Ministerstvo vyšetřuje poslaneckou dotaci tenistům

Sabina Slonková, Petr Holub
4. 12. 2007 7:50
Stát zvažuje, že pochybnou dotací zastaví

Praha - Jednu z největších dotací během tradičního rozpočtového "porcování medvěda" poslali poslanci na projekt, jehož existence je vážně ohrožena soudním sporem. Není proto vůbec jasné, zda třiadvacetimilionová injekce ze státního rozpočtu nepřijde vniveč.

Státní miliony poslanci poslali občanskému sdružení Sportovní klub Háje, které chce na pražském sídlišti spolu se soukromou firmou postavit sportovní areál. Potíž je v tom, že o pozemky, na nichž má sportovní hala a komplex hřišť stát, probíhá podle zjištění Aktuálně.cz soudní spor.

Dotaci možná úřady zarazí

Právě kvůli tomuto zjištění to nyní vypadá, že se stát ještě pokusí už schválenou dotaci zpětně zablokovat. Případ totiž začalo zkoumat ministerstvo financí, které může mnohamilionovou sumu i přes původní doporučující stanovisko poslanců zamítnout.

"Budeme to samozřejmě zkoumat. Soudní spor o pozemky se jeví jako problematická záležitost," uvedl mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

Poslanci z rozpočtového výboru, kteří žádost o tuto dotaci schválili, tvrdí, že o soudním sporu neměli tušení.

Celý případ tak odhaluje rizika přímých poslaneckých dotací. Systém ryze politického "dělení medvěda" bez jakékoliv kontroly umožňuje, aby peníze z daní získal i pochybný projekt. Aniž by na to většina poslanců přišla: hlasuje se o celém balíku, jednotlivé dotace se nerozebírají.

Nová radnice, nová smlouva

Sporné pozemky u základní školy v Hájích patří městské části, která je na konci devadesátých let pronajala společnosti Tenisland, a to až do roku 2025. Firma chtěla na parcelách postavit sportovní hřiště určené zejména pro přilehlou školu a odpoledne otevřené i pro veřejnost.

Loni ale přišlo nové vedení radnice, smlouvu vypovědělo a obratem pozemky pronajalo společnosti Matchpoint.

Právě její majitel, tenisový podnikatel Roman Medvíď, současně stojí v čele sdružení, kterému poslanci poslali zmíněnou mnohamilionovou dotaci.

Původní nájemník - firma Tenisland - se s tím ale nehodlala smířit a obrátila se na soud. V soudním procesu, v němž žaluje městskou část, chce pozemky získat zpět.

"Výpověď od radnice je podle našeho názoru neoprávněná, měli jsme pozemky pronajaté na dobu určitou a nájemní podmínky jsme nijak neporušili. Proto se domáháme žalobou o určení neplatnosti nájemní smlouvy, kterou radnice uzavřela s firmou Matchpoint, a uznání platnosti nájemní smlouvy s naší firmou," sdělil Aktuálně.cz majitel firmy Tenisland Richard Dražný.

Starosta: Vyhrajeme! Snad

Kdyby dal soud firmě Tenisland za pravdu, sdružení podnikatele Medvíděte by mohlo na výstabu sportovního areálu za státní peníze zapomenout. A jak moc jistá si je městská část, že neprohraje?

"Právníci v naší analýze tvrdí, že jsme byli k našemu kroku oprávněni a měli bychom vyhrát. Ale jestliže soud dospěje k opačnému závěru, budeme ho respektovat," konstatoval starosta Prahy 11 Dalibor Mlejnský, jehož 0DS má v radě sedm z devíti členů.

Proč podnikatel Medvíď nebo městská část neinformovali o soudním sporu poslance není zatím jasné. Nikdo z poslanců se totiž k této dotaci veřejně nehlásí.

Sociálně demokratický poslanec a současně zastupitel Prahy 11 Miroslav Svoboda, který podle neoficiálních informací projekt Medvíďova sdružení podpořil, tvrdí, že o případu nic neví.

Poslanec Miroslav Svoboda (ČSSD)
Poslanec Miroslav Svoboda (ČSSD) | Foto: ČSSD

Žaloba o pozemky byla přitom podle zjištění Aktuálně.cz podaná ještě před tím, než poslanci dotaci na projekt podnikatele Medvídě schválili. Přesto tvrdí, že o tom neměli tušení.

Poslanecké dotace schvaluje rozpočtový výbor sněmovny, letos prošly zásluhou hlasů ODS, KDU-ČSL a komunistů. Nikdo přitom nekontroloval, jestli jde dotované akce vůbec uskutečnit.

"Kontrola neprobíhá, protože výbor nemá na dotace pravidla," tvrdí předseda rozpočtového výboru Bohuslav Sobotka (ČSSD). Kontrolu má provádět ministerstvo financí, které přidělené peníze rozesílá. "Když akce nesplní podmínky ministerstva, nemusí dotaci poskytnout, i když ji sněmovna schválila," vysvětluje Sobotka.

Jakub Haas z ministerstva financí potvrdil, že úřad může poskytnutí dotace pozastavit, pokud mu žadatel nedá pravomocné stavební povolení.

"V případě, že už bylo stavební povolení vydáno a nabylo právní moci, nemusí se ministerstvo o probíhajícím soudním sporu dozvědět. Zasáhlo by však, pokud by tuto skutečnosti zjistilo," uvedl Haas.

 

Právě se děje

Další zprávy