Česká republika se "přejmenuje". Ve světě se bude jmenovat také Czechia, oznámil Zaorálek

Radek Bartoníček Radek Bartoníček, Martin Biben
12. 4. 2016 19:15
Žádný dvouslovný název České republiky, ale pro zahraničí pěkně jednoslovný - Czechia. Svět by si měl začít zvykat, že právě s tímto názvem se bude Česká republika i Česko nově prezentovat všude tam, kde to jen v zahraničí půjde. Oznámil to v úterý odpoledne ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, který se chystá kvůli tomuto setkat ve čtvrtek mimo jiné s prezidentem Milošem Zemanem a premiérem Bohuslavem Sobotkou. Na této schůzce by měli oficiálně označení Czechia "vykřičet" do světa.
Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek oznámil, že země bude ve světě používat název Czechia
Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek oznámil, že země bude ve světě používat název Czechia | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Nechybělo mnoho a čeští sportovci mohli mít na letních olympijských hrách v Brazílii na svých dresech i sportovních soupravách jediné slovo: Czechia. 

Takový byl alespoň sen ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka, který v úterý odpoledne oznámil, že Česká republika (i Česko) se bude v zahraničí prezentovat jednotným označením - právě označením Czechia. Velká sportovní událost tak mohla být prvním místem, kde by Češi dali najevo, jak by chtěli, aby je svět četl i psal.

"Obrátil jsem se na náš olympijský výbor, ale bylo už pozdě, sportovní oblečení se už vyrábí," uvedl Zaorálek. Přesto doufá, že při dalších sportovních akcích už budou mít čeští sportovci na prsou právě takový jednoslovný název země.

Označení Czechia není nijak nové, objevuje se už od roku 1993, jenže ve světě si zatím na tento název nezvykli, mimo jiné proto, že se jím neprezentují třeba zrovna sportovci i mnozí jiní.

Česko bude mít u OSN jediný název

Ve čtvrtek v pět hodin odpoledne se proto sejdou nejvyšší ústavní činitelé, tedy prezident Miloš Zeman, premiér Bohuslav Sobotka a šéfové obou parlamentních komor, aby společně oznámili úmysl "převléct" Českou republiku v zahraničí právě do označení Czechia. Chybět nebude ani Zaorálek a ještě ministr obrany Martin Stropnický.

"Všichni tito ústavní činitelé mají na tuto věc stejný názor, je čas k tomu, abychom ho dali společně najevo," podotkl ministr zahraničí. "Nedokázali jsme sdělit světu, že tu v České republice používáme zkrácený název Česko a že existuje podle nás také jediný možný správný překlad," dodal.

Po tomto setkání by měl následovat jeden zásadní zápis. Česká republika požádá o to, aby v databázích OSN byly Česko a Czechia zaneseny jako jediné, oficiální názvy. U obou názvů jsou pak uvedeny také odpovídající překlady do šesti oficiálních jazyků OSN - angličtiny, francouzštiny, arabštiny, čínštiny, ruštiny a španělštiny. Česko má v tomto seznamu uvedeny pouze překlady dvouslovného pojmenování.

O Czechii je speciální web

Užívání anglického názvu Czechia má v zemi už dlouho své propagátory. Ti na svých webových stránkách nazvaných Czechia: Anglický název českého státu v mýtech a faktech argumentují, proč je tento název pro Česko jediný vhodný.

„Czechia, anglické jméno Česka, je spisovné. Zeměpisný název Česko a jeho varianty v jiných jazycích (Czechia, Tschechien, Tchéquie, Chequia apod.) byly kodifikovány v roce 1993 Názvoslovnou komisí Českého úřadu zeměměřického a katastrálního, jemuž standardizace zeměpisných názvů ze zákona přísluší, a jsou uvedeny v publikaci Jména států a jejich územních částí. Název Czechia je i v respektovaných slovnících,“ vyrovnávají se autoři webu Vladimír Hirsch, Petr Pavlínek a Zdeněk Kukal s častou námitkou, že Czechia není všeobecně známá ani spisovná.

Vyhrál dvakrát Stanley Cup a jednou olympiádu. A pozor, mistrovství světa dokázal vyhrát v letech 2005 a 2010. Teď je rok 2015. Náhoda? Nemyslím. V sobotu to poznají Kanaďané, tvrdí Jindřich Šídlo. | Video: Jindřich Šídlo
 

Právě se děje

před 16 minutami

Ministerstvo financí připravilo další úlevu pro podnikatele. Těm, které zasáhla pandemie, odloží splatnost DPH do konce roku

Ministerstvo financí posune splatnost daně z přidané hodnoty (DPH) pro podnikatele z maloobchodu a služeb, na které přímo dolehla nejnovější vládní opatření v boji s koronavirem. Resort o tom informoval v pondělí. Splatnost DPH  za třetí čtvrtletí a září, která připadá na toto pondělí, posune resort do konce roku. MF zároveň upozornilo na to, že pardon se nebude týkat prominutí pokuty za opožděné tvrzení daně, a proto je nutné daňové přiznání i kontrolní hlášení podat v zákonné lhůtě. Odklad splatnosti MF provede prominutím úroků za pozdě zaplacenou daň.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

ÚOHS posuzuje prodej elektrárny Počerady podnikateli Tykačovi

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) posuzuje nákup hnědouhelné elektrárny Počerady společnosti Vršanská uhelná ze skupiny Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače. Úřad o tom informoval na svých internetových stránkách. Firmy o transakci informovaly minulý týden.

"K navrhovanému spojení soutěžitelů má dojít na území České republiky zejména v oblasti těžby, zpracování a dodávek hnědého energetického uhlí, oblasti výroby a velkoobchodních dodávek elektrické energie, oblasti dodávek vedlejších energetických produktů a oblasti poskytování podpůrných služeb elektrizační soustavy. Rozhodnutí dosud nebylo vydáno," uvedl úřad.

Vršanská uhelná kupuje elektrárnu od společnosti ČEZ za 2,5 miliardy korun. Původně ji měla převzít až v roce 2024, firmy se dohodly na urychlení prodeje s ohledem na nové emisní normy Evropské unie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy