Praha - Týden poté, co deník Aktuálně.cz upozornil na pochybné okolnosti kolem Centrální evidence exekucí, navrhl ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil prezidentovi exekutorské komory Juraji Podkonickému rezignaci.
"Na pracovní schůzce jsem mu navrhl, aby zvážil svoji rezignaci," řekl dnes Pospíšil Aktuálně.cz. "Není to politická věc, důvodem je technické nezvládnutí zmíněného projektu."
Podkonický se k výzvě ministra zatím nevyjádřil. Návrh k reziganci nicméně nepopřel.
Mluvčí exekutorské komory Jitka Nezvalová se k Pospíšilovu apelu nechce vyjadřovat. "Jediný, kdo se k tomu může vyjádřit je pan Podkonický," reagovala na dotaz Aktuálně.cz. "Bohužel nyní je v zahraničí a telefon má vypnutý. Vrátí se v pondělí."
Tah proti komoře
Registr dlužníků, který měl shromažďovat data o dlužnících a exekucích, měl být ze zákona spuštěn již v roce 2001, dodnes ale není v provozu.
Deník Aktuálně.cz minulý týden upozornil na to, že komora navzdory zákonu předala správu této evidence do rukou soukromé firmy, která navíc tajila jméno svého majitele.
Podle Pospíšila se na této kauze ukázalo, že ministerstvo nemá na exekutorskou komoru dostatečné páky, jak zvrátit či zasáhnout do jejího rozhodování. Jeho resort proto připravil novelu exekučního řádu, kterou ve čtvrtek představí novinářům.
Návrh novely, kterou má Aktuálně.cz k dispozici, by měl ministerstvu dát možnost pozastavit či úplně zrušit rozhodnutí komory.
Velké riziko
Spuštění registru zároveň provázela řada dalších komplikací.
Generali pojišťovna odmítla kvůli velkému rizku za evidenci ručit. Někteří exekutoři z obav o bezpečnost dat odmítli své údaje firmě poskytnout. Takže je v databázi jen zhruba 60 procent všech dat.
Komora nejprve odmítala o firmě, která má správu evidence na starosti cokoliv říci.
Včera však šéf komory Podkonický změnil strategii a zveřejnil jméno majitele firmy Neutrics. Je jím bývalý konkurzní správce Škody Plzeň, podnikatel Petr Šikoš.
Snažíme se
Co je evidence exekucí?
- Vznik Centrální evidence exekucí inicioval zákon z roku 2001.
- V databázi by měly být data o stovkách tisíc lidí.
- V databázi má být dlužníkovo jméno, adresa, datum narození, výše vymáhané částky a jméno exekutora.
- Veřejnost může za poplatek 120 korun získat údaje o exekuci, osobě, či subjektu.
Kvůli pochybnostem o firmě Neutrics a obavám ze zneužití dat v centrální evidenci exekucí interpeloval minulý čtvrtek poslanec a člen bezpečnostního výboru Jaromír Tejc (ČSSD) ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS).
"Vadí mi, že není průhledný vlastník té firmy," řekl poslanec Tejc. "A také, že není dodržen zákon, podle kterého má evidenci exekucí provozovat Exekutorská komora a ne soukromá firma, navíc takového charakteru."
Ochrana dat je v tomto případě podle Tejce zásadní. "Může totiž dojít k jejich zneužití k vydírání, či ke skupování pohledávek," uvedl poslanec. "Pokud stát přenesl moc na komoru, pak by to mělo být transparentní."
Ministr se s jeho obavami v Poslanecké sněmovně ztotožnil. "Mohu vás ubezpečit, že problém vnímáme a snažíme se jej řešit," uvedl v odpovědi na Tejcův dotaz. Zároveň naznačil, že pro zvrácení rozhodnutí komory, nemá ministerstvo dostatek nástrojů, a proto je nutní novela exekutorského řádu.