Praha - Vítězem soutěže FakeHacks.cz, která si dala za cíl pomoci uživatelům internetu odhalit nedůvěryhodné zdroje, se v sobotu stala aplikace do internetového prohlížeče Google Chrome s názvem MindBrella.
Její autoři ji naprogramovali tak, aby vyhodnocovala důvěryhodnost facebookových stránek nebo skupin podle toho, zda čerpají informace z dezinformačních webů či na podobné weby odkazují.
Akce, kterou pořádala technologická firma Ackee ve spolupráci s Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky a Nadací Open Society Fund Praha, se zúčastnilo padesát mladých vývojářů rozdělených do 14 týmů. Ti měli 24 hodin na to, aby rozpracovali nápad, navrhli řešení a také přesvědčili porotce z řad technologických firem, novinářů a zástupců nadací.
"Rádi bychom, aby se minimálně jeden dva projekty uplatnily v praxi," uvedl Dominik Veselý z pořadatelské firmy. "Chceme dát veřejnosti a novinářům nástroje na získávání relevantních informací, aby se dokázali orientovat a rozlišit mezi seriózními informacemi a takzvanými fake news," dodal. Fake news jsou záměrně šířené nepravdivé informace.
Autoři vítězné aplikace MindBrella se poprvé potkali až na akci FakeHacks.cz. Během 24 hodin dokázali vyrobit první verzi a dát ji k dispozici zdarma ke stažení jako rozšíření prohlížeče Chrome. "Budeme ji postupně zdokonalovat a pak se ji budeme snažit zpopularizovat na Facebooku," řekl jeden z autorů John Roose. MindBrella je podle něj neziskový projekt a bude záležet jen na uživatelích, zda ho přijmou.
Další soutěžní týmy se pokoušely například odhalovat falešné účty na Facebooku, zjišťovat vlastníky internetových domén nebo porovnávat texty či fotografie s originálními zdroji a objevovat plagiáty.