Ministr Rath: Jsi starý, musíš odejít

Redakce DOM
8. 1. 2006 11:28
Praha / Brno - Ministerstvo zdravotnictví vedené Davidem Rathem znemožňuje lidem nad 65 let pracovat v řídících funkcích. ( Nová ANKETA )

Ve světe je přitom trend zcela opačný.

Ministr David Rath před Vánocemi vypsal výběrové řízení na místo šéfa prestižního kardiocentra v Brně. Jeho přednosta Jan Černý je sice uznávaný špičkový odborník, který vedl řadu unikátních operací a stojí v čele České společnosti kardiovaskulární chirurgie, Rath ale našel jednu jeho "vadu". Letos v únoru mu bude pětašedesát let.

A standardní postup je podle ministra Ratha takový, že profesoři, kteří dosáhnou pětašedesáti, musí jako šéfové klinik skončit. Do výběrového řízení se navíc kvůli důchodovému věku nemohou přihlásit.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Ministr ale neměří všem stejným metrem. Kliniky v některých nemocnicích dál řídí profesoři starší než doktor Černý. Příklad? Pavel Pafko, který operoval exprezidenta Václava Havla. Letos mu bude šestašedesát let, v čele 3. chirurgické kliniky v nemocnici v pražském Motole stojí dál. Nebo Pavel Klener. I přes svých osmašedesát let stále řídí 1. interní kliniku ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze.

Černý však v poslední době otevřeně kritizoval některé plány ministerstva. Doplatil na to dřív, než byl vybrán jeho nástupce. Rath Černého ve čtvrtek s okamžitou platností odvolal kvůli jeho výroku v novinovém článku. (VÍCE ZDE)

Přesto ministerstvo tvrdí: "Žádný právní předpis na to není, ale je to odvěká praxe na ministerstvu. Není to jen případ pana Černého." Odvolaní profesoři mohou na klinice pracovat dál, ne už však na vedoucích místech. "Taková vysoce exponovaná manažerská funkce potřebuje mladší lidi," tlumočí ministra jeho mluvčí Jana Kocová.

Rath se odvolává na univerzity, kde podle něj funguje stejné pravidlo. Ne tak docela. Ve vysokoškolském zákoně žádný limit pro odchod do důchodu není. Platil jen před rokem 1989. "Dnes není výjimkou sedmdesátiletý profesor, který pracuje na plný úvazek. Některé vysoké školy však pravidlo, že se musí v pětašedesáti skončit, nadále používají," uvedl Josef Průša, rektor Západočeské univerzity v Plzni.

Odborníci však míní: pro výkon manažerské funkce věk vůbec nerozhoduje. "A odvolávat někoho, kdo má zkušenosti, a chod jeho pracoviště bez problému šlape, je věková diskriminace nejhrubšího zrna," uvedl Tibor Kovalský, předseda Manažerského seniorského klubu.

Trend ve světě? Pravý opak

Oslava pětašedesátých narozenin není pro manažery důvodem k odchodu do důchodu ani na Západě. Často naopak právě v pozdějším věku dostanou teprve svůj životní úkol. To je například případ Giancarla Cimoliho, šéfa italských aerolinií Alitalia. V roce 2004, kdy jej vláda Silvia Berlusconiho pověřila vedením strádající firmy, měl Cimoli 65 let. Předtím dokázal téměř nemožné: ozdravil italské dráhy a přivedl je k zisku. Italský tisk jej pak vyzýval: "Udělej to ještě jednou, Giancarlo."

Podobně je na tom Enrico Bondi, šéf italského potravinářského koncernu Parmalat. Po dva roky byl dnes jedenasedmdesátiletý manažer nuceným správcem ve firmě, které hrozil krach. Vloni na podzim jej pak akcionáři zvolili výkonným šéfem. Na zasloužený odpočinek tak bude muset počkat.

Operační sál brněnského kardiocentra
Operační sál brněnského kardiocentra | Foto: www.cktch.cz

Oba příklady jsou typické. Na Západě se totiž v poslední době více sází na zkušenosti starších manažerů než na dravost mladých. "Velkou výhodou starších manažerů je, že zažili období ekonomických nebo vnitropodnikových krizí. To často mladým vedoucím chybí. Starší manažeři jsou pak schopni lépe provádět restrukturalizace, protože už je zažili," uvedl na serveru agefi.fr nezávislý francouzský analytik Gilles Faivre.

Běžná praxe to není, tvrdí Rathovi předchůdci

Rathův krok se nelíbí právníkům ani ochráncům lidských práv. "Obecně se dá říct, že takový postup není v pořádku," uvedl Adam Křístek z poradny pro občanství, občanská a lidská práva, která se diskriminací při zaměstnávání také zabývá. Podrobněji postup ministerstva hodnotit nechtěl, protože není jasné, z jakých pravidel či vyhlášek ministerstvo při svém postupu vychází.

"V pořádku by to bylo pouze tehdy, pokud je to obecný princip a profesoři dostanou možnost se výběrového řízení zúčastnit a uspět v něm," doplnila zástupkyně ombudsmana Anna Šabatová.#reklama

A obecný princip to zřejmě není. Potvrzuje to i fakt, že předchůdci Ratha popírají, že by nucený odchod profesorů z čelné funkce byl v resortu "odvěkou praxí". "Za mě žádná taková praxe nebyla. Profesoři zůstávali dál ve funkcích," uvedl exministr zdravotnictví Josef Kubinyi. Stejně mluví i Luděk Rubáš, který stál v čele resortu zdravotnictví v letech 1993-1995. "Takový předpis v té době neexistoval. Z důvodu věku nebyl ze své funkce nikdo odvolán."

Ani odvolaný profesor Černý o "běžné praxi" nikdy neslyšel. "Nic takového neexistuje. Navíc bylo výběrové řízení vypsáno ještě dva měsíce před tím, než budu mít narozeniny. Není běžné, aby se odvolával ředitel, když má jeho pracoviště vynikající výsledky a je ekonomicky stabilní. Ministrův postup nemohu hodnotit jinak než jako aroganci moci. Jakoby testoval, kam až může zajít, co mu ještě lidé budou tolerovat," míní Černý. Operovat bude dál. "Ztrátou vedoucí funkce pro mě život nekončí."

Že by šlo o mstu, Rath odmítá: "Není to msta, když někdo v pětašedesáti odchází."

 

Právě se děje

Další zprávy