Týrali děti v kauze Kuřim. Soud vyměřil celkem 43 let

Lenka Smyčková
24. 10. 2008 12:59
Soud vynesl rozsudky po čtyřech měsících jednání

Brno - Krajský soud v Brně vynesl rozsudky v takzvané kauze Kuřim.

Soudce nejdříve popsal zvěrstva, která obžalovaní páchali na chlapcích Ondřejovi a Jakubovi. Jde dosud o nejhorší odhalený případ týrání v historii české kriminalistiky.

Sestry Klára a Kateřina Mauerovy by měly podle soudu strávit za mřížemi devět, respektive deset let. Trest by si měly odpykat ve věznici se zvýšeným dozorem.

Barbora Škrlová, která se vydávala za třináctiletou dívku Aničku i chlapce Adama, odešla od soudu s pětiletým trestem.

Další aktéři Jan Turek, Hana Bašová a Jan Škrla si z úst soudce vyslechli tresty odnětí svobody ve výši pět, sedm a sedm let vězení.

Rozsudek v přímém přenosu

"Obžalovaní jsou vinni, že jednali po předchozí domluvě s úmyslem působit na zdraví a psychiku obou chlapců," uvedl soudce Pavel Göth. "S cílem ublížit jim a zlomit jejich osobnost, děti nepřiměřeně fyzicky a psychicky týrali, zraňovali, ponižovali a omezovali," dodal.

Vynesení rozsudku sledovalo v soudní síni asi sto lidí, včetně desítek novinářů. Otřesný a detailní popis drastických způsobů a metod, kterým obžalovaní dlouhé měsíce mučili obě děti, vysílala v přímém přenosu Česká televize.

"Sledovat tohle v přímém přenosu bylo nesmírně emotivní," komentoval po skončení přenosu psycholog Prokop Remeš, který ze studia vysvětloval možné příčiny a souvislosti celého případu. "Slyšet tohle na vlastní uši je totiž úplně něco jiného než to mít zprostředkovaně."

Během celého procesu bylo stále jasnější, že se zřejmě nepodaří odhalit přesný motiv i všechny podivné, dosud neslýchané a téměř neuvěřitelné okolnosti případu. A soudce Göth to při zdůvodnění rozsudku potvrdil.

"Otázka motivu byla celou dobu veřejností očekávána, soud ale motiv konkretizovat nemůže," uvedl soudce. "Ideový základ je ovšem nezpochybnitelný."

Nechtěly slyšet rozsudek

Z celé šestice obžalovaných si rozsudek vyslechl jediný Jan Turek. Matka chlapců Klára Mauerová už v úterý projevila přání, aby nemusela být přítomná, až soudce znovu popíše týrání a oznámí své rozhodnutí.

Chyběly dnes také Kateřina Mauerová, Barbora Škrlová, Hana Bašová i Jan Škrla.

Šestice obžalovaných stanula poprvé před soudem v letos červnu. Dokazování soud ukončil v pondělí 20. října.

Krutý příběh týraných chlapců vyšel najevo, když policie na základě ohlášení souseda vtrhla do domu Kláry Mauerové v Kuřimi. V komoře pod schody našla svázaného nahého chlapce.

Postupně policisté zjistili, že týrání trvalo celý rok a odehrávalo se na různých místech v Brně a okolí.

Obžaloba původně navrhla po čtyřech letech vězení Turkovi, Bašové a Škrlovi. Sestry Mauerovy si podle obžaloby zasloužily kolem deseti let, Barbora Škrlová sedm let.

 

Právě se děje

Další zprávy