reklama
 
 

Půl roku Czechie: Západ si začíná zvykat, Češi jí nemohou přijít na jméno

25. 10. 2016
Reportér britského listu The Guardian navštívil Prahu a zjistil, že nový zkrácený název pro Českou republiku nemají místní lidé v oblibě. Půl roku poté, co ho státní představitelé prosadili, ho nepoužívají ani úřady v oficiální korespondenci.

Praha/Londýn – "Česká republika, kterou mnozí možná znali, přestala existovat," napsal minulý týden server Buzzfeed.com, který tak svým čtenářům připomněl, že ji země zničehonic nahradila kratším jménem.

The Guardian ale píše, že mezi samotnými Čechy se název ani za půl roku neuchytil. Jeho reportéři se ptali lidí v pražských ulicích a dostávali vesměs podobné odpovědi: "Je to Czech Republic, Czechia není hezké."

List připomíná, že jméno bylo představeno letos v dubnu "na popud vrchních představitelů státu" a chvíli trvalo, než bylo zapsáno do databáze OSN.

Ovšem od té doby je na Západě všeobecně přijímáno. Například Velká Británie začala oficiálně název Czechia používat před měsícem, spolu s původním dlouhým jménem jeho zkrácenou verzi uznaly i Spojené státy.

Reklamu Czechii nedělají ani politici. Na dlouhý název během nedávného rozhovoru pro americký Bloomberg odkazoval i Andrej Babiš. A rovněž české úřady nadále používají dlouhý název jak na svých webových stránkách, tak v úřední korespondenci.

"Jednoslovný název Czechia není pro úřední používání státních orgánů," vysvětlil Jan Urban z University of New York v Praze. "Je to pro neoficiální použití, stejně jako britští novináři raději řeknou Británie spíš než Velká Británie, nebo jako se Francouzská republika nazývá Francie."

autor: Zahraničí | 25. 10. 2016

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama