reklama
 
 

Minulost chlapců byla peklo. Budoucnost má v ruce soud

17. 12. 2008 19:05
Chlapce z kauzy Kuřim vychová tatínek, prarodiče, nebo Klokánek

Brno - Už rok a půl žijí v Klokánku, teď mají šanci, že budou mít rodinu. Soud rozhoduje, komu svěří do péče jedenáctiletého Ondřeje a o dva roky mladšího Jakuba, které týrali jejich nejbližší.

Zatímco jednání v takzvané kauze Kuřim bylo veřejné a lidé se tak dozvídali i ty nehrůznější podrobnosti z minulosti bratrů, soudkyně rozhodující o jejich budoucnosti veřejnost z jednání vykázala.

"Přítomnost veřejnosti ohrožuje důležitý zájem nezletilých dětí," sdělila samosoudkyně Zdenka Mádrová. Jak konkrétně by děti veřejné jednání ohrozilo, nevysvětlila a vykázala novináře i tetu Ondřeje a Jakuba Gabrielu Mauerovou ze soudní síně.

To nejlepší pro děti. Ale co?

Za zavřenými dveřmi pak soudkyně celý den četla z obsahu spisu a vyslýchala soudní znalce.

Jejich výpovědi budou klíčové pro rozhodnutí, kde budou chlapci vyrůstat - zda dále v Klokánku, u vlastního otce nebo u prarodičů.

Výslech znalců trval téměř čtyři hodiny. Pak Mádrová jednání odročila na čtvrtek. Ani po zavření soudní síně nechtěl být nikdo z účastníků jednání konkrétní.

„Ne, promiňte, nemůžeme nic říct. Jednání je neveřejné," zněla stejně jak slova advokátů, tak otce dětí Radka Coufala i všech tří soudních znalců.

Co je podle nich pro děti nejvhodnější? „To se dozvíte v rozsudku. Všichni chceme pro chlapce to nejlepší," odpovídali shodně znalci i zástupkyně Klokánku.

„Nikoho jsme neshledali nevhodným ke svěření do péče," vyhýbavě podotknul klinický psycholog Emil Sedlák.

Důvody, které povedou soud ke konečnému rozhodnutí o výchově chlapců, tak zůstaly neznámé. Ať už svěří soud děti do péče otce, babičky s dědou, nebo je nechá v Klokánku, veřejnost nebude nikdy vědět, proč právě ta která z variant byla lepší.

Soud rozhodne do konce roku

Na zítřek Mádrová naplánovala závěrečné řeči. Zda padne rozsudek, stále není jisté. „Chtěla bych ale rozhodnout do konce roku," dodala soudkyně.

Soud jedná jak o zbavení rodičovských práv matky Kláry Mauerové, která se na jejich týrání podílela, tak o tom, komu opatrovnictví přidělí.

Zatímco prarodiče chlapce už rok a půl neviděli, tatínek je vídá třikrát týdně. Aktuálně.cz řekl, že svěření dětí do jeho péče by pro něj byl ten nejkrásnější vánoční dárek.

„Už je to dost dlouhá doba, aby konečně mohli začít žít normální život," povzdechl si Coufal poté, co opustil jednací místnost soudu.

Rozsudek nad šesticí tyranů bratrů Ondřeje a Jakuba padl v říjnu. Soudce Pavel Göth vynesl verdikt v celkové výši 43 let odnětí svobody. Všichni odsouzení se odvolali.

autor: Lenka Smyčková | 17. 12. 2008 19:05

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama