Moravané v Brně protestovali proti Czechii. Lepší by byla Czechomoravia, míní

ČTK ČTK
23. 4. 2016 19:10
Na protest proti názvu Czechia jako jednotnému pojmenování republiky v zahraničí v sobotu odpoledne protestovali Moravané na brněnském náměstí Svobody. Tvrdí, že Czechia je historický název pouze pro Čechy, nikoliv pro historické země Čechy, Moravu a Slezsko. Na protest přišlo s moravskými vlajkami a dalšími symboly zhruba 100 lidí. Vyslechli si jak projev předsedy, tak i dalších zástupců strany či lidí, kteří se vymezují vůči centrální pražské politice a připomínají historické postavení Moravy zrušené komunisty k 1. lednu 1949.
Archeolog Bohuslav Klíma, jeden z mluvčích na demonstraci proti pokusu ústavních činitelů pojmenovat Českou republiku v angličtině jako Czechia či Bohemia.
Archeolog Bohuslav Klíma, jeden z mluvčích na demonstraci proti pokusu ústavních činitelů pojmenovat Českou republiku v angličtině jako Czechia či Bohemia. | Foto: ČTK

Brno - Czechia je historický název pouze pro Čechy, nikoliv pro historické země Čechy, Moravu a Slezsko, tvrdí Moravané. Strana, která prosazuje samosprávnou obnovu historické Moravy, proto tento název odmítá jako zbytečnou snahu pražských politiků kodifikovat v angličtině něco, co neodpovídá dvouslovnému názvu Česká republika, řekl předseda strany Ondřej Hýsek na demonstraci na brněnském náměstí Svobody.

Na protest přišlo s moravskými vlajkami a dalšími symboly zhruba 100 lidí. Vyslechli si jak projev předsedy, tak i dalších zástupců strany či lidí, kteří se vymezují vůči centrální pražské politice a připomínají historické postavení Moravy zrušené komunisty k 1. lednu 1949.

"Čechie je básnický termín používaný v 19. století pro Čechy. Jde o synonymum slova Bohemia. V názvu nejsou další historické země. Vadí nám i cesta k tomuto názvu, kdy se politici rozhodli něco registroval v OSN a pak nám řeknou, že to není oficiální a nemusíme to používat," řekl Hýsek.

Název Čechie si mimo jiné dávaly do názvu mnohé české sportovní kluby na přelomu 19. a 20. století. V éře první republiky existovala také továrna Čechia-Böhmerland, která v severních Čechách vyráběla motocykly.

Podle Moravanů je nynější snaha politiků zbytečná a není potřeba název zkracovat. Hýsek upozorňuje například na další dvouslovné názvy běžně používané, jako jsou Velká Británie, Jižní Afrika či Nový Zéland. Jako případný anglický název navrhuje Czechomoravia či Czechlands. "Podobně jako Netherlands," poznamenal Hýsek.

Brněnská demonstrace, kterou Moravané pojali více jako mítink, zatím není podle Hýska klasickou předvolební kampaní. "Spíš prosazujeme naše tradiční témata, ale když nám politici vymysleli toto téma, tak jej uděláme součástí kampaně," řekl Hýsek. Mezi další témata tradičně patří obnova moravské samosprávy. I proto Moravané postaví kandidátku v sedmi krajích, které zabírají alespoň část Moravy.

Dále mají Moravané do krajských říjnových voleb v programu podporu místních produktů, zastavení vylidňování obcí, zavedení vzdělávání o Moravě a Slezsku do škol, v dopravě budování silničních obchvatů a měst či přesun dálkové dopravy ze silnic na železnici.

Podle Hýska mají Moravané na svůj program poměrně silnou odezvu a zajímají se o něj i mladí lidé, kteří nikdy samosprávnou Moravu nezažili. Na jižní Moravě získala strana před čtyřmi lety v krajských volbách 1,75 procenta hlasů.

 

Právě se děje

Další zprávy