Praha - Dvě třetiny škol určují svým žákům pravidla pro užívání mobilního telefonu, respektuje je však pouze polovina dětí. Vyplývá to z průzkumu mobilního operátora T-mobile. Doma trvá na dodržování určitých pravidel třetina rodičů, poslouchá je ale jen 40 procent potomků.
Čtvrtina žáků přiznala, že už v hodině přijala hovor, učitelé za jejich nejčastější prohřešky uvádějí psaní SMS v hodině a fotografování spolužáků. Více než třetina pedagogů se už také setkala s opisováním pomocí mobilního telefonu.
1/3 učitelů: V hodině volám a kontroluji SMS
K přijímání hovorů v době vyučování se však přihlásila také více než třetina učitelů, možná i proto více než pětina pedagogů to samé toleruje i žákům.
Naprostá většina oslovených učitelů by podle průzkumu nepodpořila zákaz nošení telefonů do školy. Mobil je podle nich vhodný také ke komunikaci s rodiči, například když se dítě poraní. Dětem podle průzkumu na druhou stranu začíná více vadit bezohlednost při užívání telefonů.
Netolerují hlavně hlasité zvonění při výuce, v kině a u lékaře. Zazvonění ve zdravotnickém zařízení vadí o 26 procentům školáků více než v minulém průzkumu. Děti jsou oproti dřívějšku také méně shovívavé ke zvonění mobilů v městské hromadné dopravě, na návštěvě u kamaráda, dokonce i na diskotéce.
Boom mobilů je dávno za vámi...
O tom, že děti začínají více respektovat pravidla mobilní etikety, je přesvědčena například ředitelka pražské Základní školy Jiřího
Gutha-Jarkovskéhho Jitka Kendíková. "Boom mobilů už je dávno za námi," tvrdí. Žáci podle ní více respektují pravidlo vypnutého nebo ztišeného telefonu. Dodala, že s opisováním se před několika lety také setkala, v poslední době ho ale mezi dětmi nezaznamenala.
Školáci však často zapomínají při telefonování na svoji bezpečnost, třetina z nich provozuje tuto činnost při jízdě na kole, bruslích nebo skateboardu. "Zachovávání pravidel bezpečnosti však patrně není "cool", protože třetina dětí někdy volá třeba při jízdě na kole či bruslích. Není divu, když mají příklad u rodičů - plná třetina z nich běžně telefonuje za jízdy bez handsfree," píše se v tiskové zprávě.
Podle průzkumu dává pětina rodičů svým dětem první mobilní telefon mezi šestým a osmým rokem, čtvrtina mezi osmým a desátým rokem, 40 procent po překročení věku deseti let.
Průzkumu se zúčastnilo 562 respondentů z řad dětí, rodičů a učitelů.