Morava se ozývá. Jsme jiní, chceme kolonku ve formuláři

Domácí Domácí
23. 12. 2010 12:50
Moravisté požadují, aby na tiskopisech byla uvedena moravská národnost
ilustrační záběr
ilustrační záběr | Foto: archiv souboru Haná

Praha - Český statistický úřad řeší koncem roku kuriózní spor. Pře se se zástupci moravské národnosti o znění formulářů, které budou příští rok použity při sčítání lidu.

Moravisté požadují, aby na tiskopisech byla uvedena moravská národnost. Teď je kolonka u této položky prázdná, její vyplnění je dobrovolné. Lidé mohou svoji národnost do formuláře nicméně vepsat nebo ji smějí nechat prázdnou.

Moravský národní kongres to však chápe jako cílené odnárodňování nejenom Moravanů, ale i Čechů a dalších národností. Plánuje proto před sčítáním lidu akce, kde lidem poukáže na možnost, aby se hlásili ke své národnosti.

Stížnosti nepomohou

Jen od začátku listopadu dorazilo na ČSÚ přes dvacet stížností. "Od listopadu se ozývají velmi intenzivně lidé, kteří by si přáli, abychom na sčítacích formulářích u dobrovolné otázky na národnost výslovně uvedli, že je v této kolonce možné uvést například národnost moravskou, a velmi aktivně bojují za tuto změnu," uvedl mluvčí Sčítání lidu, domů a bytů 2011 Ondřej Kubala.

Podle něj jim však v tomto případě nemůže ČSÚ vyjít vstříc.

Pokud by ve formulářích uvedl jako příklad, že lidé mohou vyplnit třeba národnost českou či moravskou, mohli by se ozvat ostatní, proč tam není uvedena jejich národnost. "Proto neuvádíme žádné příklady a každý může napsat to, co sám cítí," dodal Kubala.

Podle prezidentky Moravského národního kongresu Aleny Ovčačíkové k tomu došlo proto, že stěžovatelé nevěděli, že na formuláři žádný příklad národnosti uveden nebude. Při sčítání v roce 2001 bylo podle ní ve formuláři uvedeny jako příklady národnosti česká či romská, nikoliv však moravská.

"Sčítací komisaři záměrně odpovídali lidem, kteří se ptali, zda mohou uvést moravskou národnost, že ne, že se automaticky počítá česká," řekla Ovčačíková. Proto dopředu žádali ČSÚ o zařazení moravské národnosti do závorky.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Colorado hlásí druhý případ hokejisty nakaženého koronavirem

V kádru hokejistů Colorada Avalanche se objevil druhý případ hráče nakaženého novým typem koronaviru. Klub jméno nezveřejnil, pouze oznámil, že hráč je v domácí izolaci. V NHL se ví dohromady o čtyřech případech, další dva pocházejí z týmu Ottawy.

Klub z Denveru v prohlášení uvedl, že všichni, kdo přišli s hráčem do blízkého kontaktu, byli informováni a zůstávají v karanténě, kterou dříve nařídilo vedení ligy. Žádný další hokejista ani člen realizačního týmu podle klubu nevykazuje příznaky nemoci COVID-19.

Ve čtvrtek vedení Colorada, v němž působí i brankář Pavel Francouz a útočník Martin Kaut, oznámilo první případ nákazy. Nejmenovaný hráč se podle klubu už zcela zotavil.

NHL je přerušená od 12. března, do konce základní části v té době zbývaly zhruba tři týdny. Nyní jsou v karanténě všichni hráči NHL zatím do 6. dubna. Ve Spojených státech amerických počet nakažených koronavirem už přesáhl 100.000 a jsou nejvíce zasaženou zemí na světě.

Další zprávy