reklama
 
 

Místo Czech Republic už jen Czechia. Zkrácený název začínají používat i mapy od Googlu

20. 1. 2017
Foto: Google
Google Maps patří k nejpoužívanějším aplikacím na světě, proto mohou mít na rozšíření zkráceného názvu země značný vliv.

Praha – Zkrácený název České republiky už začaly používat i celosvětově rozšířené internetové mapy od společnosti Google. Místo Czech Republic se tak v angličtině objevuje Czechia, v českém jazyce pak Česko.

"Označení Czechia jsme přímo do geografické vrstvy Google Maps zanesli včera, ale už několik týdnů postupně nahráváme tento název do všech našich databází a uživatelských rozhraní tam, kde se Česká republika označuje zkráceným názvem,“ říká mluvčí tuzemského zastoupení společnosti Google Alžběta Houzarová.

Největší internetová společnost na světě tak reagovala na loňské rozhodnutí českého ministerstva zahraničních věcí a následnou dohodu vrcholných ústavních činitelů, podle nichž by se měl začít používat i jednoslovný název.

Od července 2016 pak zkrácenou verzi zanesla do svých databází OSN. V nich má každý stát oficiální politický název, volitelně může připojit také zkrácenou geografickou verzi. Česko mělo předtím v seznamu pouze překlady dvouslovného pojmenování. U obou názvů jsou uvedeny i překlady do šesti oficiálních jazyků OSN – angličtiny, francouzštiny, arabštiny, čínštiny, ruštiny a španělštiny.

Při nastavení jiných jazyků, například francouzštiny, španělštiny, němčiny nebo italštiny, ale na Google Maps zůstává stále dvouslovné pojmenování. Naopak v polštině nebo slovenštině už uvádějí zkrácený název.

Google Maps patří k nejpoužívanějším aplikacím na světě, proto mohou mít na rozšíření zkráceného názvu země značný vliv. Anglická podoba má ale i své kritiky – například ministryně Karla Šlechtová loni uvedla, že s názvem nesouhlasí, protože nechce, aby si cizinci pletli Česko s Čečenskem.

autor: Markéta Zemánková | 20. 1. 2017

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama