě méně. Ukazuje to na výraznou voličskou demobilizaci části místních lidí. Miloš Zeman tady sice s velkým přehledem vyhrál, ale prostředí, ke kterému se přirozeně obracel během svého prezidentství a intenzivně tam jezdil, ho podpořilo méně, než asi čekal.

Naopak na druhém pólu s nadprůměrnou účastí je Praha, která Zemana rozhodně nemiluje. Tady naopak zjevně jeho prezidentství vybudilo voliče k nadstandardní účasti.

Kdo má ve druhém kole větší šanci?

Podle mne jsou v tuto chvíli šance zhruba vyrovnané. Drahoš je při pohledu na volební výsledky z prvního kola v lepší pozici při získávání dalších hlasů, než Zeman. Má výhodu, že jádro voličů dalších kandidátů, Fischera, Horáčka, Hilšera a částečně i Topolánka k němu má blíž, než k stávajícímu prezidentovi. Samozřejmě to neplatí pro všechny jejich voliče, nicméně Drahoš má díky tomu solidní šanci uspět v druhém kole.

A Zeman?

Zeman má zase výhodu mnohem pevnějšího voličského zázemí. Navíc výhoda Drahošovy menší kontroverznosti s sebou nese i nevýhodu mnohem vlažnějšího vztahu voličů k němu. Podstatné pro druhé kolo tak bude, jestli se udrží mobilizace voličů proti Zemanovi, jež byla patrná v prvním kole, nebo zda mnozí nezemanovští voliči prostě zůstanou doma.

Co rozhodne o vítězi?

Nejdůležitější je, zda Zeman dokáže výrazně oslabit soupeře. Řečnickým uměním a debatérskými schopnostmi Drahoše nepochybně převyšuje. Samozřejmě by při tom měl sedět, ale to se zřejmě dohodne. Pro demobilizaci alespoň části proti sobě naladěných voličů Zeman potřebuje, aby s převahou v debatách uspěl. Nestačí mu takříkajíc remíza.

U kterých témat to bude podle vás v televizi jiskřit?

Při debatách před kamerami potřebuje Zeman exponovat témata, která by mohla Drahoše znevěrohodnit, jako jsou postoje k uprchlíkům, opatrnost ohledně referenda nebo historie Drahošova dosavadního šéfa volební kampaně. Dá se čekat, že tato tematika se objeví i mimo debaty, nepodceňoval bych vliv některých "alternativních" médií, které mají k Zemanovi názorově blízko. Své místo asi budou mít i dezinformace. Negativní kampaň se dá asi čekat i od Drahoše a zcela určitě z prostředí, které Zemana nesnáší. Nepochybně bude taková kampaň cílit na Zemanova slabá místa, tedy zejména zda zdravotně zvládne prezidentský úřad pět dalších let, na lidi obklopující ho na Pražském hradě a lidový styl propojený s hulvátstvím. Samozřejmě, riziko jako u každé negativní kampaně je, že se přežene, a pak může mít přesně opačný účinek, než byl zamýšlen.

Může Zemanovi pomoci, když se bude snažit vystupovat jako moudrý a zkušený státník?

Zemanův obraz je poměrně silně u veřejnosti zafixovaný a dá se za dva týdny korigovat jen málo. Určitě bych ale čekal, že se pokusí zdůrazňovat svou politickou zkušenost. Ve zvažování voličů většinou hraje roli více faktorů. Právě politická zkušenost může být v kontrastu s Drahošem Zemanova silná stránka a překrýt u některých jeho slabiny. Právě politická zkušenost rezonovala už před prvním kolem ve vyjádření některých jeho podporovatelů, jako je Václav Klaus. Teď se to v jeho konfrontaci s Drahošem určitě ještě zvýrazní.

Rozdělí druhé kolo Česko?

Pochopitelně. Dvoukolový volební systém svou logikou zvětšuje polarizaci lidí, protože je po prvním kole tlačí k rozhodnutí pro jednoho ze dvou kandidátů. Výsledek prvního kola s vyrovnanými šancemi obou kandidátů to ještě násobí. Horečka rozdělené společnosti není zdravá. Doufejme, že zanechá menší nevraživost, než první prezidentské volby před pěti lety.

Drahoš je před kamerou nervozní, Zeman si ho v debatách namaže na chleba, říká Zlámalová:

Podívejte se na debatu s komentátory Martinem Fendrychem, Martinem Zvěřinou, Ondřejem Slačálkem a Lenkou Zlámalovou. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy