Půl roku Czechie: Západ si začíná zvykat, Češi jí nemohou přijít na jméno

Zahraničí Zahraničí
25. 10. 2016 19:12
Reportér britského listu The Guardian navštívil Prahu a zjistil, že nový zkrácený název pro Českou republiku nemají místní lidé v oblibě. Půl roku poté, co ho státní představitelé prosadili, ho nepoužívají ani úřady v oficiální korespondenci.
Pražský hrad. Ilustrační foto.
Pražský hrad. Ilustrační foto. | Foto: Pavel Baroch

Praha/Londýn – "Česká republika, kterou mnozí možná znali, přestala existovat," napsal minulý týden server Buzzfeed.com, který tak svým čtenářům připomněl, že ji země zničehonic nahradila kratším jménem.

The Guardian ale píše, že mezi samotnými Čechy se název ani za půl roku neuchytil. Jeho reportéři se ptali lidí v pražských ulicích a dostávali vesměs podobné odpovědi: "Je to Czech Republic, Czechia není hezké."

List připomíná, že jméno bylo představeno letos v dubnu "na popud vrchních představitelů státu" a chvíli trvalo, než bylo zapsáno do databáze OSN.

Ovšem od té doby je na Západě všeobecně přijímáno. Například Velká Británie začala oficiálně název Czechia používat před měsícem, spolu s původním dlouhým jménem jeho zkrácenou verzi uznaly i Spojené státy.

Reklamu Czechii nedělají ani politici. Na dlouhý název během nedávného rozhovoru pro americký Bloomberg odkazoval i Andrej Babiš. A rovněž české úřady nadále používají dlouhý název jak na svých webových stránkách, tak v úřední korespondenci.

"Jednoslovný název Czechia není pro úřední používání státních orgánů," vysvětlil Jan Urban z University of New York v Praze. "Je to pro neoficiální použití, stejně jako britští novináři raději řeknou Británie spíš než Velká Británie, nebo jako se Francouzská republika nazývá Francie."

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Armáda USA po incidentu pozastavila letecký výcvik Saúdů na Floridě

Americké velení dnes pozastavilo letecký výcvik saúdskoarabských vojenských studentů na třech floridských základnách. O opatření, které se týká 300 frekventantů, informoval média představitel armády Clay Doss. Důvodem je incident z minulého týdne, kde saúdskoarabský student na základně Pensacola zabil tři lidi.

Pachatelem, který se na základně účastnil výcviku, byl jednadvacetiletý příslušník saúdskoarabského letectva Muhammad Šamrání. Zasahovali proti němu policisté i vojáci a nakonec se jim podařilo ho zlikvidovat. Kromě tří mrtvých si útok vyžádal také osm zraněných. Motivy činu jsou dosud neznámé.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

USA, Kanada a Mexiko se dohodly na nové podobě obchodní smlouvy

Spojené státy, Kanada a Mexiko se dohodly na upravené podobě nové severoamerické dohody o volném obchodu. Diplomatičtí zástupci dnes dohodu podepsali v Mexiku, smlouvu však ještě musejí ratifikovat zákonodárci všech tří zúčastněných zemí. Upravená dohoda má podporu Bílého domu i amerických demokratů, kteří mají většinu ve Sněmovně reprezentantů USA a kteří požadovali změny oproti původní podobě smlouvy sjednané administrativou amerického prezidenta Donalda Trumpa už v loňském roce.

Demokratická šéfka Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiová dnes uvedla, že upravená dohoda je nesrovnatelně lepší než původní plán Trumpovy administrativy z loňského roku. Dodala, že úpravy zahrnují například přísnější pravidla pro trh práce a ochranu životního prostředí.

Trump sám dnes zdůraznil, že nová obchodní dohoda bude pro Spojené státy "skvělá". "Bude to nejlepší a nejdůležitější obchodní dohoda, jakou kdy USA uzavřely," prohlásil. "Konečně skončí naše nejhorší obchodní dohoda, NAFTA," dodal prezident.

Zdroj: ČTK
Další zprávy