Chráněná krajinná oblast Krušné hory už brzy, doufá ministerstvo a spustilo proces

ČTK ČTK
29. 7. 2024 13:41
Ministerstvo životního prostředí zahájilo proces vyhlášení Chráněné krajinné oblasti Krušné hory. S plánovanou rozlohou přibližně 1200 kilometrů čtverečních se stane největší chráněnou krajinnou oblastí v Česku. Ministerstvo očekává, že k vyhlášení dojde kolem poloviny roku 2026. Aktuálně je v Česku 26 chráněných krajinných oblastí, které pokrývají 14,42 procent území státu.
Území Chráněné krajinné oblasti Krušné hory bude sahat od města Kraslice na západě až po obec Petrovice u Ústí nad Labem na východě.
Území Chráněné krajinné oblasti Krušné hory bude sahat od města Kraslice na západě až po obec Petrovice u Ústí nad Labem na východě. | Foto: Libor Čihák ml., Živý kraj – Destinační agentura pro Karlovarský kraj, z.s.

Podle ministra životního prostředí Petr Hladíka (KDU-ČSL) je důležité oblast Krušné hory chránit. "Jsou zde například rozsáhlé mokřady a rašeliniště chráněné Ramsarskou úmluvou, ale i přesto celé velké pohoří zůstává jediným v Česku, které není plošně chráněno, což by se nyní mělo změnit. Je zde zčásti evropská ochrana, ta celoplošná státní dosud chyběla," uvedl Hladík.

Obce a kraje nyní budou mít lhůtu 90 dní pro podávání námitek, s jejich zapracováním se počítá do konce příštího roku. Území Chráněné krajinné oblasti Krušné hory bude sahat od města Kraslice na západě až po obec Petrovice u Ústí nad Labem na východě. Oblast bude rozdělena do čtyř zón s různým stupněm ochrany.

Ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny František Pelc, která spolu s ministerstvem pracuje na vyhlášení Chráněné krajinné oblasti Krušné hory uvedl, že návrh na vyhlášení nové chráněné krajinné oblasti, stejně jako každá jiná změna, přirozeně vzbuzuje různé otázky či obavy. "Řadu z nich se již během stovky jednání podařilo vysvětlit, návrh jsme průběžně upravovali podle připomínek obcí a v jednáních budeme samozřejmě pokračovat," dodal Pelc.

Jakmile budou všechny připomínky vypořádány, úřady připraví několik klíčových dokumentů - nařízení vlády o vyhlášení Chráněné krajinné oblasti Krušné hory, hodnocení dopadu regulace, které posoudí, jaké dopady bude mít zřízení chráněné oblasti na různé aspekty a vyhlášku Ministerstva životního prostředí o vymezení zón Chráněné krajinné oblasti Krušné hory, která určí, které části oblasti budou spadat do jednotlivých ochranných zón a jaká konkrétní pravidla a omezení budou v těchto zónách platit.

Myšlenka na vyhlášení Chráněné krajinné oblasti Krušné hory je stará desítky let. "S nástupem přípravy evropské soustavy chráněných území Natura 2000 proběhla v Krušných horách celoplošná revize přírodních hodnot formou biotopového mapování a výsledky jen potvrdily výjimečnost přírodní oblasti," doplnilo ministerstvo.

Ochranu přírody a krajiny zajišťují spolu s Chráněnou krajinnou oblastí v Česku také čtyři národní parky, které pokrývají 1,5 procenta území státu. Jsou to Národní park Šumava, Národní park Podyjí, Národní park České Švýcarsko a Krkonošský národní park. Stát plánuje vyhlášení Národního parku Křivoklátsko, který má zabírat asi 16 procent nynější stejnojmenné chráněné krajinné oblasti.

 

Právě se děje

Další zprávy