Soud zprostil viny lékařku z kauzy Kuřim

smy
25. 8. 2008 15:30
Část kauzy Kuřim se dnes dočkala rozsudku
Klára Mauerová: "Lékařka za nic nemůže."
Klára Mauerová: "Lékařka za nic nemůže." | Foto: Aktuálně.cz, Ludvík Hradílek

Brno - Lékařka, která byla obviněna kvůli tomu, že nenahlásila možné týrání bratrů z kauzy Kuřim, se neprovinila proti zákonu.

Při přelíčení u Městského soudu v Brně o tom dnes rozhodl soudce Ivo Zummer. Z předložených důkazů nevyplynulo, zda Smékalová skutečně týrání mohla rozeznat.

Obžalovaná Milana Smékalová navíc podle Zummera neměla důvod ve prospěch sebe nebo někoho jiného týrání zatajovat.

Obžaloba pro Smékalovou žádala roční podmíněný trest a tříletý zákaz činnosti. Podle obžaloby měla Smékalová povinnost o možném týrání informovat policisty a sociální pracovníky.

Vypovídající znalci se v otázce, zda Smékalová pochybila, neshodovali.

Čtěte více: Kauza Kuřim: Lékařka měla jizvy za kousnutí čmeláka

Plastický chirurg Ladislav Bařinka tvrdil, že lékař má dítě při preventivní prohlídce svléknout do naha. Kdyby to Smékalová udělala, musela by si jizev všimnout, mínil Bařinka.

Vyhláška ministerstva zdravotnictví o preventivních prohlídkách ale úplnou nahotu nevyžaduje.

Za lékařkou stojí i Klára Mauerová

Ve prospěch lékařky dnes vypovídala pediatrička Zdena Pištěláková, která chlapce prohlížela jako "doplňková" lékařka v Klokánku.

"Nevšimla jsem si při běžné prohlídce ničeho nezvyklého. A to jsem věděla, že je týraný. Navíc jsem ho viděla v létě, kdy by po opálení měly být jizvy výraznější. V zimě by byly ještě hůře viditelné," uvedla dětská lékařka. 

Za lékařku se při minulém líčení postavila i jedna z obžalovaných z kuřimské kauzy - matka týraných chlapců Klára Mauerová.

"Lékařka o ničem nevěděla a nemohla tomu zabránit. Vše bylo promyšlené a postavené na tom, že mi věřila," hájila Mauerová Smékalovou.

Lékařka potvrdila, že Mauerovou znala už od dětství a vždy ji měla za vzornou matku. Neměla proto důvod domnívat se, že by snad chlapce týrala. Také Pištěláková tvrdila, že se vždy dívá na souvislosti - jak dlouho rodiče zná, co o nich ví.

Smékalová: Chtějí mě zlikvidovat

Ve své závěrečné řeči Smékalová zdůraznila, že se necítí být vina. Naopak prý uvažuje o tom, že za procesem stojí lidé, kteří ji chtějí profesně zlikvidovat. Lékařka se sedmadvacetiletou praxí vyšetřila kolem 150 tisíc dětí. "Žádný z rodičů si nikdy nestěžoval. Naopak," hájila se lékařka.

Ta navíc vyjádřila nespokojenost s tím, že znalec Bařinka má minulost agenta StB. Působil prý pod krycím jménem Zkumavka.

Největší zranění na tělech obou chlapců vznikla v srpnu 2006 na chatě ve Veverské Bítýšce. Chlapcům po nich zůstaly na těle jizvy po řezání a pálení cigaretami. Nějakou dobu se pak Mauerová preventivním prohlídkám chlapců cíleně vyhýbala.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Ve velkém procesu v Salvadoru odsoudili 373 členů známého gangu

Salvadorský soud dnes poslal do vězení 373 členů nechvalně proslulé zločinecké organizace Mara Salvatrucha. Výše trestů se různí, některé jsou v délce až 74 let. Podle agentury AP o tom informovala tisková služba příslušného soudu v hlavním městě San Salvadoru.

Během procesu se podle soudních dokumentů mimo jiné potvrdila tajná jednání mezi kriminálními skupinami a politiky ohledně podpory ve volbách v roce 2014. Potvrdily to předložené důkazy ve formě videozáznamů, fotografií a přepisů zachycených telefonních rozhovorů.

Předsedající soudce Godofredo Salazar v této souvislosti kritizoval prokurátory, že nevznesli obžalobu vůči politikům jak z levicové Fronty národního osvobození Farabunda Martího (FMLN), tak z pravicového Nacionalistického republikánského spojenectví (ARENA).

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Před pěti lety z bankomatu v Mělníku zmizelo šest milionů korun, policie nyní obvinila dva muže

Policie zadržela dva muže, kteří jsou podezřelí z toho, že před pěti lety vykradli bankomat v Mělníku. Podle kriminalistů z něho odnesli šest milionů korun. Hrozí jim pět až 12 let vězení.

"Pracovali v bezpečnostní agentuře, která poskytuje služby v převozu peněz a provozuje bezpečnostní systémy. Měli tak detailní znalosti o chodu společnosti, znali způsob manipulace s kazetami na bankovky a jejich doplňování do bankomatů," uvedla mluvčí.

Policisté oba, čtyřicetiletého a čtyřiačtyřicetiletého muže, zadrželi 4. prosince. Obvinili je z vloupání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy