Muž pečlivě připravoval vraždu čtyř lidí. Plány však zapomněl v autě, které prodal

ČTK ČTK
18. 3. 2016 11:49
Až dvacet let ve vězení, nebo i výjimečný trest hrozí muži, který podle policie chystal vraždy nejméně čtyř známých. Na vraždy se údajně připravoval nejméně dva roky a vše si poctivě zapisoval. Své plány v modrých deskách však zapomněl v autě, které prodal. Nový majitel vozu je objevil, ale policii nic neoznámil. S plány vyrukoval až poté, když mu samotnému teklo do bot a byl podezřelý z jiné trestné činnosti. Obžalovaný Lukáš Ludvík je v současnosti ve vazbě a čeká na soud.
Až 20 let ve vězení hrozí muži, který zapomněl své plány na vraždy v autě, které prodal. (Ilustrační foto)
Až 20 let ve vězení hrozí muži, který zapomněl své plány na vraždy v autě, které prodal. (Ilustrační foto) | Foto: Thinkstock

Praha - Pražský městský soud se začne koncem března zabývat případem Lukáše Ludvíka, který údajně chystal vraždu nejméně čtyř svých známých. Plány si prý po řadu měsíců pečlivě zapisoval, poznámky ale nakonec zapomněl v autě, jež prodal. Záznamy se pak prostřednictvím nového majitele vozu dostaly k policii.

Jelikož na přípravu vraždy dopadá stejná trestní sazba jako na vraždu dokonanou, hrozí Ludvíkovi 15 až 20 let vězení nebo i výjimečný trest.

Ludvík byl v roce 2009 pravomocně odsouzen za znásilnění a omezování osobní svobody. Aktuální obžaloba tvrdí, že se chystal zabít dvojici dívek, jež jeho trestnou činnost oznámily a svědčily proti němu v soudním procesu. Další obětí se prý měla stát žena, která si od Ludvíka údajně půjčila a nevrátila mu 10 tisíc korun. Čtvrtým usmrceným pak měl být muž, jenž Ludvíka podle jeho názoru vydíral a "pošpinil".

"Připravoval i potrestání dalších osob z řad jeho známých, které mu měly dlužit peníze, případně ho v minulosti měly jiným způsobem poškodit," stojí v obžalobě.

Ludvík se prý svými plány zaobíral nejméně od října 2012 do května 2014, kdy se dostal do vazby kvůli jinému skutku. Útoky prý spřádal především ve svém tehdejším bydlišti v Praze 5 a poznámky zakládal do modrých desek.

Plánoval nakoupit pouta, paralyzéry a řetězy

"Podrobně rozepsal jednotlivé úkony spočívající především ve sledování, zadržení a následné eskortě. Jednotlivé osoby označil v deskách příslušnými kódy. Dále sepsal způsob jejich zadržení a zacházení s nimi po zadržení, způsob jejich usmrcení a následného odstranění jejich těl," líčí obžaloba.

Mladík měl prý promyšlený i ústup při případném pronásledování policií a plánoval nakoupit různé zbraně, pouta, paralyzéry a řetězy. Tyto zbraně pak údajně skutečně použil při jiném útoku, který už pražský městský soud projednává zvlášť.

K uskutečnění vražd nedošlo podle státního zastupitelství proto, že Ludvík si modré desky zapomněl v prodaném BMW. Nový vlastník auta je našel v létě 2013, ponechal si je a nic neoznámil. Policii je vydal až v říjnu 2014, když byl sám podezřelý z jiné trestné činnosti.

Ludvík je v současné době v pankrácké vazební věznici. Z rozpisů jednání vyplývá, že soud se bude obžalobě z přípravy vražd věnovat od 29. března.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 14 minutami

Stovky ruských komunistů protestují v Moskvě proti výsledkům voleb

Stovky přívrženců ruských komunistů se v sobotu zapojily v centru Moskvy do protestu proti výsledkům parlamentních voleb z konce minulého týdne. Moskevská radnice akci nepovolila s odkazem na omezení kvůli pandemii covidu-19, policisté nicméně zatím nezakročili.

Agentura TASS uvedla, že na Puškinově náměstí se podle policie sešlo asi 400 lidí. Zpravodaj německé agentury DPA odhadl účast na zhruba tisícovku osob, podle něho je na místě množství příslušníků bezpečnostních složek a policejních kamionů. Policisté z reproduktorů pouštějí hlasitou hudbu, aby účastníci protestů neslyšeli projevy organizátorů, jinak ale proti demonstraci zatím nezasáhli.

Vládnoucí strana Jednotné Rusko ve Státní dumě, dolní komoře ruského parlamentu, obsadí 324 z celkových 450 křesel, což znamená dvoutřetinovou většinu, která je potřebná ke změně ústavy. Komunisté (KPRF) získali 57 mandátů, třetí Spravedlivé Rusko 27, Liberálnědemokratická strana Ruska (LDPR) Vladimira Žirinovského 21 a loni založená strana Noví lidé 13. Po jednom zástupci budou mít Vlast, Strana růstu a Občanská platforma. Do parlamentních křesel usedne i pět nezávislých poslanců.

Opozice a volební pozorovatelé mají podezření, že vládnoucí strana blízká prezidentu Vladimiru Putinovi dosáhla vítězství i za pomoci podvodů. Žádají mimo jiné přepočítání elektronicky podaných hlasů, které byly podle ní systematicky falšovány.

Aktualizováno před 44 minutami

Tálibán pověsil na náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb

Signalizuje to návrat některých metod, k nimž se islamistické hnutí uchylovalo v minulosti, poznamenala agentura. Muž, jenž provozuje na náměstí lékárnu, agentuře popsal, že na místo byla přinesena čtyři těla, z nichž tři skončila vystavená na dalších náměstích ve městě. Tálibové podle něj lidem sdělili, že čtveřice se podílela na únosu a policie je zabila. Tálibán se zatím oficiálně nevyjádřil.

Místní policejní velitel, kterého dosadil Tálibán, později uvedl, že čtveřice zemřela při přestřelce s táliby při vysvobozování uneseného muže a jeho syna. Při boji podle něj únosci zranili jednoho člena Tálibánu a civilistu. Unesené se prý povedlo osvobodit.

Núruddín Turábí - jeden ze zakladatelů radikálního islamistického hnutí a hlavní zastánce přísného výkladu islámského práva v době, kdy Tálibán vládl v Afghánistánu poprvé, řekl tento týden agentuře AP, že uskupení hodlá opět provádět popravy a utínat ruce. Podle jeho slov se to ale možná nebude dít veřejně jako v minulosti.

Od chvíle, kdy Tálibán v polovině srpna převzal kontrolu na asijskou zemi, mnozí Afghánci i svět s obavami sledují, zda tálibové obnoví tvrdou vládu z druhé poloviny 90. let, kdy hnutí Afghánistán spravovalo poprvé. Vůdci radikálního uskupení zůstávají zakořeněni v hluboce konzervativním a tvrdém světonázoru, ačkoliv přijímají technologické změny jako jsou mobilní telefony, poznamenala AP.

Představitelé Tálibánu dříve prohlásili, že nebudou opakovat fundamentalistickou politiku předchozí vlády svého hnutí.

Další zprávy