Poslanecká dotace v praxi: Desítky milionů na tenis

Sabina Slonková, Petr Holub
28. 11. 2007 10:45
Příběh dvacetimiliónové dotace od poslanců

Praha - Podnikáte a chcete dotaci od státu? Založte občanské sdružení a peníze si nechte poslat přes něj. Tuto praxi doposud využívaly zejména fotbalové kluby.

Na případě Sportovního klubu Háje, který během letošního "porcování medvěda" ve sněmovně získal jeden z nejvyšších příspěvků - 23 miliónů korun, se ale ukazuje, že to jde i jinde než ve fotbale.

To hlavní ale zůstává stejné: vlivný zastánce v řadách poslanců. Před veřejností samozřejmě skrytý v anonymitě.

Podnikání a charita v jednom

Sportovní klub Háje vznikl tři týdny před tím, než jeho zástupci požádali rozpočtový výbor o dotaci. Sdružení slibuje, že pro děti a mládež z jednoho z největších pražských sídlišť - na Jižním Městě - vybuduje jakousi sportovní akademii. Komplex vnitřních i venkovních sportovišť přístupných veřejnosti, některé za peníze, jiné zdarma. Část areálu má sloužit i handicapovaným dětem.

Na stejném místě nicméně hodlá podle zjištění Aktuálně.cz vybudovat ryze komerční sportovně-společenský areál firma Matchpoint. Právě ta mimo jiné hodlá občanskému sdružení pronajímat pozemek pro sportovní akademii.

Obě společnosti jsou přitom úzce propojeny. V jejich čele stojí stejný člověk, dlouholetý podnikatel v oblasti tenisu Roman Medvíď. Je majitelem firmy Matchpoint a současně šéfem občanského sdružení Sportovní klub Háje. Obě společnosti sídlí na stejné adrese.

Sdružení nadto požádalo o dotaci krátce poté, co firma Matchpoint pozemky získala do nájmu od městské části.

Poslanci: My jen hlasujeme

Poslance z rozpočtového výboru z řad ODS a KDU-ČSL, kteří na Medvíďův projekt poslali přes dvě desítky miliónů korun, propojení obou společností nechává v klidu. Detaily projektu přitom náhodně oslovení poslanci vůbec neznali. Natož aby měli jistotu, že z peněz nakonec nebude profitovat místo občanského sdružení soukromá firma.

"Já o tom detaily nevím. Nijak jsem se v tom neangažoval," uvedl například poslanec Daniel Rovan (ODS).

Podnikatel Medvíď přitom musí mít mezi poslanci výboru vlivného zastánce, bez něj by se jeho žádost vůbec nemohla dostat na seznam doporučených.

Kdo se zasadil o Medvíďův projekt, to veřejně tají jak poslanci, tak on sám. Podnikatel si vyžádal písemné otázky, na tu, která se týkala podpory poslanců, nakonec ale vůbec neodpověděl. Místo toho poslal několikařádkový rozbor o výjimečnosti svého projektu.

Že to jsem já? Ztrácíte se mi...

Poslanci z rozpočtového výboru v neoficiálních rozhovorech s Aktuálně.cz tvrdili, že tím, kdo se o projekt zasadil, byl sociální demokrat Miroslav Svoboda. Ačkoli se přímo na sestavování seznamu nepodílel - ČSSD letošní porcování medvěda oficiálně bojkotovala s argumentem, že peníze je potřeba někde jinde - sehrál přitom stejně klíčovou roli.

Poslanec Miroslav Svoboda (ČSSD)
Poslanec Miroslav Svoboda (ČSSD) | Foto: ČSSD

Neúčastnil se hlasování výboru a zajistil tak vládním poslancům většinu, aby seznam prošel. Svoboda nadto reprezentuje právě ten volební obvod, kde hodlá podnikatel Medvíď vybudovat sportovní areál a kam putuje miliónová dotace.

Sám poslanec Svoboda na otázku, proč jako opoziční politik umožnil, aby podnikatel díky vládnímu rozdělování v jeho okrsku získal dotace, odpověděl: Myslel jsem, že mě ODS vypáruje. "Snažil jsem se jim z Mongolska dovolat, ale nebrali telefon." Krátký rozhovor: Byl jsem jen naivní, nic víc, hájí se Svoboda 

Náš projekt je výjimečný

Podnikatel Roman Medvíď nicméně jakékoli pochyby o projektu, který poslanci podpořili dvěma desítkami miliónům, odmítá. Slibuje, že areál začne veřejnosti sloužit v roce 2009. Příští rok zjara chystá prezentaci pro veřejnost. 

"O dotaci jsme požádali standardním způsobem zasláním dvou samostatných žádostí sněmovnímu rozpočtovému výboru. Jsem přesvědčen, že náš projekt je výjimečný především z hlediska masovosti záběru. Zatímco téměř většina jiných sportovních klubů se orientuje především na své členy, my se chceme orientovat na širokou veřejnost. Za přínosné považujeme i to, že venkovní klubová sportoviště budou pro všechny příchozí zdarma nebo jen za náklady pokrývající režii. Za unikátní též považujeme speciální program pro hendikepované děti, hlavně kvadruplegiky a děti na vozíku," napsal ve svém stanovisku.

Časovou osu, podle níž sdružení vzniklo těsně před podáním žádosti o dotaci, Medvíď vysvětluje tím, že čekal, až jeho firma získá do nájmu pozemky pro areál. Pak už podle něj nebylo třeba dál na nic čekat. "Projekt jsem připravoval řadu let," dodal podnikatel.

Dotace: Kdo je spokojený?

Stejně jako Medvíďovi letos poslanci z rozpočtového výboru vyšli vstříc dalším 437 žádostem, na které jsou uvolněny dvě miliardy. Celkem od starostů či šéfů sportovních klubů přišlo 1573 žádostí, prosadily se ale jen ty, které doporučil některý z členů rozpočtového výboru.

Kam bude ministerstvo financí posílat dárečky?
Kam bude ministerstvo financí posílat dárečky? | Foto: Ludvík Hradilek

Sestavování seznamu probíhá v utajení a na veřejné jednání rozpočtového výboru se dostane už jen definitivní seznam schválených žádostí. Veřejnost tak nemůže kontrolovat, kolik státních peněz který poslanec poslal svým známým či příznivcům.

Spokojeni jsou ti, co dotace obdrží, poslanci, protože si "udělají oko" u voličů ve svém regionu a i ministr financí. Může se spolehnout, že rozpočtový výbor nebude návrh rozpočtu podrobně kontrolovat, natož kritizovat.

Seznam obdarovaných jde letos na vrub jen 11 z celkem 22 členů výboru. Konečný seznam je dílem poslanců ODS a KDU-ČSL. Mezi obdarovanými jsou tradičně sportovní kluby ve volebních obvodech vládní jedenáctky.

 

Právě se děje

Další zprávy