Praha - V Česku se objevily první dva případy viru zika, který se spojuje s narozením dětí s malými hlavami a málo vyvinutým mozkem v Latinské Americe.
"Mohu oficiálně potvrdit, že v České republice máme dva případy nakažení virem zika," uvedl ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. Ani v jednom případě nejde o těhotnou ženu, a nemoc tak probíhá jako běžná chřipka.
Co je mikrocefalie
Mikrocefalie je nervová vývojová porucha způsobující předčasné ukončení růstu mozku. U narozených dětí se projevuje malým obvodem lebky a zakrněným mozkem. Onemocnění je často spojeno s tělesnými a duševními poruchami.
Souvislost s nákazou virem zika doposud není oficiálně potvrzena, podle prohlášení Světové zdravotnické organizace (WHO) však existuje "silné podezření". Vyplývá to ze zvýšeného výskytu onemocnění v zemích, kde se virus objevil.
První nakažený je muž pobývající na ostrově Martinik, druhá je žena, která se vrátila z Dominikánské republiky. Oba jsou v dobrém zdravotním stavu a po vyšetření v nemocnici Na Bulovce jsou v ambulantním léčení.
"Jde o zavlečené onemocnění z oněch oblastí, kam jsme nedoporučovali našim občanům cestovat," uvedl ministr. Připomněl, že tento virus je nebezpečný pouze v těhotenství. "Pokud nejste těhotnou ženou nebo neplánujete těhotenství, tak se v podstatě projevuje jako chřipka," doplnil.
Vláda již dříve rozhodla, že v souvislosti s případným výskytem tohoto viru v Česku se nebudou přijímat žádná speciální opatření. Vzhledem k tomu, že se nepřenáší vzduchem jako chřipka, nebude se v ČR aktivovat systém pro zvládání vysoce nakažlivých nemocí.
Nemoc podobná chřipce
Světová zdravotnická organizace (WHO) vyhlásila kvůli viru zika celosvětový stav nouze. Virus přenáší komár, který v Česku nežije. Nemoc se podobá chřipce, lék na ni není. Mezi lidmi se šíří zřejmě z matky na plod, možná i pohlavním stykem.
Virus byl poprvé zaznamenán již v roce 1947 v Ugandě, aktuální nákaza se objevila loni na podzim v Brazílii. Později se rozšířila do dalších latinskoamerických zemí a následně i do Evropy. Všichni pacienti se ale nakazili v Latinské Americe.
Hlavní hygienik ČR Vladimír Valenta ve středu oznámil, že základní informace o nákaze virem zika a postupu při podezření na ni dostala všechna zdravotnická zařízení v Česku. Virus představuje problém hlavně u těhotných žen. Bylo zaznamenáno, že virus zastavuje růst mozku plodu. Lékaři ale upozorňují, že poškození mozku lidských plodů v souvislosti s virem zika nebylo dosud potvrzeno klinickou studií.
České ministerstvo zahraničí již v prosinci varovalo před výskytem viru v Brazílii a Kolumbii, později upozornění rozšířilo na celý region Latinské Ameriky. Českým občanům v této oblasti úřady doporučily chránit se před bodnutím hmyzu a těhotné či ženy, které se chystají otěhotnět, by do zemí Latinské Ameriky vůbec neměly cestovat.
Mluvčí cestovní kanceláře Fischer Jan Osúch sdělil, že ze zasažených zemí zůstává nadále Dominikánská republika jednou z nejpopulárnějších destinací. "Registrujeme pouze několik jednotlivých případů, kdy jsme těhotným ženám umožnili zdarma změnit destinaci. Podobně postupují i velké německé cestovní kanceláře," uvedl.