reklama
 
 

Soud zprostil viny lékařku z kauzy Kuřim

25. 8. 2008 15:30
Část kauzy Kuřim se dnes dočkala rozsudku

Brno - Lékařka, která byla obviněna kvůli tomu, že nenahlásila možné týrání bratrů z kauzy Kuřim, se neprovinila proti zákonu.

Při přelíčení u Městského soudu v Brně o tom dnes rozhodl soudce Ivo Zummer. Z předložených důkazů nevyplynulo, zda Smékalová skutečně týrání mohla rozeznat.

Obžalovaná Milana Smékalová navíc podle Zummera neměla důvod ve prospěch sebe nebo někoho jiného týrání zatajovat.

Obžaloba pro Smékalovou žádala roční podmíněný trest a tříletý zákaz činnosti. Podle obžaloby měla Smékalová povinnost o možném týrání informovat policisty a sociální pracovníky.

Vypovídající znalci se v otázce, zda Smékalová pochybila, neshodovali.

Čtěte více: Kauza Kuřim: Lékařka měla jizvy za kousnutí čmeláka

Plastický chirurg Ladislav Bařinka tvrdil, že lékař má dítě při preventivní prohlídce svléknout do naha. Kdyby to Smékalová udělala, musela by si jizev všimnout, mínil Bařinka.

Vyhláška ministerstva zdravotnictví o preventivních prohlídkách ale úplnou nahotu nevyžaduje.

Za lékařkou stojí i Klára Mauerová

Ve prospěch lékařky dnes vypovídala pediatrička Zdena Pištěláková, která chlapce prohlížela jako "doplňková" lékařka v Klokánku.

"Nevšimla jsem si při běžné prohlídce ničeho nezvyklého. A to jsem věděla, že je týraný. Navíc jsem ho viděla v létě, kdy by po opálení měly být jizvy výraznější. V zimě by byly ještě hůře viditelné," uvedla dětská lékařka. 

Za lékařku se při minulém líčení postavila i jedna z obžalovaných z kuřimské kauzy - matka týraných chlapců Klára Mauerová.

"Lékařka o ničem nevěděla a nemohla tomu zabránit. Vše bylo promyšlené a postavené na tom, že mi věřila," hájila Mauerová Smékalovou.

Lékařka potvrdila, že Mauerovou znala už od dětství a vždy ji měla za vzornou matku. Neměla proto důvod domnívat se, že by snad chlapce týrala. Také Pištěláková tvrdila, že se vždy dívá na souvislosti - jak dlouho rodiče zná, co o nich ví.

Smékalová: Chtějí mě zlikvidovat

Ve své závěrečné řeči Smékalová zdůraznila, že se necítí být vina. Naopak prý uvažuje o tom, že za procesem stojí lidé, kteří ji chtějí profesně zlikvidovat. Lékařka se sedmadvacetiletou praxí vyšetřila kolem 150 tisíc dětí. "Žádný z rodičů si nikdy nestěžoval. Naopak," hájila se lékařka.

Ta navíc vyjádřila nespokojenost s tím, že znalec Bařinka má minulost agenta StB. Působil prý pod krycím jménem Zkumavka.

Největší zranění na tělech obou chlapců vznikla v srpnu 2006 na chatě ve Veverské Bítýšce. Chlapcům po nich zůstaly na těle jizvy po řezání a pálení cigaretami. Nějakou dobu se pak Mauerová preventivním prohlídkám chlapců cíleně vyhýbala.

autor: smy | 25. 8. 2008 15:30

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama