Morava čeká povodně. Za den naprší jako za 1,5 měsíce

Pavel Baroch
14. 5. 2010 14:30
Nejvíce má pršet v sobotu v noci a v neděli v Beskydech a Jeseníkách
V Ostravě už staví protipovodňové hráze (Ilustrační foto)
V Ostravě už staví protipovodňové hráze (Ilustrační foto) | Foto: HZSMSK

Praha/Ostrava - Morava, a to především její severovýchodní část, se musí připravit na to, že se kvůli vydatným dešťům v sobotu v noci a v neděli vylijí malé říčky ze svých břehů.

Vyplývá to z nejnovější předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu.

Meteorolog Petr Dvořák uvedl, že za čtyřiadvacet hodin by mohlo místy napršet až mezi 100 a 130 milimetry srážek, tedy 100 až 130 litrů vody na metr čtvereční. "Takové srážkové úhrny napadnou běžně tak za jeden a půl měsíce," řekl Aktuálně.cz Dvořák.

Jeho kolega z hydrometeorologického ústavu Michal Vrabec doplnil, že se především v Beskydech a Jeseníkách očekávají na malých tocích třetí povodňové stupně.

Podívejte se na aktuální snímky: Před Ostravou už roste protipovodňová hráz

"To už je koryto plné, voda se vylévá ven a působí škody," řekl Aktuálně.cz Vrabec. Kterých řek se to týká a jaké škody by velká voda mohla způsobit, si Vrabec zatím netroufl odhadnout.

"Bude to záležet na momentální situaci," konstatoval pouze. Dodal, že se voda může začít vylévat z břehů poměrně rychle, za několik hodin.

Vloni zahynulo 15 lidí, škody byly miliardové

Množství srážek, které by o víkendu mělo spadnout na severovýchodě republiky, je přitom zhruba stejné jako vloni na Moravě nebo v jižních Čechách.

Vloni v červnu naměřil hydrometeorologický ústav nejvíce srážek na své stanici v Bělotíně, která leží asi sedm kilometrů severovýchodně od Hranic na Moravě. Voda ve srážkoměru se zastavila na hodnotě 124 milimetrů za 24 hodin.

Před rokem přitom během povodní zahynulo 15 lidí a škody na domech nebo silnicích se přiblížily devíti miliardám.

Hasiči staví ochrannou hráz

Aby zabránili největším škodám, začali moravskoslezští hasiči se stavbou protipovodňové hráze v Ostravě-Koblově v oblasti osady Žabník.

"Tato ochrana místní zástavby byla již v minulosti využita několikrát, poprvé při jarních povodních v roce 2006 a naposledy v březnu loňského roku, kdy Odra v této oblasti vylitím z břehů hrozila," řekl Petr Faster z oboru operačního řízení hasičského sboru.

Hasiči zároveň sledují aktuální situaci v celém Moravskoslezském kraji a jsou v neustálém kontaktu s hydrometeorologickým ústavem a Povodím Odry.

Na západě hladiny řek naopak klesnou

Zatímco Morava se musí připravit na povodně, v západní části republiky, kde po celý pátek stoupaly hladiny řek, si lidé budou moci o víkendu naopak vydechnout.

Český hydrometeorologický ústav předpokládá, že se zde situace uklidní a voda v korytech se už zvedat nebude, nebo jí naopak začne dokonce ubývat.

V pondělí může být na Moravě ještě hůř

Hydrometeorolog Michal Vrabec upozorňuje, že především na severní Moravě se může povodňový stav ještě více vyhrotit v pondělí.

Problémem je, že už nyní jsou povodí hodně nasycená, takže voda bude odtékat pryč. V pondělí má navíc stále pršet a velká voda z malých toků dorazí do větších řek.

Déšť dorazí z jihovýchodu

Za současné deštivé počasí může rozsáhlá tlaková níže, která se takřka nepohybuje. Proto prší relativně dlouho na stejném území.

O víkendu přitom dorazí další oblačný systém, který na severovýchodní Moravu přinese vydatné srážky.

 

Právě se děje

Další zprávy