Kauza Kuřim nekončí. Všichni odsouzení se odvolali

Lenka Smyčková
25. 11. 2008 16:15
Šest aktérů kauzy dostalo v říjnu dohromady 43 let vězení
Foto: Aktuálně.cz

Brno - Ani jeden z odsouzených v takzvané kuřimské kauze týraných dětí nesouhlasí s říjnovým verdiktem soudu. Všech šest aktérů se ke dnešnímu dni proti rozsudku Krajského soudu v Brně odvolalo.

Případ tak bude řešit ještě Vrchní soud v Olomouci.

"Ke dnešnímu dni dorazila zbývající odvolání, takže dnešním dnem lze říci, že se všichni nepravomocně odsouzení odvolali. Zbývá ještě doplnit blanketní odvolání, k tomu budou vyzváni obhájci, kterých se to týká," uvedla mluvčí soudu Miroslava Sedláčková.

Pak už krajský soud zašle odvolání Vrchnímu soudu v Olomouci k rozhodnutí.

Soud vyměřil celkem 43 let

Jako první se odvolala Barbora Škrlová. Její advokát napadá rozhodování soudu již od počátku procesu.

V kauze týrání malých chlapců padl verdikt na konci října. Celkem obžalovaní dostali tresty odnětí svobody ve výši 43 let.

Sestry Klára a Kateřina Mauerovy by měly podle soudu strávit za mřížemi devět, respektive deset let. Trest by si měly odpykat ve věznici se zvýšeným dozorem.

Barbora Škrlová, která se vydávala za třináctiletou dívku Aničku i chlapce Adama, odešla od soudu s pětiletým trestem.

Další aktéři Jan Turek, Hana Bašová a Jan Škrla si z úst soudce vyslechli tresty odnětí svobody ve výši pět, sedm a sedm let vězení.
Šestice tanula poprvé před soudem v letos červnu.

Krutý příběh týraných chlapců vyšel najevo, když policie na základě ohlášení souseda vtrhla do domu Kláry Mauerové v Kuřimi. V komoře pod schody našla svázaného nahého chlapce.

Postupně policisté zjistili, že týrání trvalo celý rok a odehrávalo se na různých místech v Brně a okolí.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy