Česká republika se "přejmenuje". Ve světě se bude jmenovat také Czechia, oznámil Zaorálek

Radek Bartoníček Radek Bartoníček, Martin Biben
12. 4. 2016 19:15
Žádný dvouslovný název České republiky, ale pro zahraničí pěkně jednoslovný - Czechia. Svět by si měl začít zvykat, že právě s tímto názvem se bude Česká republika i Česko nově prezentovat všude tam, kde to jen v zahraničí půjde. Oznámil to v úterý odpoledne ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, který se chystá kvůli tomuto setkat ve čtvrtek mimo jiné s prezidentem Milošem Zemanem a premiérem Bohuslavem Sobotkou. Na této schůzce by měli oficiálně označení Czechia "vykřičet" do světa.
Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek oznámil, že země bude ve světě používat název Czechia
Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek oznámil, že země bude ve světě používat název Czechia | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Nechybělo mnoho a čeští sportovci mohli mít na letních olympijských hrách v Brazílii na svých dresech i sportovních soupravách jediné slovo: Czechia. 

Takový byl alespoň sen ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka, který v úterý odpoledne oznámil, že Česká republika (i Česko) se bude v zahraničí prezentovat jednotným označením - právě označením Czechia. Velká sportovní událost tak mohla být prvním místem, kde by Češi dali najevo, jak by chtěli, aby je svět četl i psal.

"Obrátil jsem se na náš olympijský výbor, ale bylo už pozdě, sportovní oblečení se už vyrábí," uvedl Zaorálek. Přesto doufá, že při dalších sportovních akcích už budou mít čeští sportovci na prsou právě takový jednoslovný název země.

Označení Czechia není nijak nové, objevuje se už od roku 1993, jenže ve světě si zatím na tento název nezvykli, mimo jiné proto, že se jím neprezentují třeba zrovna sportovci i mnozí jiní.

Česko bude mít u OSN jediný název

Ve čtvrtek v pět hodin odpoledne se proto sejdou nejvyšší ústavní činitelé, tedy prezident Miloš Zeman, premiér Bohuslav Sobotka a šéfové obou parlamentních komor, aby společně oznámili úmysl "převléct" Českou republiku v zahraničí právě do označení Czechia. Chybět nebude ani Zaorálek a ještě ministr obrany Martin Stropnický.

"Všichni tito ústavní činitelé mají na tuto věc stejný názor, je čas k tomu, abychom ho dali společně najevo," podotkl ministr zahraničí. "Nedokázali jsme sdělit světu, že tu v České republice používáme zkrácený název Česko a že existuje podle nás také jediný možný správný překlad," dodal.

Po tomto setkání by měl následovat jeden zásadní zápis. Česká republika požádá o to, aby v databázích OSN byly Česko a Czechia zaneseny jako jediné, oficiální názvy. U obou názvů jsou pak uvedeny také odpovídající překlady do šesti oficiálních jazyků OSN - angličtiny, francouzštiny, arabštiny, čínštiny, ruštiny a španělštiny. Česko má v tomto seznamu uvedeny pouze překlady dvouslovného pojmenování.

O Czechii je speciální web

Užívání anglického názvu Czechia má v zemi už dlouho své propagátory. Ti na svých webových stránkách nazvaných Czechia: Anglický název českého státu v mýtech a faktech argumentují, proč je tento název pro Česko jediný vhodný.

„Czechia, anglické jméno Česka, je spisovné. Zeměpisný název Česko a jeho varianty v jiných jazycích (Czechia, Tschechien, Tchéquie, Chequia apod.) byly kodifikovány v roce 1993 Názvoslovnou komisí Českého úřadu zeměměřického a katastrálního, jemuž standardizace zeměpisných názvů ze zákona přísluší, a jsou uvedeny v publikaci Jména států a jejich územních částí. Název Czechia je i v respektovaných slovnících,“ vyrovnávají se autoři webu Vladimír Hirsch, Petr Pavlínek a Zdeněk Kukal s častou námitkou, že Czechia není všeobecně známá ani spisovná.

Vyhrál dvakrát Stanley Cup a jednou olympiádu. A pozor, mistrovství světa dokázal vyhrát v letech 2005 a 2010. Teď je rok 2015. Náhoda? Nemyslím. V sobotu to poznají Kanaďané, tvrdí Jindřich Šídlo. | Video: Jindřich Šídlo
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 30 minutami

Senát schválil snazší odstraňování nelegálních poutačů u silnic

Odstraňování nelegálních reklamních poutačů, které se objevily u silnic, by měli řešit správci nebo vlastníci komunikací. Senát to dnes schválil v rámci vládní novely, která transformuje Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) z příspěvkové organizace na státní podnik. Transformace má podle vlády zlepšit prověrku finančních toků a také přinést větší konkurenceschopnost na trh práce, aby ŘSD jako státní podnik mohlo lépe platit svoje odborníky.

Pokud vlastník nebo správce komunikace zjistí, že se u komunikace objevilo reklamní zařízení, obrátí se na příslušný úřad s dotazem, zda je povoleno. Pokud povoleno není, bude mít povinnost ho odstranit. Vlastníka reklamního poutače pak bude muset informovat například na internetu a poutač bude skladovat až tři roky na jeho náklady. Pokud si ho vlastník nevyzvedne, nechá nelegální poutač sešrotovat.

Novela, kterou nyní dostane k podpisu prezident, z odstraňování nepovolených poutačů vypouští správní řízení, které je komplikované hlavně kvůli doručování různých výzev vlastníkům. Navíc se vlastníci mohou změnit nebo mohou sídlit v zahraničí, kam se jim musí doručovat korespondence.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Piráti vyloučili ze strany tři zastupitele z Prahy 1, neplnili úkoly. Trojice to odmítá

Piráti vyloučili ze strany kvůli neplnění úkolů tři zastupitele z Prahy 1 - místostarostu čtvrti Davida Bodečka, radní pro sociální oblast Ivanu Antalovou a uvolněného člena zastupitelstva Martina Ardena. Rozhodnutí strana zveřejnila na svých stránkách. Upozornil na to server Deník N. Trojice vyloučených vytvořila na radnici Prahy 1 koalici s ODS, TOP 09, ANO a Rezidenty 1, přestože členská základna Pirátů byla proti. Následně trojice odmítla z koalice vystoupit. Vyloučení na webu strany uvádějí, že většinu povinností splnili. Bodeček Deníku N řekl, že zvažuje vystoupení z pirátského klubu na pražském magistrátu.

Členská základna Pirátů už loni v listopadu rozhodla poměrem 277 ku 167 hlasů, že se Piráti nemají účastnit koalice s ODS, TOP 09, ANO a Rezidenty 1. Tři zmínění zastupitelé Pirátů v čele s Bodečkem ale již tehdy oznámili, že koaliční smlouvu vypovídat nehodlají. Rozhodčí komise pirátské strany uložila letos v únoru třem zastupitelům z Prahy 1, aby buď vyjednali novou koaliční smlouvu, nebo současnou smlouvu vypověděli a vzdali se funkcí ve vedení radnice. Zadané úkoly doteď podle komise nesplnili.

Bodeček, Antalová a Arden ve společném prohlášení na webu strany naopak tvrdí, že většinu úkolů splnili, včetně předložení nové koaliční smlouvy. "Konstatujeme, že v průběhu mimořádného přezkumu jsme se opakovaně setkali se situacemi, kdy došlo k porušování pravidla subsidiarity, šíření dezinformací a manipulacím, které negativně ovlivnily naši pozici a poškozovaly nás," sdělili. Podle rozhodčí komise však trojice předložila jen dodatek ke koaliční smlouvě, a to navíc až po uplynutí lhůty stanovené komisí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy