Mladík pobodal invalidní ženu, ve vazbě napadl židlí spoluvězně. Za mřížemi si odpyká 17 let

ČTK ČTK
23. 3. 2016 15:25
Sedmnáct let si odsedí dvacetiletý Martin Marhoul za dva pokusy o vraždu. Nejprve pobodal do krku invalidní přítelkyni svého otce, ve vazbě pak osmikilovou židlí napadl svého spoluvězně. Soud Marhoula původně poslal na 15 let do vězení. Po odvolání státní zástupkyně však trest zvýšil. Soudkyně poznamenala, že jeho oběti přežily jen díky náhodě.
Martin Marhoul si odsedí ve vězení 17 let. (Ilustrační foto)
Martin Marhoul si odsedí ve vězení 17 let. (Ilustrační foto) | Foto: Thinkstock

Praha - Za dva pokusy o vraždu si dvacetiletý Martin Marhoul odpyká 17 let ve vězení. Původní trest mu o dva roky zvýšil odvolací soud. Muž podle rozsudku nejprve doma pobodal invalidní přítelkyni svého otce. Motivem byl spor o nájemné. O tři týdny později napadl židlí spoluvězně ve vazební věznici. Rozsudek pražského vrchního soudu je pravomocný. Lze proti němu podat pouze mimořádný opravný prostředek, a to dovolání k Nejvyššímu soudu, které však nemá odkladný účinek.

Marhoul napadl třiatřicetiletou ženu loni v květnu ve společném bytě v Praze 5, kde žil společně se svým nevlastním otcem a napadenou. Ženu dvakrát bodl nožem do krku, čímž mimo jiné proťal průdušnici a přeťal část nervů ovlivňujících hybnost paže. Žena silně krvácela, mladík odstrčil její invalidní vozík od lůžka a z bytu utekl. Napadená si zvládla telefonem přivolat záchranku, v nemocnici pak podstoupila operaci.

O necelý měsíc později napadl spícího spoluvězně z Vietnamu v pankrácké vazební věznici, kam byl umístěn po prvním útoku. Úder téměř osmikilogramovou židlí směřoval na hlavu, Marhoul napadenému muži způsobil tržnou ránu.

Útočil zcela zákeřně

Soud Marhoula původně poslal na 15 let do vězení. Po odvolání státní zástupkyně však trest zvýšil. Podle předsedkyně odvolacího senátu Pavly Augustinové podřízený soud při řízení nechyboval a správně vyhodnotil důkazy. Uložil však za dva pokusy o vraždu příliš mírný trest. "Musel vědět, že napadeným může způsobit smrt. V obou případech útočil zcela zákeřně," uvedla při zdůvodnění rozsudku Augustinová.

Soudkyně také dodala, že napadení útok přežili díky náhodě. Horšímu následku bitky ve vězení zabránilo to, že židli při úderu zbrzdila zeď, spoluvězeň se začal bránit a zvuky zápasu přivolaly dozorce. "Jenom díky tomu nedošlo k fatálnímu následku," uvedla Augustinová.

Obžalovaný svého činu také nelitoval. Problémem podle odvolacího soudu bylo také to, že se nejspíš nedokáže změnit. Není vyloučeno, že se soudem nařízená psychiatrická ústavní léčba bude muset změnit na pobyt v detenci.

Odsouzený mladík je od dětství psychicky narušený. Justice v minulosti jeho případ označila za "ukázku špatně nastavené péče o psychicky narušené lidi". Do doby dospělosti totiž byl v kontaktu s psychiatrem a lékařem.

Odsouzený v minulosti u soudu nevypovídal a jsou známy pouze jeho výslechy z policejního vyšetřování. "Já jsem nikoho nechtěl zabít," řekl Marhoul soudu. Mladík ani na policii nevysvětlil, proč ženu napadl. Po činu z bytu utekl a přiznal se pracovníkům komunitního centra, kam docházel.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Kosovo uznává méně než 100 ze 193 států OSN, uznání stáhla Ghana

Uznání Kosova už stáhlo 16 zemí, a nezávislost této bývalé jihosrbské provincie tak nyní podporuje méně než 100 ze 193 členských států OSN. O víkendu přišla do Bělehradu příslušná nóta z Ghany, informovala agentura Tanjug.

Srbsko tím zaznamenalo další úspěch ve svém diplomatickém úsilí přesvědčovat země, které uznaly nezávislost Kosova, aby od tohoto svého rozhodnutí ustoupily. Priština to ostře kritizuje a loni kvůli snaze Srbska o její diplomatické blokování zavedla stoprocentní cla na dovoz srbského zboží.

Zdroj: ČTK
Další zprávy